Spis treści:
- Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze
- Rośliny doniczkowe do salonu – dekoracyjne z liści
- Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe
Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze
Mówi się, że otaczanie się roślinnością wpływa korzystnie na zdrowie człowieka. Niektóre gatunki oprócz ukojenia nerwów zapewniają także zdecydowanie czystsze powietrze. Rośliny doniczkowe dobre dla zdrowia to m.in. bluszcz pospolity, paproć czy zielistka Sternberga. Chociaż rzeczywiście mają one większą niż inne gatunki zdolność filtracyjną, nie przeceniaj ich możliwości. W mocno zanieczyszczonych regionach warto stosować także mechaniczne oczyszczacze. Jak jednak pielęgnować rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze?
Bluszcz pospolity
Roślina ta jest nie tylko łatwa w uprawie i dekoracyjna. Jej zaletami są także szybki przyrost pędów oraz umiejętność neutralizacji m.in. formaldehydu, benzenu, ksylenu czy tlenku węgla z powietrza. Bluszcz pospolity (Hedera helix) występuje w wielu odmianach, które różnią się wielkością i wybarwieniem liści. Szczególnie ładnie prezentują się odmiany Variegata.
Bluszcz sprawdzi się idealnie w nowym mieszkaniu. Fot.123RF.com
Przeczytaj także: Triki, które szkodzą domowym roślinom
Paproć
Wśród ogrodników krąży wiele pogłosek o paprociach. Jedna z nich dotyczy tego, jak trudne są w uprawie. Druga natomiast tego, jak łatwo się o nie dba. Prawda jest taka, że paprocie uprawiane w domu muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki. Lubią rozproszone światło i umiarkowane podlewanie, a nie znoszą przeciągów, przestawiania i pełnego słońca.
Paproć w domu nie jest trudna w uprawie. Fot.123RF.com
Epipremnum złociste
Jedna z najchętniej wybieranych roślin do nowych mieszkań. Jej pnącza pokryte liśćmi w odcieniu intensywnej jasnej zieleni przyrastają bardzo szybko. Gatunek ten jest także zupełnie niewymagający. Nie ma szczególnych wymagań dotyczących stanowiska i gleby. Dobrze rośnie w miejscach nasłonecznionych, półcienistych i zacienionych.
Epipremnum szybko się rozrasta. Fot.123RF.com
Sansewieria
Roślina ta, ze względu na kształt liści, nazywana jest też językiem teściowej lub wężownicą. To gatunek, który przetrwa niemal wszystko – poza przelewaniem. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu lub na stanowisku o rozproszonym świetle. Wystarczy podlewać ją niewielką ilością wody raz na kilka dni, a zimą nawet raz na tydzień lub dwa.
Sansewieria nazywa jest także językiem teściowej lub wężownicą. Fot.123RF.com
Rośliny doniczkowe do salonu – dekoracyjne z liści
Podczas urządzania salonu nie zapomnij o roślinach doniczkowych. Są nie tylko bardzo modne, ale też ocieplają klimat wnętrza. Dobrym pomysłem jest wybór roślin doniczkowych do salonu, w których dekoracyjną funkcję pełnią liście. Poszczególne gatunki różnią się między sobą wielkością, barwą, kształtem, a nawet fakturą. Wybieraj różnorodne rośliny o kontrastującym ulistnieniu, a stworzysz niepowtarzalną zieloną galerię. Urozmaicisz też w ten sposób aranżację pokoju dziennego. Sprawdź, jakie rośliny są mało wymagające.
Monstera Deliciosa
Monstera dziurawa to największy roślinny celebryta ostatnich lat, to symbol popularnego trendu urban jungle. Z pomocą tego gatunku możesz stworzyć dżunglę w mieszkaniu. Monstera jest łatwa w uprawie. Aby liście wytwarzały dekoracyjne dziury i wcięcia, roślina musi mieć dostęp do rozproszonego światła. Szybkim wzrostem odwdzięczy się za regularne nawożenie.
Monstera to symbol trendu urban jungle. Fot.123RF.com
Sprawdź również: Czy warto wystawiać domowe rośliny na balkon i taras?
Begonia Maculata
Podłużne, ostro zakończone liście begonii Maculata upstrzone są na wierzchniej warstwie srebrzystymi kropkami. Gatunek ten lubi stanowiska jasne, ale nie w pełnym słońcu, a także regularne i dosyć intensywne podlewanie. Nie lubi przelewania, dlatego begonię nawadniaj dopiero wtedy, gdy przeschnie wierzchnia warstwa ziemi w doniczce. Sprawdź, czy to ten moment, wkładając suchy palec w podłoże.
Oryginalny wygląd begonia zawdzięcza ciekawym liściom. Fot.123RF.com
Syngonium
Łatwy w uprawie i ciekawy gatunek rośliny ozdobnej z liści? Syngonium, czyli zroślicha! Dostępna jest w wielu odmianach o różnokolorowych liściach. Dobrze prezentuje się w zestawieniu z innymi roślinami doniczkowymi. Wymaga stanowiska dobrze oświetlonego i intensywnego podlewania w okresie wzrostu. Pozytywne efekty daje jej nawożenie. Zimą pędy i liście na nich osadzone przyrastają zdecydowanie wolniej niż wiosną i latem.
Różnokolorowe liście syngonium przyciągają wzrok. Fot.123RF.com
Szeflera drzewkowata
Liście szeflery drzewkowatej przypominają wyglądem dłoń lub parasol. Dzięki nim gatunek ten uważany jest za jeden z najbardziej dekoracyjnych. Ta niepozorna z początku roślina po czasie wyrasta na solidne, rozkrzewione drzewko o zdrewniałych pędach. Ciekawie prezentuje się zwłaszcza odmiana Variegata. Najlepiej rośnie ona w miejscach półcienistych lub o świetle rozproszonym. Wtedy wybarwia się najbardziej intensywnie.
Szeflera jest popularna w polskich domach. Fot.123RF.com
Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe
Lubisz kwitnące rośliny doniczkowe? Nawet jeśli nie masz doświadczeń z ich uprawą, możesz ozdobić nimi wnętrza swojego nowego mieszkania. Chociaż na kwiaty w przypadku niektórych gatunków trzeba czekać dosyć długo, naprawdę warto! Salon, kuchnia, sypialnia, a nawet gabinet udekorowane najpiękniejszymi kwiatami doniczkowymi zyskują zupełnie nowy wymiar. Sprawdź, jak poszczególne gatunki różnią się między sobą wielkością i barwą kwiatostanów. Jak uprawiać takie rośliny w mieszkaniu?
Anturium
Jeszcze do niedawna roślina ta była uznawana za niemodny relikt przeszłości. Dziś, dzięki dostępowi do wielu odmian, jest ceniona przez amatorów ogrodnictwa. Niełatwo ją zabić, choć niewłaściwa pielęgnacja może doprowadzić do gnicia korzeni. Podlewaj ją oszczędnie odstaną wodą i nawoź wiosną oraz latem co trzy tygodnie, a odwdzięczy się regularnym kwitnieniem. Nie zaniedbuj także jej regularnego opryskiwania.
Anturium została na nowo odkryta przez domowych ogrodników. Fot.123RF.com
Zobacz też: Kalendarz i domowe metody nawożenia roślin doniczkowych. Dzięki nim kwiaty będą bujnie rosły
Skrzydłokwiat
Większości osób skrzydłokwiat nie kojarzy się z rośliną kwitnącą. Powodem są jego niepozorne kolbowe kwiatostany o białej lub kremowej barwie. Jak sprawić, aby skrzydłokwiat zakwit? Donicę, w której rośnie, ustaw w miejscu z dostępem do rozproszonego światła. Nawoź go środkami do roślin kwitnących, a nie tych z ozdobnymi liśćmi. Podlewaj skrzydłokwiat miękką, odstaną wodą.
Skrzydłokwiat to roślina doniczkowa oczyszczająca powietrze. Fot.123RF.com
Storczyk
Miłośników i przeciwników storczyków łączy jedno – pytanie o to, jak sprawić, aby roślina ta ponownie zakwitła. Wbrew pozorom nie wymaga ona szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy, że zadbasz o to, aby storczyk miał dostęp do rozproszonego światła słonecznego. Pamiętaj, że wymaga on regeneracji po kwitnieniu. Przez 1-2 miesiące po obumarciu kwiatostanów ogranicz podlewanie i nawożenie.
Właściwa pielęgnacja storczyka sprawi, że będzie miał okazałe kwiaty. Fot.123RF.com
Calanchoe
Roślina ma wiele zalet. Jest nie do zabicia, tania i dekoracyjna. Jej pielęgnacja ogranicza się do zapewnienia słonecznego stanowiska i sporadycznego, umiarkowanego podlewania. Wystarczy, że nawodnisz ją w sezonie wegetacyjnym raz w tygodniu. Pamiętaj jednak, aby nie zmoczyć liści. Mogą pojawić się na nich nieestetyczne plamy świadczące o infekcji grzybiczej.
Calanchoe pojawia się w polskich domach na święta. Fot.123RF.com