Ogród dla niecierpliwych. Rośliny szybkorosnące

Data publikacji: 2015-04-15 12:00:00

Kolejnym etapem po zbudowaniu domu jest założenie trawnika, który przez kilka kolejnych lat dominuje zielenią nad otoczeniem. Jedynie gdzieniegdzie pojawiają się małe, świeżo zasadzone krzewy i drzewa. Takie otoczenie, pomimo tego, że zadbane i często przemyślane, ładnym nazwać nie można. Oczywiście, możemy się posłużyć roślinami dużymi, zakupionymi w pojemnikach. Jest to jednak spory wydatek, który może zdecydowanie nadszarpnąć nasz domowy budżet. Zamiast takiej praktyki najlepiej wykorzystać w nasadzeniach rośliny, które szybko nam urosną.

Ogród dla niecierpliwych. Rośliny szybkorosnące
Jeżeli mamy dużą działkę, najlepiej posadzić drzewa i krzewy, które szybko urosną. Już w ciągu kilku lat osiągają one wysokość od 5 do 10 metrów. W przypadku małych działek najlepiej ograniczyć się jedynie do szybkorosnących krzewów i dopasowanych do nich gatunków drzew osiągających małe rozmiary.

Fot. Ogród przy domku jednorodzinnym

Najlepszy efekt uzyskamy, jeżeli w sąsiedztwie roślin stanowiących szkielet posadzimy wysokie i rozłożyste odmiany roślin jednorocznych, dwuletnich, bylin i rośliny cebulowe. Dzięki nim, co roku możemy zmieniać naszą wewnętrzną kompozycję ogrodową, jej charakter oraz kolorystykę


  
Dla wielu posiadaczy ogrodów najważniejsze jest zachowanie prywatności. Jednak zanim rośliny przeznaczone na żywopłot urosną do odpowiednich rozmiarów, nie będziemy osłonięci. Dobrym sposobem na to jest posadzenie pnączy oraz roślin żywopłotowych - jednocześnie.
 
Kiedy krzewy urosną, wówczas będziemy mogli usunąć pnącza. Jednak do tego czasu, będą nas chronić przed wścibskim spojrzeniem sąsiada. Taka ściana zieleni stanowi również doskonałe tło dla innych roślin znajdujących się w ogrodzie. Dzięki roślinom szybkorosnącym możemy także zakryć te mniej urokliwe miejsca. Pnącza na kratkach, byliny i krzewy doskonale pełnią funkcję parawanu. Rośliny szybko rosnące:

Drzewa liściaste: aliant gruczołkowaty, brzozy, topole, wierzby, dąb czerwony, jesion pensylwański, klon srebrzysty, oliwnik wąskolistny, robinia, sumak octowy.

Drzewa iglaste: jedlica Douglasa, metasekwoja chińska, modrzewie, sosna wejmutka, świerk syberyjski, żywotnik olbrzymi. 

Iglaki na żywopłot to między innymi jałowiec, świerk i żywotnik, powszechnie określany spolszczoną nazwą tuja.

Krzewy: budleja, krzewuszka cudowna, forsycja pośrednia, żylistek szorstki, dereń biały, dereń rozłogowy, irga błyszcząca, irga pomarszczona, jaśminowce, liguster pospolity, pęcherznica kalinolistna, porzeczka alpejska, dzika róża, róże pnące, róże wielkokwiatowe, sorbaria jarzębolistna. 

Warto zapamiętać, że im większe rośliny posadzimy w żywopłocie, tym lepszy efekt osiągniemy w krótszym czasie. Warto też upewnić się, czy wszystkie rośliny są zdrowe i mniej więcej w tej samej wielkości. Warto kupować je tylko u jednego szkółkarza.

Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl

   

Suma punktów: 5

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)
kacperer

Autor: kacperer
Data: 2015-07-18 11:04:33
no marz działkę, takiego byka dawno nie widziałam, gratulacje dla tego co to pisał
zieloneokej

Autor: zieloneokej
Data: 2015-07-16 09:20:21
Sumak octowy..kto mądry to poleca..?? To najgorsze gówno jakie może być! Miałem to na swojej posesji w spadku po teściu! Szok jak to się rozplenia! Był wszędzie! Wielkie stare drzewa, a pomiędzy małe, średnie i każda wolna przestrzeń to nowe odrosty! Wyciąłem to wszystko w cholerę! Wyrywałem korzenie, które płytko pod ziemia ciągną się metrami na wszystkie strony! A jak przytniesz sumaka, to z korzeni wyrastają dziesiątki małych, wrednych, sumaczków, które wyglądają jak trawa (tak gęsto potrafią się mnożyć!) Po wycięciu jeszcze przez dwa lata (wiosna, lato, jesień) wyrywałem odrosty z korzenia i samosiejki po całym ogrodzie! W końcu przestały rosnąć! Teraz mam spokój:-) ale co się namęczyłem z tym sumakiem ech! Tak więc: jak chcecie mieć rozpierduchę w ogrodzie na lata to sadźcie sumaki hehe. I niech się Wam nie wydaje, że zasadzicie jeden i go w ryzach utrzymacie ;-)