Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Łupiny z czosnku to nieoceniona pomoc w ogrodzie. Nie wyrzucaj, w domu też się przydadzą

Wiele organicznych odpadków kuchennym ma cenne właściwości, dlatego, zamiast wyrzucać je do śmieci, warto zbierać je i wykorzystywać zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Jednym z takich produktów są łupiny z czosnku, gromadzę je przy każdej okazji i robię z nich regeneracyjną posypkę – trudno o bardziej naturalny proszek wzmacniający, korzystają na tym wszystkie moje rośliny. Nie wyrzucaj łupin z czosnku, oto proste sposoby na odzyskanie jego cennych właściwości.

Łupiny z czosnku to nieoceniona pomoc w ogrodzie. Nie wyrzucaj, w domu też się przydadzą
Nie wyrzucaj łupin z czosnku, to cenne resztki, które wykorzystasz na różne sposoby. Fot. Lolkaphoto/CanvaPro

Spis treści:

Nie wyrzucaj łupin z czosnku 

Sposobów na wykorzystanie łupin z czosnku w domu i ogrodzie jest zaskakująco dużo. Nie tylko ząbki tego tradycyjnego warzywa, lecz także jego „obierki” mają cenne właściwości, z których rozmaite rośliny, zarówno te rosnące, jak i po zbiorach mogą czerpać wiele dobrego.  

Nie wyrzucaj łupin z czosnku do kosza, lepiej moim sposobem zbieraj je do pojemnika i rób z nich regeneracyjne, odżywcze lub odkażające napary, posypki, a nawet... ściółki. Oto kilka sprawdzonych przepisów, bez których nie wyobrażam sobie uprawy kwiatów czy przechowywania plonów zebranych po owocnym sezonie z roślin okopowych.

Przeczytaj również: Nie wyrzucaj łupin po czosnku. Przydadzą się w domu i ogrodzie

Jak wykorzystać łupiny czosnku w ogrodzie? 

Dawniej popularnym sposobem na wykorzystanie resztek po obraniu czosnku było gotowanie na nich mięs w kawałkach z dodatkiem intensywnie aromatyzujących ziół i przypraw. Jednak to tylko jedna z metod na wykorzystanie łupin z czosnku, o jakich wspomniała mi babcia, gdy rozmawiałyśmy o tym, jak lepiej gospodarować odpadami z kuchni, by nie tracić tego, co naprawdę wartościowe.  

Doskonałym sposobem jest użycie ich w ogrodzie, ponieważ ze względu na skład i działanie substancji zawartych w surowcu, czosnek uważany jest za skuteczny naturalny środek owadobójczy. Dlatego zbieraj łupiny, gnieć je, siekaj lub miel na proszek i wykorzystuj m.in. do: 

  • ochrony przed popularnymi szkodnikami ogrodowymi – preparaty do oprysku (wyciągi i wywary) z ich dodatkiem lub przygotowane w całości na bazie czosnku świetnie zadziałają przeciwko mszycom, miodówkom, skoczkom i przędziorkom (odstraszą m.in. połyśnicę marchwiankę czy wielkopąkowca porzeczkowego); z kolei nieprzerobione łupiny włożone do ziemi podczas sadzenia ogórków, pomidorów czy papryki powinny odstraszyć grasujące wokół nowych sadzonek szkodniki; 
  • ochrony roślin np. porzeczek lub krzaczków agrestu przed chorobami w okresie owocowania – wówczas preparaty na bazie łupin czosnkowych pozwalają zabezpieczyć krzewy w sposób całkowicie naturalny i ekologiczny; 
  • walki z inwazją larw białej kapusty czy stonką ziemniaczaną – jeśli w twoim warzywniku pojawi się ten oto problem, wykorzystaj łupiny z czosnku do przygotowania specjalnego naparu do podlewania lub oprysku.

łupiny Łupiny z czosnku stanowią dobrą bazę pod sadzonki niektórych warzyw, a także dodatek do preparatów bielących drzewa owocowe – ich składniki działają regeneracyjnie i ochronnie. Fot. orestligetka/Lais Schulz/CanvaPro

Zastanawiasz się, jak wykorzystać łupiny czosnku w ogrodzie w inny sposób? Ciekawą praktyką starszych ogrodników jest dodawanie ich do preparatu bielącego drzewa. Wsypuje się je do gotowego, rozmieszanego roztworu najlepiej w formie zmielonej, ale można je również zgnieść. Ma to na celu wzmocnienie działania ochronnego w trakcie zimy. Pamiętaj o tym, zanim nadejdą styczniowe mrozy. 

W okresie intensywnej uprawy roślin w szczycie sezonu możesz dodatkowo przygotować z łupin czosnku, odrobiny suszonego chilli (najlepiej w formie czystej przyprawy), imbiru i kurkumy preparat do stosowania w profilaktyce chorób grzybowych. Oto przepis na naturalny wyciąg czosnkowy. 

  1. Wypełnij litrowy słoik łupinami (możesz je wstępnie rozgnieść lub zmielić).
     
  2. Odmierzoną ilość wsyp do wiaderka i zalej 10 litrami czystej, odstanej wody.
     
  3. Wiaderko odstaw do chłodnego pomieszczenia w miejsce, gdzie nie docierają bezpośrednio promienie słoneczne. Po 4-5 dniach wyciąg będzie gotowy.

  4. Możesz też wykorzystać go w łagodniejszej wersji, opryskując preparatem nie po 5 dniach, a po 24 godzinach od zalania łupin. 

Łupiny czosnku – jak wykorzystać w domu? 

Szkodniki ogrodowe oraz te, które pojawiają się w domach, nie znoszą charakterystycznej woni czosnku, dlatego wykorzystanie go w pielęgnacji roślin doniczkowych jest jak najbardziej wskazane i to nie tylko w profilaktyce.  

Gdy na roślinach pojawiły się już ślady bytności przędziorka, również sięgnij po wywar z łupin czosnkowych. Wystarczy, że spryskasz nim zainfekowane rośliny. Do szybkiego przygotowania wywaru wystarczy ci pół garści łupin i 4-5 litrów wody. Zalej łupiny w garnku i gotuj wywar przez 20 minut, następnie ostudź i wykorzystaj do walki ze szkodnikiem. 

Wszystkich tych, którzy właśnie zakończyli zbiory wspaniałych plonów z warzywnika, z pewnością ucieszy inne zastosowanie łupin czosnkowych. Babcia podpowiedziała mi, abym to, co zbiorę podczas obierania, układała jak kołderkę ochronną na zebranych w skrzynkach warzywach. Dzięki takiej naturalnej osłonie marchew dłużej się przechowa w nienaruszonym stanie.

Ponadto czosnek wraz z łupinami to doskonały surowiec do walki z przeziębieniem – gotowany w garnku mogą przydać się do inhalacji i przynieść ulgę w męczącym kaszlu lub zatkanym nosie. Dobrze o tym pamiętać, gdy za oknem jesień w pełni, a wraz z nią rozpoczął się sezon... na choroby.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Kupuję w aptece, rozpuszczam i podlewam grudnik. Szybko wypuszcza pąki

Łupiny orzechów wykorzystaj do roślin w domu i ogrodzie. To wartościowy nawóz

Wzmacnia kwitnienie, użyźnia glebę, odstrasza ślimaki. Jak stosować popiół drzewny jesienią?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.