Spis treści:
Nawóz z łupin orzechów – 3 sposoby na wykorzystanie
Zwykle kuchenne odpadki organiczne trafiają na kompostownik lub do kosza z odpadami bio, ponieważ wydają się nam kompletnie nieprzydatne. Jednak wiele resztek można ponownie wykorzystać, przygotowując z nich np. odżywki naturalne dla roślin domowych i ogrodowych. Zawierają one cenne składniki mineralne o wysokiej biodostępności, co oznacza, że uwalniane w sposób naturalny i równomierny są dobrze przyswajane przez zasilane nimi rośliny oraz w znaczącym stopniu wykorzystywane w procesach wzrostu, rozwoju i kwitnienia.
Zamiast wyrzucać resztki kuchenne takie, jak łupiny orzechów włoskich lepiej będzie, jeżeli zaczniemy je zbierać podczas łuskania np. do ciast czy potraw śniadaniowych z ich dodatkiem. Łupiny są bogate w fosfor i potas, a także zawierają żelazo, cynk, magnez oraz wiele innych mikroelementów. Wykorzystywane w uprawie roślin łupiny kruszone, zmielone na pył lub przetworzone na płynny nawóz przekażą im to, co niezbędne, w sposób kontrolowany i łatwo przyswajalny, bez zbędnych dodatków przyspieszających wchłanianie.
Łupiny orzechów można zmielić, pokruszyć lub wygotować. Będą doskonałą odżywką dla wielu roślin doniczkowych. Fot. Barbara Machalska-Cyran/deccoria.pl; fullempty/123rf.com
Korzenie twoich kwiatów, krzewów i drzew ozdobnych zasilane ekologicznym, przygotowanym w domu nawozem pozyskają z gleby, w której dojdzie do jego powolnego rozkładu, kolejne składniki odżywcze. Jednak cały proces będzie przebiegał stopniowo. Dokładnie tak, jak potrzebuje tego roślina.
Możesz spotkać się z informacjami, że orzech włoski zawiera w zielonych tkankach, przede wszystkim liściach i świeżych owocach, substancję znaną jako juglon. Jednak wokół tematu zawartości oraz wydzielania juglonu narosło wiele mitów, a odpowiedzialny za niekorzystną dla roślin (m.in. szparagów, pomidorów, ogórków, chryzantem, borówek czy cisów) zawartość tej substancji jest przede wszystkim orzech czarny oraz wybrane odmiany orzecha włoskiego. Produkują go przede wszystkim w liściach oraz korzeniach.
Zdrewniałe owoce orzecha włoskiego nie stanowią istotnego z punktu widzenia ewentualnej szkodliwości źródła tego związku, a zawartość cennych składników o wysokiej dostępności jest z kolei olbrzymia. Właśnie dlatego wykorzystywanie ich części w pielęgnacji roślin jest jedną z częściej powtarzanych porad ogrodniczych. Jak przygotować nawóz z łupin orzecha? Nic prostszego – oto gotowe przepisy, są aż trzy i każdy znajdzie zastosowanie u twoich roślin.
Przeczytaj również: Zrób nawóz z łupin orzecha włoskiego. Szybko przekonasz się o jego właściwościach
Do czego stosować łupiny orzechów?
Regularne podawanie nawozu z orzechów włoskich, a konkretnie z ich łupinek, zalecane jest przede wszystkim w uprawie roślin doniczkowych. Przygotujesz go na dwa sposoby:
- w formie sypkiej jako proszek z łupin orzecha – do młynka o dużej mocy wrzuć dwie garstki łupin i zmiel na pył,
- w formie płynnej jako wygotowaną esencję – ok. 300 gramów łupin wrzuć do garnka z 1 litrem wody i gotuj, aż wydzieli się przyjemny orzechowy zapach, a płyn wybarwi się na ciemny brąz; następnie przelej do słoja lub butelki i odstaw do całkowitego przestygnięcia.
Sproszkowany nawóz możesz wsypywać bezpośrednio pod rośliny, delikatnie rozprowadzając go palcem w zewnętrznej warstwie podłoża. Nawóz będzie wchłaniał się z każdym podlaniem kwiatów. Jeśli do garnka z wodą wrzucisz za dużo łupinek, nie przejmuj się. Wówczas uzyskasz esencję, którą wystarczy rozcieńczyć przed użyciem w proporcji 1:3, z czego 1 część to nawóz, a 3 części to woda.
Takiej ilości płynnego nawozu nie zużyjesz na raz, chyba że masz w domu prawdziwą oranżerię, a rośliny zapełniają każdy jej kąt. Na szczęście płynny nawóz z łupin orzechów włoskich można przechowywać w lodówce aż miesiąc, a większą ilość zawsze da się podzielić, wypełniając mniejsze, szklane pojemniczki i wekując. Gdy masz gotową odżywkę w płynie, możesz podlewać nią kwiaty w doniczkach raz na dwa tygodnie, na przedwiośniu nieco częściej.
Do czego jeszcze stosować łupiny orzechów? Ciekawą opcją jest warstwa drenażowa, do której zwykle używa się keramzytu. Jednak, gdy uważnie przyjrzysz się, zauważysz, że łupiny orzecha mają strukturę łudząco podobną do tego gotowego, sklepowego wypełniacza i mogą z powodzeniem zastąpić go w doniczkach. Wystarczy, że wrzucisz garść na dno i drenaż gotowy. Wykorzystaj je też pod drzewa i krzewy wieloletnie, gdzie skorupki orzechów z czasem rozłożą się zupełnie i skutecznie użyźnią glebę.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak suszyć i przechowywać orzechy włoskie? Dzięki tym sposobom nie zalęgną się w nich robaki
Do czego można wykorzystać łupiny orzechów włoskich? 10 nietypowych zastosowań
Domowy nawóz na bazie orzechów i kurkumy. Najpierw podlewaj siewki, potem sadzonki w ogrodzie
Te choroby powodują gnicie orzechów włoskich. Sprawdź, jak je zwalczyć