Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

6 najważniejszych zasad podlewania roślin ogrodowych. Sprawdź, jak to robić prawidłowo

Podlewanie jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie roślin, dlatego warto wiedzieć, jak wykonywać je prawidłowo. Jeśli nie będziesz robić tego zgodnie z zaleceniami, możesz narazić swoje okazy na rozwój chorób grzybowych lub poparzenia słoneczne, co może doprowadzić nawet do ich obumarcia.  

6 najważniejszych zasad podlewania roślin ogrodowych. Sprawdź, jak to robić prawidłowo
Poznaj najważniejsza zasady podlewania roślin ogrodowych. Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Podlewanie i jego rola w zrównoważonej uprawie  

Woda jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju roślin. Przede wszystkim te organizmy w większości składają się z wody. Może ona stanowić nawet 90% ich wszystkich tkanek. Kiedy płynów jest za mało, spada ciśnienie wewnątrz komórek roślinnych, a te zaczynają więdnąć. Brak wody sprawia, że liście i łodygi stają się wiotkie, a w skrajnych wypadkach nawet opadają.  

Co ważne, woda jest niezbędna do przeprowadzenia procesu fotosyntezy, podczas którego rośliny pobierają pożywienie. Ściślej rzecz ujmując: rośliny gromadzą wodę w liściach, które są jednocześnie miejscem przeprowadzenia fotosyntezy. Woda jest zamieniana na dwutlenek węgla i ulega odparowaniu. Jeśli do wymiany nie dojdzie, roślina nie zostanie odżywiona. A to oznacza, że płyny są im niezbędne do przeżycia.  

Jak prawidłowo podlewać rośliny?  

Mogłoby się wydawać, że skoro woda jest tak ważna dla prawidłowego rozwoju roślin, to wystarczy po prostu je podlewać, aby osiągać zadowalające efekty w ogrodzie. To jednak nieprawda. Aby podlewanie było skuteczne, musi zostać przeprowadzone w odpowiedni sposób. W przeciwnym razie nie tylko nie pomoże Twoim roślinom, ale nawet może im zaszkodzić. Poniższe wskazówki podpowiedzą Ci, jak za pomocą zrównoważonego podlewania wspierać rozwój okazów w ogrodzie.  

  • 1. Pora ma znaczenie 

Rośliny można podlewać albo wczesnym rankiem, albo wieczorem, po zachodzie słońca. Wykonanie tego zabiegu o innych porach dnia jest kategorycznie zabronione. Woda, która w trakcie nawadniania trafia na liście i łodygi, pod wpływem działania promieni słonecznych może spowodować poparzenia roślin.  

Jeśli jednak sięgniesz po wodę o poranku, to najpewniej odparuje i liście będą bezpieczne do czasu, aż słońce znajdzie się wysoko na niebie. Jeżeli zaś zdecydujesz się na wieczorne nawadnianie drzew, krzewów czy grządek warzywnych, to nocą woda także ulegnie odparowaniu i liście bądź łodygi nie zostaną uszkodzone.  

Pamiętaj, że objawami poparzenia są:  

  • plamy na liściach i łodygach w różnych odcieniach żółci lub brązu,  
  • zasychanie i opadanie liści oraz kwiatów, 
  • ograniczone kwitnienie,  
  • w skrajnych przypadkach: usychanie całych roślin.  

Podlewanie kłączy o prawidłowej porze jest kluczowe dla zabezpieczenia ich przed poparzeniami. Pamiętaj także, aby w ciągu dnia nie zraszać nadziemnych części roślin. W żaden sposób nie wspomaga to rozwoju, a naraża je na spalenie oraz wystąpienie chorób grzybowych, które pojawiają się w ciepłych i wilgotnych miejscach. Warto także wiedzieć, że w trakcie upałów rośliny są nastawione na oszczędzanie wody, więc nawet jeśli je wówczas podlewasz, to nie czerpią z niej tyle, ile by mogły.  

Warzywa należy podlewać wczesnym rankiem lub wieczorem. Fot. 123RF/PICSEL

  • 2. Wystarczająca ilość wody

Wielu ogrodników przyjmuje stwierdzenie, że lepiej podlewać rośliny częściej a mniejszą ilością wody. Jednak nie ma ono zastosowania w praktyce. Jeśli używasz niewielkiej ilości płynów do podlewania krzewów, warzyw czy drzew, to nie stymulujesz rośliny do tego, by rozwijały podziemne części. W związku z tym korzenie są płytko umieszczone w ziemi.  

Wówczas okazy stają się wrażliwe na suszę, ponieważ nie mają rozbudowanego systemu korzeniowego, który mógłby pobierać płyny z głębi gruntu. W związku z tym kwiaty czy krzewy szybciej ulegają zasuszaniu i gorzej radzą sobie latem, gdy temperatura jest wysoka i często towarzyszy jej wiatr, który dodatkowo osusza grunt.  

Aby uniknąć takiego scenariusza, podlewaj rośliny intensywnie i zgodnie z ich wymaganiami. Niektóre gatunki źle znoszą nadmiar wody, inne wolą, gdy jest jej więcej. Poznaj bliżej wymagania pielęgnacyjne pojedynczych kłączy i zastosuj się do nich, a na pewno odwdzięczą Ci się atrakcyjnym pokrojem, intensywnym kwitnieniem czy owocowaniem.  

  • 3. Odpowiednie narzędzia do podlewania 

Bardzo często ogrodnicy używają do podlewania roślin węży ogrodowych czy pojemników wypełnionych wodą. O ile są one wyposażone w narzędzia, które ograniczają strumień, to nie robią roślinom krzywdy. Jeśli jednak pędy są atakowane przez ogromną ilość wody, to zabieg podlewania zdecydowanie im szkodzi.  

Duże ciśnienie i waga płynów mogą powodować uszkodzenia nadziemnych części roślin. Rozdarte liście czy łodygi są z kolei doskonałym miejscem do rozwoju infekcji grzybiczych lub bakteryjnych, które dla wielu okazów mogą okazać się zabójczymi. Najlepszym narzędziem do podlewania roślin jest tradycyjna konewka. Najlepiej, aby była wyposażona w sitko, które dodatkowo rozprasza strumień wody. Wówczas podlewanie trwa nieco dłużej, ale na pewno jest bezpieczniejsze dla zdrowia kłączy.  

Podczas podlewania należy uważać na ciśnienie wody. Fot. 123RF/PICSEL

  • 4. Podlewanie korzeni

Bardzo ważnym aspektem podczas podlewania jest to, gdzie będzie kierowany strumień wody. Choć nadziemne części rośliny mają kontakt z największą ilością promieni słonecznych, to wodę należy dostarczać do systemu korzeniowego, który znajduje się pod ziemią.  

Jeśli będziesz zraszać liście czy łodygi, stworzysz na fragmentach rośliny idealne środowisko do rozwoju nieprzyjaznych patogenów, które później będzie trudno zwalczyć. Zraszanie liści zwiększa również ryzyko wystąpienia poparzeń słonecznych. 

  • 5. Wiek roślin i ich stanowisko

Poza potrzebami roślin, dla częstotliwości podlewania duże znaczenie ma także wiek roślin. Pamiętaj, że im starsze są, tym bardziej rozwinięty jest ich system korzeniowy. To oznacza, że młode drzewa, rośliny ozdobne czy krzewy owocowe potrzebują znacznie częstszego nawadniania niż te, które mają już kilka lat i mogą czerpać wodę ze znaczącego obszaru 

Warto o tym pamiętać, ponieważ przykładowo młody krzew borówki amerykańskiej potrzebuje regularnego podlewania, podczas gdy kilkuletnia roślina sama doskonale radzi sobie zarówno z pobieraniem z podłoża niezbędnych składników odżywczych, jak i płynów. Ważne jest także stanowisko, na jakim są posadzone rośliny. Im bardziej słoneczne i odsłonięte jest, tym więcej wody potrzebują rośliny.  

  • 6. Odpowiednia woda 

Najlepszym płynem do podlewania roślin ogrodowych jest woda deszczowa. Warto ustawiać pojemniki na nią pod rynnami. Sposób jest ekologiczny, a dodatkowo odżywia Twoje rośliny, ponieważ deszczówka nie jest filtrowana i zawiera szereg substancji odżywczych.  

Jeśli jednak decydujesz się podlewać rośliny wodą prosto z kranu, pamiętaj, aby nie była zbyt ciepła ani zbyt zimna. Może się wydawać, że po całym dniu rośliny oczekują ochłodzenia, ale zbyt zimna woda może zadziałać na nie podobnie jak oparzenia słoneczne. Najrozsądniej jest nalewać wodę do pojemników i używać jej co najmniej po 24 godzinach. Wówczas ma temperaturę zbliżoną do deszczówki. 

Podlewanie roślin sprzyja ich rozwojowi tylko wtedy, gdy jest przeprowadzone w prawidłowy sposób. W przeciwnym razie może przynosić efekty odwrotne do zamierzonych. Pamiętaj o tym i zadbaj o przestrzeganie zasad nawadniania. 

Reklama

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.