Porady ogrodnicze

Nie tylko wiśnie! Drobna plamistość poraża różne gatunki drzew pestkowych

Do najczęściej spotykanych problemów w sadownictwie zaliczają się choroby grzybowe drzew pestkowych. Lubią pokazywać się w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza. Kilkugodzinne opady wystarczą, aby na wiśniach i czereśniach pojawiła się wyjątkowo groźna i powszechnie występująca drobna plamistość liści drzew pestkowych.

Nie tylko wiśnie! Drobna plamistość poraża różne gatunki drzew pestkowych
Drobna plamistość liści drzew pestkowych atakuje rośliny tuż po kwitnieniu. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Czym jest drobna plamistość liści drzew pestkowych?

Drobna plamistość drzew pestkowych jest wywoływana przez grzyb Blumeriella jaapi. Patogen zimuje na zalegających na gruncie, opadłych liściach, które uległy chorobie w poprzednim roku. Atak na roślinę żywicielską rozpoczyna się wiosną, kiedy dojdzie już do kwitnienia. Podczas opadów i poprzez znaczne zwilżenie liści następuje pęcznienie otoczni, w których znajdują się zarodniki workowe. W wyniku otworzenia się zbiorników zarodniki rozsiewają się i dostają na pąki, które atakują w pierwszej kolejności. Ze względu na dosyć ograniczony zasięg tego stadium zarodnikowego, roślina z infekcją pierwotną jest porażona od dołu korony.

Kiedy patogen zasiedli liście drzewa, zaczyna tworzyć na nich zarodniki konidialne, które są odpowiedzialne za infekcje wtórne, znacznie zaostrzające chorobę. W trakcie jednego sezonu wegetacyjnego grzyb może wytworzyć kilka pokoleń, które skutecznie zniszczą roślinę.

Nieestetyczne plamy, które pojawiają się na liściach, stopniowo powodują ich całkowite zamieranie i opadanie. Przedwczesne pozbycie się przez roślinę liści skutkuje zahamowaniem jej wzrostu oraz obniżeniem lub całkowitym zniszczeniem plonów.

Przeczytaj również: Te choroby i szkodniki atakują nasze brzoskwinie najczęściej. Sprawdź, jak je zwalczyć

choroby i szkodniki brzoskwini Oto najpopularniejsze choroby i szkodniki brzoskwini, z którymi może spotkać się każdy posiadacz drzew brzoskwiniowych w ogrodzie. Fot.123RF.com

Drobna plamistość liści drzew pestkowych – szkodliwość

Drobna plamistość liści drzew pestkowych to wyjątkowo szkodliwa choroba. Jeśli nie zostanie zauważona i skutecznie zwalczona w stadium początkowym, bardzo szybko rozprzestrzenia się po roślinach, doprowadzając zarodniki ze skupisk na spodnich stronach liścia do wtórnej infekcji drzewa. Zaostrzenie infekcji wpływa na szybkie opadanie liści i na nieatrakcyjne deformacje owoców. Ponadto porażone drzewo ma znacznie mniejszą odporność na mróz i inne choroby atakujące drzewa pestkowe.

Jeśli roślina nie będzie miała liści, nie będzie też miała powierzchni asymilującej, przez co nie będzie w stanie wykarmić zawiązków, które zdążyły się pojawić. W takiej sytuacji rozwój owoców będzie niemożliwy i roślina nie wyda plonu.

Drobna plamistość liści drzew pestkowych – jakie objawy? 

Objawy drobnej plamistości liści drzew pestkowych pojawiają się około 3-4 tygodnie po infekcji patogenu. W dolnych częściach korony liście zaczynają się pokrywać drobnymi, szarymi plamami od brzegów, rozprzestrzeniając się do ich środka. Z czasem kropki z szarych zaczynają się zmieniać w ciemnoczerwone. Na spodniej stronie liści tworzą się skupiska zarodników, które powodują uwypuklenie się poszczególnych plamek. Kiedy wilgotność powietrza wzrasta, plamki te pękają, aby uwolnić śluzowate zarodniki na zewnątrz.

Kiedy wydostaną się na liść, rozpoczyna się infekcja wtórna patogenu, znacznie zaostrzająca wszystkie objawy drobnej plamistości liści drzew pestkowych i przyspieszająca jej tempo. Liście zaczynają zamierać od miejsc, w których zebrały się śluzowate skupiska zarodników. Poszerzające się nekrozy powodują ich stopniowe zasychanie. Ulistnienie zmienia kolor z zielonego na żółty i czerwony. W końcu na koronie pozostają bezlistne gałęzie.

Owoce, które zdążyły się pojawić, nie będą się rozwijać, pozostając na drzewku w formie niewielkich, zielonych pestek.

drobna plamistość liści drzew pestkowych Objawy drobnej plamistości liści drzew pestkowych to drobne plamki, które stopniowo zaczynają pokrywać całą powierzchnię blaszki liściowej. Fot.123RF.com

Zabiegi profilaktyczne chroniące przed drobną plamistością liści drzew pestkowych

Pierwszym i jednocześnie podstawowym zabiegiem profilaktycznym jest sadzenie roślin odpornych lub mało wrażliwych na drobną plamistość liści drzew pestkowych. Takie postępowanie uchroni cię przed uciążliwą walką o zachowanie drzew w pełnym zdrowiu.

Kolejny niezwykle istotny zabieg chroniący przed drobną plamistością liści drzew pestkowych to grabienie i usuwanie wszystkich opadłych liści, na których potencjalnie może zimować patogen. Dodatkowo oczyszczoną glebę możesz potraktować opryskiem z 5% mocznika, który powstrzyma rozwój infekcji pierwotnych. Dobrym rozwiązaniem jest też regularna lustracja rośliny. Jeśli panuje deszczowa pogoda, zastosuj przynajmniej kilka oprysków chemicznymi środkami ochrony roślin, dzięki czemu ustrzeżesz się przed patogenem.

Jak zwalczyć drobną plamistość liści drzew pestkowych?

Jeśli na roślinie żywicielskiej pojawią się pierwsze objawy drobnej plamistości liści, musisz zastosować opryski. Samo zwalczanie nie jest ani trudne, ani długotrwałe, bo grzyb Blumeriella jaapi jest bardzo wrażliwy na chemiczne środki ochrony roślin. Pamiętaj, że zaniechanie oprysków w razie niewystąpienia objawów może mieć poważne skutki. Choroba, która nie była niczym osłabiana, może silnie porazić roślinę, szybko pozbawiając cię nie tylko plonów, ale również całych drzew.

Pierwsze opryski zapobiegawcze zastosuj w połowie maja, przed pojawieniem się pierwszych objawów drobnej plamistości liści i w początkowym okresie kwitnienia. Powtarzaj je minimum 3 razy, najlepiej co 2 tygodnie. W przypadku pogody deszczowej zwróć większą uwagę na częstotliwość i dokładność wykonywanych zabiegów. Ostatnie opryski zastosuj do 2 tygodni po zebraniu plonów.

drobna plamistość liści wiśni Porażenie drobną plamistością prowadzi do dużych szkód i obniżenia plonu. Fot.123RF.com

Drobna plamistość liści drzew pestkowych – opryski 

Wybierając konkretny preparat ochrony roślin, zwróć uwagę na zalecenia producenta i zawsze się do nich stosuj. Najpopularniejszymi środkami ochrony roślin stosowanych na drobną plamistość liści drzew pestkowych są Syllit 65 WP, Topsin M 500 SC., czy też Carpene 65 WP.

  • Syllit stosuje się w dawce 12 g na około 10 l wody. Opryski nim możesz wykonywać maksymalnie 4 razy na sezon wegetacyjny. Zacznij od pojawienia się pierwszych kwiatów i rób przerwy między opryskami trwające około 14 dni.

  • Topsin to popularny, dosyć uniwersalny środek, który warto stosować jeszcze przed kwitnieniem. Dawkę 15 ml zastosuj na około 6 l wody, po czym opryskuj rośliny od okresu pojawienia się kwiatów aż do zbiorów, robiąc 14 dni przerwy między kolejnymi zabiegami.

  • Carpene stosuj wtedy, kiedy masz naprawdę duży sad. Oprysk z tego preparatu możesz stosować do 3 razy w sezonie wegetacyjnym, począwszy od okresu kwitnienia aż do 4 tygodni po kwitnieniu. Dawka, którą zaleca producent to 1,5 kg na 0,7 l wody i powierzchnię 1 ha sadu.

Zarówno przy profilaktyce, jak i przy zwalczaniu drobnej plamistości liści drzew pestkowych można byłoby wykorzystać fungicydy miedziowe. Niestety istnieje ryzyko poparzenia nimi liści wiśni, dlatego sadownicy niechętnie sięgają po ten środek. Oprócz poparzeń może on powodować również znacznie osłabienie powierzchni liści oraz ich dodatkowe przebarwienia.

Pamiętaj, że bez względu na to, jaki oprysk zdecydujesz się zastosować, zawsze dodaj do niego drugi środek. Patogeny grzybowe bardzo łatwo uodparniają się na fungicydy, dlatego warto stosować je zamiennie. Jeśli zastosujesz się do zaleceń producenta i będziesz wykonywał czynności precyzyjnie, twoje szanse na pozbycie się grzyba i odzyskanie zdrowych roślin znacząco wzrosną.

Przeczytaj również: Cięcie wiśni. Jak i kiedy przycinać wiśnie?

cięcie wiśni Cięcie wiśni wykonuj, gdy za oknem jest ładna pogoda, dzień jest suchy i słoneczny. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Nie tylko wiśnie! Drobna plamistość poraża różne gatunki drzew pestkowych"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.