Porady ogrodnicze

Trendy ogrodowe 2022. Najmodniejsze rośliny

Ogrody, balkony i tarasy, jak wnętrza, można zmieniać i urządzać w zgodzie z obowiązującymi trendami. Jakie rośliny będą modne w nadchodzacym roku?

Trendy ogrodowe 2022. Najmodniejsze rośliny
W 2022 zamiast trawnika w ogrodzie warto założyć łąkę kwietną Fot. 123Rf/PICSEL

Rośliny 2022 - najnowsze trendy 

Już dawno udowodniono, jak wiele korzyści przynosi spędzanie czasu w towarzystwie roślin. Żywa zieleń, w każdej postaci, działa na nas regenerująco i odprężająco. Daje poczucie spokoju i bezpieczeństwa, poprawia atmosferę we wnętrzach, w których przebywamy.

Podobnie jak styliści wnętrz, floryści i projektanci krajobrazu zwracają uwagę na "megatrend" ekologicznego stylu życia, który odmienia niemal każdą branżę. Pandemia i obostrzenia z nią związane tylko wpłynęły jego umocnienie. W pewnych okresach domowe rośliny były jedną namiastką przyrody, z jaką mieliśmy do czynienia, gdy nie mogliśmy wychodzić na zewnątrz. Roślin w naszych domach będzie tylko przybywać. Tak jak przestrzeni do ich uprawiania – coraz więcej mieszkań wyposażanych jest w specjalne udogodnienia ułatwiające prowadzenie domowych upraw. W siłę rosną również alternatywne metody uprawiania roślin, takie jak hydroponika, ogrody pionowe czy uprawa powietrzna.

Jakie rośliny będą modne w 2022 roku?

Trendy mają to do siebie, że często wracają w lekko odświeżonej formie. Nie inaczej jest w świecie roślin domowych. Już teraz bardzo pożądane są gatunki, które jeszcze rok czy dwa lata temu uważano za staromodne. Są to m.in. szczawik trójkątny, wężownica, paprocie, starzec Rowleya, czy pilea. Eksperci wskazują, że w przyszłym roku nasze parapety podbiją:

 • maranta,
 • aglonema,
 • epipremnum złociste
 • kalatea falistolistna 
 • pachira (butelkowiec)
Zobacz więcej zdjęć

Balkon jak mały ogród

Miejskie balkony coraz częściej przypominają małe ogrody. Nie jest to już kaprys, a raczej postpandemiczny standard. W przyszłym roku balkony przejdą metamorfozę i ze składzików na świeżym powietrzu zamienią się w małe, stworzone do relaksu, zieleńce z siedziskami do wypoczynku. Nie będziemy w nich uprawiać tylko oklepanych pelargonii, fuksji czy innych roślin ozdobnych, ale przede wszystkim zioła i warzywa.  

Trendy 2022 do ogrodu — niebieskie i fioletowe kwiaty 

Kolorem roku 2022 wybrano odcień kwiatów barwinka — Very Peri. Warto zaprosić tę roślinę do ogrodu. Barwinek (Vinca) to jeden z rodzajów roślin pochodzących z rodziny toinowatych. W Polsce szeroko uprawianą odmianą jest barwinek mniejszy (Vinca minor), która tworzy cienkie, płożące się pędy o długości dochodzącej do 2 metrów. Liście są owalne, początkowo jasnozielone. Wraz z biegiem czasu zmieniają swoją barwę i stają się zimozielone i błyszczące. Głównym walorem dekoracyjnym barwinka są drobne, niebieskie kwiaty wyrastające pojedynczo na szypułkach liści. Roślina kwitnie od maja do czerwca i jest bardzo łatwa w uprawie. 

Barwinki to łatwe w uprawie kwiaty Fot. 123RF/PICSEL

Inne rośliny o fioletowych lub niebieskich kwiatach lub kwiatostanach to: 

 • czarnuszka damasceńska 
 • przegorzan banatyński
 • wielosił błękitny
 • niezapominajka
 • hortensja ogrodowa
 • budleja Dawida
 • powojnik
 • czosnek ozdobny 

Przeczytaj: Hortensja ‘Polar Bear’ - stanowisko, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady

Trend prostoty i jednolitych, jasnych kolorów z domów przeszedł również do ogrodów. Miłośnikom minimalizmu do gustu przypadnie kolejna propozycja – moda na biały ogród, zdominowany przez rośliny wykształcające kwiaty właśnie w tym kolorze. Poza tym w polskich ogrodach często widywane będą również: aktinidia ostrolistna, parocja perska, berberys Thunberga oraz alstremeria.

Modny styl do ogrodu 2022

W dalszym ciągu na topie będą ogrody urządzone w stylu angielskim, wiejskim i naturalistycznym. Ich wspólną cechą jest naturalne piękno, powstałe przy niedużej ingerencji człowieka. Ogrody prowadzone „pod linijkę”, są już passe.

W ogrodzie w 2022 warto posadzić: 

 • laurowiśnię wschodnią
 • miłorząb dwuklapowy
 • judaszowca kanadyjskiego 
 • funkie 
 • kosodrzewinę

W 2022 w modzie będą ogrody naturalistyczne Fot. 123RF/PICSEL

Taras jako dodatkowa przestrzeń 

W nadchodzącym sezonie większą uwagę będziemy przywiązywać do urządzania tarasów. Nie będą one już przestrzenią tylko do wypoczynku! Tarasy będą adaptowane na salony, jadalnie i kuchnie na wolnym powietrzu.

Ogrody zrównoważone i permakulturowe

Ekologiczne rozwiązania nie omijają również ogrodów, które coraz częściej uprawiane są w sposób zrównoważony i przyjazny środowisku. W przydomowych zieleńcach chętniej oszczędzamy wodę i wykorzystujemy deszczówkę, prowadzimy kompostownik, uprawiamy rośliny rodzime (doskonale przystosowane do lokalnych warunków), no i przede wszystkim stosujemy organiczne i bezpieczne nawozy oraz opryski.

Przydomowy ogród a zmiany klimatyczne 

Również przydomowe ogrody coraz częściej dotykane są przez negatywne skutki zmian klimatycznych. Groźba suszy i problemów z dostawą wody, czy wyższe temperatury powietrza sprawiają, że w 2022 inaczej będziemy aranżować przydomowe zakątki. Zamiast trawników, których uprawa pochłania ogromne ilości wody, częściej stawiać będziemy na naturalne, kwiatowe łąki. Chcąc uchronić rośliny przed suszą lub pożarami, w ogrodach warto sadzić rośliny, które zatrzymują wodę na długo i nie są podatne na wysuszenie. Są to np. agawa, juka lub aeonium. W cieplejszych częściach kraju w ogrodach będą pojawiać się rośliny, charakterystyczne dla strefy śródziemnomorskiej.

Zobacz więcej zdjęć

Akwaponika

Akwaponika to metoda uprawy roślin i hodowli ryb w obrębie jednego, wspólnego systemu. Jak łatwo się domyślić nazwa ta pochodzi od kombinacji słów hydroponika i akwakultura. W pewien sposób naśladuje ona naturalnie występujące zależności w stawach i jeziorach. Do jej korzyści należy m.in. zużywanie mniejszej ilości wody, dostarczanie przez ryby substancji odżywczych niezbędnych roślinom, co przekłada się na brak konieczności stosowania pestycydów czy herbicydów.

 fot. Jeż w ogrodzie 123RF/PICSEL

Ogród przyjazny… jeżom

Przydomowy ogród warto uprawiać z myślą, że nie służy on tylko nam, ludziom. Nierzadko schronienia w nich szukają inne zwierzęta, np. jeże. Przeczytaj, jak stworzyć ogród przyjazny jeżom.  

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.