Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Wyjeżdżasz na urlop i martwisz się, że twoje kwiaty uschną? Wypróbuj podlewanie kropelkowe z butelki

Podlewanie kropelkowe to jeden ze sposobów dbania o rośliny. Sprawdzi się najlepiej przy świeżo zasadzonych oraz bardzo wrażliwych roślinach. Dzięki niej korzeń ma mniejsze szanse uszkodzenia. Sklepy ogrodowe polecają swoje węże do podlewania kropelkowego. Istnieje również alternatywa do przygotowania w domu. Dowiedzmy się więcej o podlewaniu kropelkowym z butelki. Jak z niego skorzystać? Czy pomoże naszym roślinom?

Wyjeżdżasz na urlop i martwisz się, że twoje kwiaty uschną? Wypróbuj podlewanie kropelkowe z butelki
Podlewanie kropelkowe z butelki będzie bardzo dobrym rozwiązaniem podczac nieobecności w domu. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Podlewanie kropelkowe z butelki jest metodą znaną od dawna. Jest tania i nie wymaga dużego przygotowania. Dzięki niej nie musimy prosić przyjaciół lub sąsiadów o doglądanie naszych roślin. Podlewanie metodą kropelkową pozwala na nawilżanie roślin przez nawet dwa tygodnie. Oczywiście nie sprawdzi się ona przy każdej roślinie. Jak przygotować konewkę oraz jak zadbać o swój ogród i rośliny w domu na czas wyjazdu?

Jak zrobić konewkę z butelki?

Rośliny mają indywidualne potrzeby. Nic więc dziwnego, że każda z nich wymaga innego traktowania oraz sposobu pielęgnacji. Niektórym wystarczy przelanie wody z butelki, inne natomiast potrzebują delikatniejszego zraszania. Przydać się wtedy może konewka, która zamiast jednego mocnego napływu wody dostarcza kilka delikatniejszych strumyków. Najciekawsze jest to, że konewkę możemy zrobić w domu. 

Do przygotowania konewki potrzebujemy butelki lub butelek. Wszystko zależy od ilości roślin w domu oraz od naszej wygody. Zakrętkę od butelki przebijamy cienkim gwoździem w różnych miejscach. Następnie butelkę uzupełniamy wodą, zakręcając ją korkiem. Konewka jest gotowa do użycia. Po przechyleniu butelki woda będzie wylatywać przez stworzone przez nas dziurki w zakrętce.

Podlewanie kropelkowe z butelki

Podlewanie kropelkowe z butelki możliwe jest na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest przygotowanie butelek, które zamiast typowej zakrętki posiadają „dzióbek”. Ich ilość i wielkość zależna powinna być od rozmiaru oraz liczby naszych doniczek. Wypełnione wodą butelki stawiamy dzióbkiem do ziemi lub je podwieszamy. Takim sposobem woda z dzióbka zakrętki będzie spływała powolnymi kroplami w glebę rośliny.

Drugą metodą, dużo starszą, jest zrobienie w butelce kilku niewielkich dziurek na całej jej długości. Taką butelkę stawiamy w poziomie na doniczce, tak by lekko unosiła się ponad ziemią. Z wyrobionych dziurek na ziemię spadać będą krople. Możemy również zrobić kilka dziurek po drugiej stronie butelki. Dzięki nim istnieje mniejsza szansa na zapowietrzenie się butelki.

Przeczytaj również: ABC podlewania roślin doniczkowych. Twoje kwiaty będą w doskonałej kondycji

Spływająca drobnymi kroplami woda będzie stopniowo nawadniać roślinę. Fot. 123RF.com

Butelka obok doniczki — inny sposób na podlewanie roślin

Kolejnym rozwiązaniem na podlewanie roślin w trakcie naszego wyjazdu będzie pozostawienie butelki obok doniczki. Jak to ma pomóc w nawodnieniu naszych kwiatów? Wystarczy zostawić napełnioną butelkę wodą, w której zostaje zanurzony sznurek. Drugi koniec sznurka układamy w doniczce. Dzięki takiemu połączeniu woda przez sznurek będzie dostawać się do ziemi pod naszą rośliną. Jest dobrym rozwiązaniem dla roślin, które rzadko kiedy wymagają podlewania.

Jak nawadniać rośliny w ogrodzie podczas wyjazdu?

Podlewanie roślin wymaga od nas systematyczności. Dlatego też ciężko jest zadbać o odpowiednie nawodnienie naszych roślin w trakcie wakacyjnego wyjazdu. Często prosimy w takich sytuacjach o wsparcie sąsiadów. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Sprawdźmy więc, jak możemy nawadniać rośliny w ogrodzie podczas naszego wyjazdu.

Na rynku dostępne są specjalne worki podlewające, które pozwalają nam nawadniać rośliny i zużyć mniej wody. Przeważnie wykorzystuje się je przy drzewach, ale istnieją także wersje pod krzewy i byliny. Montaż takiego worka jest banalnie prosty, gdyż wystarczy go przywiązać w okolicy roślin, które chcemy podlać. Worek wypełniony wodą działa w podobny sposób co butelka w przypadku roślin doniczkowych.

Jak nawadniać rośliny w domu podczas wyjazdu?

Oprócz wspomnianych butelek nawadniających istnieją inne sposoby dbania o rośliny. Wśród nich znajdziemy:

  • automatyczne systemy do podlewania roślin,
  • automatyczne konewki,
  • szklane formy do nawadniania gleby.

Wszystko zależy od naszego budżetu oraz obaw o dokładność danego sposobu nawadniania roślin.

Najpopularniejszym gadżetem są kule do podlewania. Nie dość, że ładnie się prezentują, to jeszcze są funkcjonalne. Minusem natomiast jest to, że potrafią się przytykać, dlatego na dłuższy wyjazd mogą się nie sprawdzić. Najpewniejsze metody wymagają jednak większych wydatków. W kwocie 50-200 zł znajdziemy gotowe systemy nawadniania doniczek. Za taką cenę znajdziemy również specjalne donice z funkcją samoczynnego nawilżania gleby.

W nawadnianiu roślin domowych podczas urlopu pomocne będą specjalne kule. 123RF.com

Nawadnianie doniczek

System nawadniania doniczek jest jednym z droższych, ale jednocześnie oszczędnych systemów dbania o nasze rośliny. Oszczędzamy dzięki niemu czas i wodę, dzięki czemu stajemy się bardziej ekologiczni. Dodatkowo sprawdzi się w przypadku każdego naszego wyjazdu. System nawadniania doniczek nawilża glebę naszych roślin metodą kroplową i pozwala na funkcjonowanie w większej ilości doniczek jednocześnie.

Nawadnianie doniczek zależne jest od ustawionego przez nas programu. Po sprawdzeniu stanu baterii możemy ustawić przerwy w podlewaniu roślin oraz moc nawodnienia. Konieczne jest zamontowanie własnego pojemnika na wodę, a system nawadniania doniczek zajmie się wszystkim za nas.

Przeczytaj również: Na co jest dobry cukier w ogrodzie? Co się stanie, gdy "dokarmisz" nim ogórki i pomidory? Sprawdź

Cukier może zarówno pomóc w odżywieniu roślin, jak i pozbyciu się denerwujących szkodników. Fot.123RF.com

Nietypowe pomysły na wakacje. Ile zapłacimy? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.