Porady ogrodnicze

Jakich drzew nie sadzić obok domu? Będą z nimi same problemy

Jeśli masz dom i teren wokół niego gotowy do przyjęcia roślin, to z pewnością przeszło ci przez myśl posadzenie tam drzew. W lecie dają one przyjemny cień, wiosną aromat w trakcie kwitnienia, poza tym możesz każdego dnia żyć w harmonii z naturą. Są jednak drzewa, których lepiej nie sadzić w pobliżu domu. Wśród nich występują na przykład gatunki z rozwiniętym systemem korzeniowym, które mogłyby uszkodzić fundamenty. Dowiedz się więcej o tym, jakich drzew nie sadzić obok domu.

Jakich drzew nie sadzić obok domu? Będą z nimi same problemy
Sprawdź, jakich drzew nie powinno się sadzić zbyt blisko domu. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Jakich drzew nie sadzić obok domu?

Jakich drzew nie sadzić obok domu, pod jakimi drzewami nie urośnie trawnik, a jakie drzewa „śmiecą”? Oto odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, czyli zestawienie drzew, których być może nie chcesz mieć koło swojego domu.

Jednym z takich drzew jest brzoza. To jeden z przykładów odpowiadających na pytanie „Jakie drzewa śmiecą?”. Brzoza jest uważana za symbol czystości oraz niewinności, okazuje się jednak, że wcale nie jest tak wtedy, gdy zagości obok domu mieszkalnego. Pyłki brzozy nie tylko śmiecą, ale i często uczulają. Jeśli nie wyobrażasz sobie otoczenia bez brzozy, to posadź ją za ogrodzeniem lub przynajmniej kilkanaście metrów od domu.

Według przesądów narodziny syna powinny skłonić pana domu do zasadzenia dębu. To piękne drzewo od zawsze budziło szacunek i podziw. Okazuje się jednak, że dąb to rozłożyste drzewo o dużej wysokości, które potrzebuje sporo miejsca. Jeśli posadzisz je zbyt blisko domu, może dawać zbyt duży cień i wręcz stanowić niebezpieczeństwo w trakcie silnego wiatru czy burz. Zdecydowanie lepiej posadzić dąb kilkanaście metrów od domu.

Jakie drzewa mają korzenie, które mogą uszkodzić fundamenty?

Niektóre gatunki drzew zasadzone zbyt blisko domu mogą stwarzać dla niego realne zagrożenie. Jakie drzewa mają korzenie, które mogą uszkodzić fundamenty? To na przykład sosna i świerk. Nie dość, że według wierzeń są uważane za wampiry energetyczne – pobierają energię i mają też przyciągać choroby do domu – to stanowią też niebezpieczeństwo dla stabilności budynku. Rozległy system korzeniowy sosny oraz świerku może powodować niszczenie fundamentów domu.

Przeczytaj również: Jak rozmnażać iglaki. Najlepsze sposoby ukorzeniania

Drugim drzewem z korzeniami, które mogą uszkodzić fundamenty, jest topola. Ona również może mieć negatywy wpływ na stabilność budynku. Innym niebezpiecznym aspektem w kontekście topoli jest jej wydrążony pień. Sprawia, że topola wykazuje się mniejszą odpornością na silne wiatry i czasem pęka, co powoduje zniszczenia na terenie posesji. Jeszcze jedną istotną cechą topoli jest to, że podczas kwitnienia rozpyla puch, który podrażnia błonę śluzową i wywołuje reakcje alergiczne.

Kolejnym drzewem, które może potencjalnie uszkodzić fundamenty domu, jest orzech włoski. Mimo że to drzewo obfitujące w pyszne orzechy, to lepiej zasadzić je w głębi ogrodu, z dala od budynków. Dystans od obiektów mieszkalnych pozwoli zapobiec uszkodzeniu fundamentów przez system korzeniowy orzecha włoskiego.

jakich drzew nie sadzić obok domu System korzeniowy drzew iglastych może nie tylko uszkodzić ścieżki w pobliżu domu, ale także poważnie zaszkodzić fundamentom budynku. Fot.CanvaPro

Dlaczego nie warto sadzić drzew iglastych w otoczeniu domu?

W sąsiedztwie domu lepiej powstrzymać się przed sadzeniem drzew iglastych z wielu powodów. Mowa tutaj o drzewach iglastych znanych z częstego występowania na terenach leśnych. Wyjątek stanowią dekoracyjne gatunki karłów, które umieszcza się w pobliżu domu w ramach aranżacji krajobrazu.

Pierwszym powodem, dla którego warto zrezygnować z drzew iglastych w otoczeniu domu, jest zagrożenie pożarowe. Drzewa iglaste osiągają spore rozmiary, mogą być wyższe niż budynek mieszkalny i przyciągają pioruny. Jeśli drzewo iglaste jest nasycone żywicą, to uderzenie pioruna może spowodować zapalenie się iglaka na całej wysokości.

Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, by zrezygnować z sadzenia drzew iglastych w otoczeniu domu, jest ich potężny system korzeniowy. Rosnące drzewo może nie tylko uszkodzić ścieżki dookoła domu, ale i wpłynąć negatywnie na fundamenty domu. W przypadku silnych wiatrów drzewa mogą być wyrwane wraz z korzeniami, co naraża dom na wielkie niebezpieczeństwo.

Jakie jeszcze skutki ma sadzenie drzew iglastych blisko domu? Warto pamiętać również o tym, że drzewo iglaste wpływa na przesuszenie gleby w promieniu od pięciu do sześciu metrów dookoła niego. Duże wchłanianie przez nie wilgoci sprawia, że inne rośliny mieszczące się w niedalekiej odległości nie mogą w pełni wzrastać i się rozwijać. Dodatkowym utrudnieniem są też igły spadające z iglaków – mają zdolność do zakwaszania warstwy gleby, a kwaśna gleba nie jest odpowiednia dla każdej rośliny w ogrodzie.

Czy to znaczy, że lepiej zrezygnować z sąsiedztwa drzew iglastych? Mając do dyspozycji duży ogród, można umieścić je z dala od domu. Iglaki wyróżniają się w końcu korzyściami zdrowotnymi – olejki eteryczne zawarte w igle drewna, kory i żywicy mają pozytywny wpływ na zdrowie.

Czy można wycinać drzewa w pobliżu domu?

A co jeśli w pobliżu domu znajduje się drzewo, które potencjalnie stwarza niebezpieczeństwo? Czy można je po prostu wyciąć? Posadzenie drzewa nie wymaga dodatkowych uprawnień, ale problemy pojawiają się w chwili, gdy chcesz pozbyć się go z posiadłości. Na wycinkę niektórych drzew trzeba mieć pozwolenie.

Bez konieczności uzyskania pozwolenia można wycinać drzewa, których wiek nie przekracza 10 lat oraz drzewa owocowe. Wyjątkiem od reguły dotyczącej drzew owocowych jest sytuacja, gdy rosną one na terenie posesji wpisanej do rejestru zabytków lub mieszczą się na terenie rezerwatu przyrody albo parku narodowego. Wyłączenie dotyczy także drzew rosnących w obrębie wałów przeciwpowodziowych, stanowiących przeszkodę w ruchu lotniczym lub powodujących zakłócenia widoczności w ruchu kolejowym.

Pozwolenie na wycięcie drzewa jest wydawane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wniosek powinien zawierać dane właściciela działki, tytuł prawny nieruchomości, dane na temat właściciela urządzeń, co do których drzewo stwarza zagrożenie, nazwę gatunku drzewa, obwód pnia na wysokości 130 centymetrów, a także przeznaczenie terenu, z którego drzewo lub krzew ma być usunięte. Wniosek powinien zawierać także przyczynę oraz planowaną datę usunięcia drzewa i mapę terenu, na której jest widoczne dokładnie usytuowanie drzewa.

Jakie drzewa warto posadzić w sąsiedztwie domu?

Czy wiesz, jakie gatunki drzew warto posadzić wokół domu? Jeśli mowa o drzewach liściastych, to dobrym rozwiązaniem będzie zasadzenie klonu palmowego, klonu zwyczajnego, katalpy zwyczajnej, brzozy brodawkowatej oraz buku pospolitego.

Pamiętaj także o drzewach owocowych. Nie tylko pięknie wyglądają, ale też obfitują w smaczne owoce. Warto zasadzić w ogrodach wiśnie oraz jabłonie.

Są także gatunki drzew, które szczególnie sprawdzą się w małych ogrodach. To między innymi: grab pospolity, grujecznik japoński, kasztanowiec czerwony, robinia akacjowa, wiąz, olsza szara, magnolia czy też derenie kousa.

Dzięki ogromnemu wyborowi gatunków nawet w niewielkich ogrodach można cieszyć się nie tylko kompozycją kwiatów, ale i drzew, które są bezpieczne dla okolicznych budynków.

Przeczytaj również: Chcesz ściąć drzewo na posesji? Sprawdź, czy musisz mieć na to pozwolenie. Jak złożyć wniosek o wycinkę?

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.