Spis treści:
Jak szybko rozmnaża się ćma bukszpanowa?
Ćma bukszpanowa jest inwazyjnym szkodnikiem, który przybył do nas z Azji w 2012 r. Początkowo gąsienice tego motyla zauważane były tylko w pojedynczych miejscowościach w południowej części kraju, jednak błyskawicznie rozprzestrzeniły się na całą Polskę. Dorosłe osobniki są w stanie samodzielnie pokonać dystans od 5 do 10 km, ale jeszcze większe odległości pokonują larwy, poczwarki i jaja schowane wśród liści roślin żywicielskich, czyli głównie sprzedawanych sadzonek bukszpanów.
Szkodnik ten rozmnaża się niezwykle szybko. W naszym klimacie na ogół rozwijają się 3 pokolenia ćmy bukszpanowej, jeśli jednak wiosna i jesień są ciepłe – gąsienice wykluwają się z jaj nawet 4 razy w roku. Larwy są wyjątkowo żarłoczne. Początkowo obgryzają brzegi liści bukszpanów, z czasem zaczynają zjadać je w całości, a ostatecznie – gdy nic innego nie znajdują – atakują nawet korę na pędach.
Ćma bukszpanowa sieje prawdziwe spustoszenie wśród naszych ulubionych zimozielonych krzewów. Uszkodzenia liści i pędów powodują, że osłabione bukszpany zasychają, co z kolei w krótkim czasie doprowadza do ich obumarcia. Wiele osób decyduje się na wykopanie roślin i zastąpienie ich innymi gatunkami. Warto jednak dać szansę swoim bukszpanom i wypróbować sposób na żarłoczne gąsienice, który stosują francuscy ogrodnicy.
Wykorzystaj francuski patent na pozbycie się ćmy bukszpanowej. Fot. mnyusha/123RF.com
Przeczytaj również: Turkucia schwytasz w pół minuty. Naturalny sposób na wypędzenie szkodnika z ogrodu
Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej – francuski patent
Walka z ćmą bukszpanową jest bardzo trudna. Stosowane rozwiązania często zawodzą, ponieważ szkodnik ten rozmnaża się bardzo szybko oraz jest odporny na wiele środków chemicznych. Z tego względu warto stosować kilka metod na pozbycie się ćmy bukszpanowej równocześnie (posypywanie mąką, ręczne wyłapywanie, spłukiwanie silnym strumieniem wody i opryskiwanie).
Ciekawy sposób na ćmę bukszpanową wypracowali francuscy ogrodnicy. Rośliny zaatakowane przez szkodnika opryskują roztworem z dodatkiem naturalnego, popularnego kosmetyku – czarnego mydła. Sprawia, że bukszpan staje się mało atrakcyjny dla żarłocznych larwy. Liście nabierają smaku i zapachu, których szkodnik nie toleruje. Czarne mydło znajdziemy w niektórych drogeriach i sklepach internetowych oraz na portalach aukcyjnych.
Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej francuskim sposobem? Oto przepis na oprysk:
- Do wiadra wlewamy 10 l wody;
- Dodajemy 6-8 łyżek czarnego mydła w płynie (ok. 100 ml) oraz 1 łyżeczkę oleju roślinnego, np. rzepakowego.
Tak przygotowany roztwór przelewamy do butelki ze spryskiwaczem i od razu rozpylamy na krzew porażony przez ćmę bukszpanową. Środkiem bardzo starannie zwilżamy wszystkie liście, również wewnątrz korony i od spodu. Następnego dnia kierujemy na roślinę mocny strumień wody i zbieramy martwe oraz osłabione gąsienice, po czym ponownie wykonujemy oprysk czarnym mydłem. Aplikację powtarzamy po 15 dniach, aby mieć gwarancję, że zniszczyliśmy szkodnika. Opryski najlepiej wykonywać w pochmurne, bezwietrzne dni.
Źródła: deccoria.pl, gammvert.fr
Przeczytaj również:
Mszyce już zaczęły żerowanie. Jak pozbyć się szkodników bez używania chemii
Jak pozbyć się kreta z ogrodu? 7 skutecznych metod na odstraszenie
Zadbaj, by porzeczka miała dużo owoców. Ochrona przed antraknozą (opadziną) liści porzeczek