Spis treści:
Kiedy zacząć nawożenie porzeczek?
Nawożenie porzeczek jest ważnym elementem ich uprawy. Dzięki odpowiedniemu dokarmianiu krzewów możemy cieszyć smakiem zdrowych i soczystych owoców o wielu właściwościach prozdrowotnych. Ważne jest jednak, aby stosować nawozy w odpowiednich terminach. Kiedy zacząć nawożenie porzeczek? Pierwszą dawkę nawozu warto zaaplikować wczesną wiosną (a nawet w marcu), zanim krzaki zaczną rozwijać pąki. W tym okresie porzeczki potrzebują przede wszystkim trzech głównych składników, a mianowicie azotu, fosforu i potasu. Nawozy zawierające te pierwiastki przyczyniają się do zdrowego wzrostu roślin. Oprócz tego wspomagają intensywny rozwój pędów, liści oraz systemu korzeniowego. Dzięki temu możemy też zwiększyć odporność krzaków na choroby i szkodniki, a to z kolei przekłada się na wysokość oraz jakość uzyskanych plonów.
Krzewy porzeczki można zasilać nawozami mineralnymi, które znajdziemy w sklepach ogrodniczych, i organicznymi (np. kompostem lub obornikiem). Wielu ogrodników decyduje się też na wiosenne nawożenie krzaków siarczanem amonu, który zawiera duże ilości azotu. Pierwiastek ten jest niezbędny do rozwoju nowych pędów. Natomiast zdecydowanie lepiej jest przygotować naturalne nawozy w warunkach domowych. Są tańsze i bardziej ekologiczne, niż ich chemiczne odpowiedniki ze sklepu, a ich skuteczność potwierdził niejeden ogrodnik.
Nawożenie porzeczek można zacząć już w marcu. Fot.Vitalii Borkovskyi/CanvaPro
Naturalne nawozy do porzeczki – chleb i obierki
W sezonie moje porzeczki uginają się pod ciężarem soczystych owoców. A wszystko przez to, że dokarmiam je nawozami naturalnymi. Jednym z nich jest preparat na bazie obierek z ziemniaków. Zamiast wyrzucać, zalewam je wodą i gotuję przez około 15 minut. Po tym czasie przecedzam preparat, ostudzam go, po czym rozcieńczam z wodą w proporcji 1:10. Tak przygotowanym nawozem podlewam krzaki porzeczek raz na 3-4 tygodnie.
Kolejnym sposobem na nawożenie porzeczek wiosną jest nawóz z chleba. Do jego przygotowania można użyć zarówno świeżego, jak i czerstwego pieczywa. Wkładam chleb do wiadra, zalewam ciepłą wodą, po czym przykrywam i odstawiam całość w ciepłe miejsce na tydzień. Na koniec wystarczy tylko przecedzić preparat i rozcieńczyć go z wodą w stosunku 1:10. Podlewanie porzeczek nawozem z chleba sprawi, że krzewy będą rosły silne i zdrowe oraz będą wydawały obfite plony.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Czego nie sadzić obok borówki amerykańskiej? Wybierz najlepsze sąsiedztwo
Wiosenna pielęgnacja truskawki. Zrób to na początku marca
Wczesne odmiany czereśni - słodycz na początku lata. Sadzenie i pielęgnacja czereśni