Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Choroby drzew owocowych – opisy, zdjęcia, zwalczanie, opryski

Drzewa owocowe uprawiane w klimacie polskim są szczególnie narażone na choroby wywoływane przez patogeny grzybowe. Wilgotna wiosna i ciepłe lato są czynnikami, które bardzo sprzyjają infekcjom tego typu. Podstawowa wiedza odnośnie do najczęściej pojawiających się objawów jest więc niezwykle cenna.

Choroby drzew owocowych – opisy, zdjęcia, zwalczanie, opryski
W polskim klimacie drzewa owocowe podlegają wysokiemu ryzyku chorób spowodowanych przez grzyby patogenne. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak zapobiegać chorobom drzew owocowych?

Zdrowe drzewa owocowe to efekt starannej pielęgnacji. Właściwe warunki uprawowe, dobrze dobierane nawozy i zabiegi profilaktyczne są niezbędne, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się większości chorób. Pamiętaj, że zabiegi prewencyjne są znacznie prostsze i będą cię kosztować zdecydowanie mniej niż czynności mające na celu zwalczenie choroby, która już zdążyła zainfekować twoje drzewa. Miej na uwadze, że przy nieskutecznym działaniu zapobiegającym lub zwalczającym konkretne choroby, objawy mogą się utrzymywać nawet przez kilka sezonów. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że cykl rozwojowy patogenów grzybowych zakłada zimowanie ich zarodników w różnych, zwykle opadłych, częściach rośliny. Nieskuteczne działanie doprowadzi do:

 • obniżenia kondycji drzew,
 • zmniejszenia ich odporności na przymrozki i mróz,
 • zahamowania rozwoju drzew,
 • zniszczenia całego sadu.

Unikniesz tych sytuacji, jeśli zastosujesz się do kilku istotnych zasad. Przedstawiamy ci je poniżej.

 • Odmiany odporne

Jeśli zdecydujesz się na wybór odmiany odpornej lub mniej wrażliwej na jedną chorobę, weź pod uwagę, że jej podatność na inne schorzenia może, ale nie musi się zwiększyć. Przeanalizuj mocne i słabe strony konkretnego drzewa i posadź takie, o które będziesz w stanie zadbać najlepiej.

 • Właściwe warunki uprawowe

Podstawową kwestią jest zapewnienie swoim drzewom odpowiednich warunków. Pamiętaj o dobraniu właściwego stanowiska i podłoża bogatego w składniki odżywcze, którego dane drzewo potrzebuje. Istotne jest również to, jakie rośliny będziesz uprawiał w sąsiedztwie swoich drzew owocowych.

 • Regularna lustracja

Bez względu na to, czy uprawiasz drzewa owocowe w ogrodzie przydomowym, czy też w obszernym sadzie, bardzo ważne jest, abyś stale kontrolował ich stan. Przy większej ilości okazów jest to zadanie trudniejsze, jednakże nigdy nie powinieneś z niego rezygnować. Podczas regularnego lustrowania możesz wyłapać pierwsze, pojedyncze objawy poszczególnych chorób. To da ci znacznie większą szansę na skuteczniejsze poradzenie sobie z nimi. Jeśli zauważysz porażoną część rośliny, usuń ją z drzewa i spal.

 • Zabezpieczanie ran po cięciach

Wszystkie cięcia na drzewach muszą być wykonane w odpowiednim okresie, aby nie pojawiały się po nich rany. Niestety nie możesz ich uniknąć w sytuacji wycinania porażonych części rośliny. W takim wypadku zawsze pamiętaj o zabezpieczeniu miejsca cięcia. Jeśli o tym zapomnisz, stworzysz patogenom szerokie wrota do wniknięcia w roślinę żywicielską.

 • Usuwanie pozostałości i resztek roślinnych

Niezwykle ważne jest pozbywanie się z sadu i ogrodu przydomowego wszystkich starych, opadłych liści i owoców, które z jakiegoś powodu pozostały na pędach. Są to miejsca zimowania zarodników grzybowych, które w wiosennych warunkach zaczynają się budzić i rozsiewać. Zmumifikowane owoce, zaschnięte liście, uszkodzone pędy. Wszystkie niepokojące cię objawy, elementy niepasujące do całości usuwaj i niszcz, aby mieć pewność co do dokładności swojego działania.

Czasami, mimo usilnych starań lub przeoczeń podczas lustracji, choroby się pojawią. Poniżej zostały opisane te, które mają największe znaczenie w przypadku drzew owocowych.

Przeczytaj również: Internet okrzyknął je zmutowanymi szerszeniami. Zaczynają być plagą w blokach i mieszkaniach

Jakie choroby drzew owocowych są najgroźniejsze?

Praktycznie wszystkie niebezpieczne choroby drzew owocowych są wywoływane przez patogeny grzybowe. Zwróć na to uwagę podczas zabiegów prewencyjnych.

To choroba wywoływana przez grzyb Monilinia laxa lub Monikinia fructigen. Pojawia się w warunkach wysokiej temperatury i jednocześnie wysokiej wilgotności powietrza. Sprzyjają jej silne opady podczas ciepłej wiosny. Zarodniki infekujące roślinę wnikają zarówno poprzez pylniki kwiatów, jak i poprzez mechaniczne uszkodzenia rośliny. Szkodliwość choroby jest bardzo duża, ponieważ zbyt późno zauważona zwykle jest już nie do zwalczenia. Rozwija się bardzo szybko, w niedługim czasie niszcząc cały plon. Jeśli część drzew nie ulegnie całkowitemu porażeniu, będą one w bardzo kiepskiej kondycji.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych Brunatna zgnielizna drzew pestkowych. Fot.123RF.com

Objawy brunatnej zgnilizny drzew pestkowych to przede wszystkim zasychające i pozostające na drzewie kwiaty i liście. Porażone pędy zawijają się pod spód, a porastające je grzybnia rozprzestrzenia się po nich w stronę pnia. Owoce mają jasne plamy z miękkimi, pylącymi zarodnikami.

Podstawowym zabiegiem zwalczającym jest usuwanie i palenie porażonych części rośliny. Znacznie lepiej jest działać prewencyjnie, wykonując opryski na samym początku okresu kwitnienia.

Choroba wywoływana przez grzyb Blumeriella jaapi dotyka przede wszystkim wiśni i czereśni. Atak patogenu następuje na przełomie kwietnia i maja, szczególnie jeśli panuje deszczowa pogoda. To najpowszechniejsza choroba wspomnianych drzew pestkowych, dlatego tak ważne jest działanie profilaktyczne pod jej kątem, jeśli uprawiasz wrażliwe na nią odmiany.

Objawy na roślinie to przede wszystkim drobne, szare plamki na liściach, które występują głównie na ich obrzeżach. Z czasem zmieniają one kolor na bardziej czerwony. Zarodniki zbierają się w grupy na spodniej części liści, tworząc tam lekko wypukłe skupiska w formie plamek. Kiedy wilgotność powietrza jest duża, zarodniki wypływają ze skupisk, tworząc śluzowate twory i wtórnie infekując roślinę. W takiej sytuacji choroba ulega zaostrzeniu, co powoduje przedwczesne opadanie liści. Szkodliwość choroby jest bardzo wysoka, jednak jej zwalczanie jest stosunkowo łatwe.

Grzyb wywołujący drobną plamistość drzew pestkowych jest wrażliwy na chemiczne środki ochrony roślin, więc kiedy choroba zacznie dawać swoje pierwsze objawy, rozpocznij serię 2-3 oprysków, które powtarzaj od początku maja co 10 do 14 dni. Profilaktyka powinna pomóc ci powstrzymać pojawienie się choroby w kolejnym sezonie.

 • Parch

Choroba powszechnie występująca na gruszach i jabłoniach. W przypadku tych pierwszych sprawcą jest grzyb Venturia pirina, a w przypadku drugich – grzyb Venturia inaequalis. Parch należy do grupy najgroźniejszych chorób, a jego wysoka szkodliwość jest wystarczającą motywacją do skutecznej profilaktyki wszystkich drzew owocowych. Patogen rozwija się wiosną z zarodników zimujących na opadłych w poprzednim sezonie liściach.

Objawy choroby pojawiają się na wszystkich częściach nadziemnych rośliny i w zależności od konkretnej odmiany nieco się od siebie różnią. Porażone zawiązki kwiatowe, liście i owoce ciemnieją i opadają.

Zwalczanie parcha polega przede wszystkim na dokładnym usuwaniu wszystkich opadłych liści oraz na opryskach odpowiednio dobranymi fungicydami. Wybrane przez ciebie preparaty muszą być zawsze stosowane zgodnie z zaleceniami producenta.

 • Mączniak jabłoni

Choroba jest wywoływana przez grzyb Podosphaera leucotricha. Rozwija się wiosną, podczas gdy na zewnątrz panuje wysoka wilgotność powietrza.

Objawy choroby pojawiają się na wszystkich nadziemnych częściach rośliny i są bardzo charakterystyczne. Biały nalot, zdeformowane, zwijające się liście, zahamowane w rozwoju pędy i zamierające pąki oraz drobne kwiaty na roślinie to dowód, że poraził ją mączniak. Niestety, silnie zainfekowana roślina mimo zabiegów zwalczania może nie wydać owoców w bieżącym i kolejnym sezonie.

Zwalczanie polega na usuwaniu porażonych pędów oraz na stosowaniu odpowiednio dobranych środków fungicydowych.

Szkodliwość wszystkich chorób grzybowych jest stosunkowo wysoka. Pamiętając o odpowiedniej profilaktyce i o zapewnieniu drzewom właściwych warunków uprawy, masz duże szanse na uniknięcie każdej z opisanych wyżej sytuacji.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Gnojówka z pokrzywy – przygotowanie krok po kroku. Jak zrobić cenny nawóz na wzmocnienie i podwojenie plonów

Harmonogram przycinania tui. Jak i kiedy przycinać tuje - najważniejsze zasady

Te choroby i szkodniki atakują nasze brzoskwinie najczęściej. Sprawdź, jak je zwalczyć

choroby i szkodniki brzoskwini Oto najpopularniejsze choroby i szkodniki brzoskwini, z którymi może spotkać się każdy posiadacz drzew brzoskwiniowych w ogrodzie. Fot.123RF.com

Choroba brudnych jagód, czyli bąblowica na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.