Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dolomit zamiast wapna. Jak i do czego stosować w ogrodzie?

Dolomit to przykład na to, jak natura potrafi oferować rozwiązania skuteczne, a przy tym łagodne dla środowiska. Choć odkwaszanie gleby kojarzy się zwykle z wapnem, coraz więcej pasjonatów ogrodnictwa sięga po skałę dolomitową. Ten naturalny minerał to coś więcej niż tylko podniesienie pH gleby. Poprawia również jej strukturę oraz dostarcza magnezu. Działa wolno, stopniowo uwalniając do podłoża składniki odżywcze. Sprawdźmy, czym jest ten niepozorny proszek i kiedy dolomit może zastąpić wapno.  

Dolomit zamiast wapna. Jak i do czego stosować w ogrodzie?
Dolomit nie tylko odkwasza glebę, ale również poprawia jej strukturę i dostarcza magnezu. Fot. syomaantonov/123RF.com

Spis treści: 

Co to jest dolomit? 

Dolomit to naturalny minerał osadowy, zbudowany głównie z węglanu wapnia i magnezu (CaMg(CO₃)₂). Występuje w formie jasnoszarego lub beżowego proszku, który w ogrodnictwie stosuje się jako nawóz wapniowo-magnezowy. W przeciwieństwie do klasycznego wapna nie działa gwałtownie – jego wpływ na podłoże jest łagodny, ale długotrwały. Stosowanie skały dolomitowej jest całkowicie ekologiczne, ten naturalny nawóz nie zawiera żadnych substancji sztucznych czy toksycznych.  

Dolomit to nie tylko sposób na odkwaszenie gleby – to również źródło magnezu. Ten pierwiastek jest niezbędny dla zdrowego wzrostu roślin, zwłaszcza warzyw liściastych i owoców. Magnez ma wpływ na prawidłowy przebieg procesu fotosyntezy, odpowiada też za transport fosforu. Dzięki temu rośliny wykształcają mocny system korzeniowy i obficie kwitną. Warto zwrócić uwagę, że wiele gleb w Polsce ma niedobór magnezu, przez co liście naszych upraw mogą żółknąć i opadać.  

Dolomit znacząco poprawia strukturę gleby, przez tworzenie gruzełków. Dzięki temu gliniaste podłoże staje się lżejsze i bardziej przepuszczalne, co jest istotne dla rozwoju systemu korzeniowego roślin. Wzbogacona tym minerałem ziemia lepiej zatrzymuje wodę i składniki odżywcze. Można więc powiedzieć, że dolomit to opcja trzy w jednym: odkwasza glebę, poprawia jej strukturę i dostarcza magnez.  

Przeczytaj również: Jeden z najlepszych nawozów naturalnych. Jak i kiedy stosować dolomit w ogrodzie?

Co jest lepsze – dolomit czy wapno? 

To pytanie często pojawia się na forach ogrodniczych i wśród działkowców. Odpowiedź nie jest jednoznaczna – wszystko zależy od potrzeb ogrodu i rodzaju gleby.  

Wapno palone lub gaszone działa szybko, intensywnie podnosząc pH gleby. Sprawdza się w sytuacjach, gdy potrzebna jest natychmiastowa reakcja, np. przy silnym zakwaszeniu. Jednak jego intensywne działanie może zaburzyć mikroflorę glebową i „spalić” delikatne rośliny, jeśli nie zostanie odpowiednio zastosowane.  

Dolomit działa wolniej, ale za to stabilniej. Nie powoduje gwałtownych zmian, dzięki czemu jest bezpieczniejszy dla roślin i życia biologicznego w glebie. Dodatkowo wzbogaca ziemię w magnez, poprawiając przyswajalność składników odżywczych. 

Co jest zatem lepsze? Jeśli zależy ci na łagodnym, naturalnym i długofalowym efekcie – postaw na dolomit. Jeśli jednak potrzebujesz szybkiego odkwaszenia gleby o wyjątkowo niskim pH – wybierz wapno. 

Dolomit dostarcza glebie magnezu, co jest szczególnie ważne w uprawie m.in. truskawek. Fot. Gajus/CanvaPro

Zastosowanie dolomitu w ogrodzie – zalety 

Dolomit jest dużo bardziej uniwersalnym minerałem niż wapno, ponieważ nie tylko odkwasza glebę, ale również poprawia jej strukturę i dostarcza magnezu. Jego łagodne działanie jest szczególnie ważne w uprawach roślin wrażliwych na glebę zbyt kwaśną – jak warzywa, truskawki czy róże. Warto zwrócić uwagę, że wiele gleb w Polsce ma niedobór magnezu, przez co liście naszych upraw mogą żółknąć i opadać. 

Nadmiar magnezu jest jednak również szkodliwy dla roślin. Paradoksalnie, utrudni on wchłanianie magnezu i wapnia, a także istotnego w procesie fotosyntezy potasu. Dlatego przed zastosowaniem dolomitu najlepiej przeprowadzić analizę chemiczną gleby. Odpowie ona na pytanie, czy potrzebuje ona zasilenia pierwiastkami takimi jak wapń i magnez.  

Jak stosować dolomit w ogrodzie? Najlepiej zrobić to wczesną wiosną, kilka tygodni przed siewem i sadzeniem upraw lub jesienią, po zbiorach. W zależności od stopnia zakwaszenia gleby wysypuje się od 1 do 2 kg dolomitu na 10 mkw. Po rozsypaniu proszku lub granulatu dobrze jest go wymieszać z glebą. Warto wcześniej sprawdzić prognozy pogody, zabieg najlepiej wykonywać przed deszczem. Dzięki temu cenny nawóz zacznie się rozpuszczać i nie rozwieje go wiatr.  

Uwaga: Nie należy stosować dolomitu równocześnie z nawozami azotowymi. Najlepiej zachować co najmniej kilkutygodniowy odstęp między tymi zabiegami.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Naturalne sposoby na larwy chrabąszcza majowego w ogrodzie. Czy każdy pędrak jest szkodliwy?

Ćma bukszpanowa już wyrządza szkody? Wypróbuj niezawodny patent na szkodnika

Kwitnie całe lato, ma minimalne wymagania. Dzwonek skupiony – odmiany i uprawa

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.