Rośliny domowe

Triki, które szkodzą domowym roślinom

Internet pełen jest błyskotliwych porad i wskazówek, jak dbać o rośliny domowe. Część z nich jest jak najbardziej uzasadniona, część to powielane mity, szkodliwe lub nieprzynoszące żadnych rezultatów.

Triki, które szkodzą domowym roślinom
REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Rośliny doniczkowe odwdzięczą się nam zdrowym i bujnym kwitnieniem, jeśli będziemy odpowiednio o nie dbać i zapewnimy im warunki, zgodne z ich wymaganiami gatunkowymi. Szukając wskazówek o pielęgnacji poszczególnych okazów, często napotyka się wiele niekonwencjonalnie brzmiących metod. Które z nich działają, a które są niebezpieczne dla roślin?

Rośliny a mleko

Często można natknąć się na poradę, by do podlewania roślin, zamiast wody, używać mleka. Z kilku powodów nie jest to najlepszy pomysł. Po pierwsze doprowadzić możemy do zaduszenia korzeni roślin, które nie będą w stanie pobrać właściwiej ilości wody z gleby. Co więcej, mleko poza lodówką szybko się psuje – dolewanie go do ziemi może narazić rośliny na rozwój szkodliwych bakterii i grzybów, a nas na nieprzyjemny zapach unoszący się z doniczek. Poza tym napój ten zawiera całkiem sporo wapnia, dlatego nie nadaje się do roślin, które preferują podłoże o kwaśnym odczynie, o czym często zdarza się nam zapominać.

Zobacz więcej zdjęć

Czy należy całkowicie skreślić mleko w pielęgnacji roślin? Warto wypróbować ten pomysł, ale w mniej radykalnej wersji – np. raz na jeden-dwa miesiące podlać rośliny wodą z dodatkiem niewielkiej ilości mleka.

Cebula i czosnek

Czosnek i cebula bywają polecane jako remedia na szkodniki atakujące rośliny. Co do zasady porada ta nie jest wcale taka zła – gorzej jednak bywa z jej wykonaniem. Nie należy wtykać w ziemię w doniczkach kawałków tych warzyw, ponieważ z czasem zaczną się one psuć i pleśnieć, co również może zaszkodzić naszym roślinom. O wiele korzystniej i bezpieczniej dla roślin przygotować z nich wywar.

Zobacz więcej zdjęć

Skorupki jaj do doniczki

Skorupki jaj, bogate w wapń i inne cenne minerały, mają być dobre na wszystko – i są! Tak jak w przypadku mleka pamiętajmy jednak, by dosypywać je do roślin zasadolubnych lub preferujących neutralny odczyn gleby. Zanim je użyjemy, dokładnie je omyjmy i wysuszmy.

Woda po ziemniakach

Woda, która zostaje po gotowaniu ziemniaków i innych warzyw zawiera wartościowe mikroelementy i skrobię, warto więc od czasu do czasu podlewać nią rośliny. Pobudzi ona mikroorganizmy zawarte w glebie do lepszego działania. Jest jednak jeden haczyk! Taka woda nie może zawierać soli! A przecież wielu z nas nie wyobraża sobie warzyw bez dodatku tej przyprawy.

Fusy po kawie do nawożenia roślin

Do roślin kwasolubnych, azalii czy paproci, dosypywać można z kolei fusy po kawie. Resztki po kofeinowym napoju mogą być stosowane jako nawóz, materiał do ściółkowania w ogrodzie (w tym wypadku powinny być wysuszone!) czy nawet jako część mieszanki glebowej – raz na parę tygodni wilgotne fusy warto zmieszać z wierzchnią warstwą ziemi w pojemniku. Aby przygotować z nich odżywczy preparat do podlewania, wystarczy zalać pół szklanki fusów pięcioma litrami wody. Taka „odżywka” będzie gotowa do użycia już po kilku chwilach.

Nigdy nie mylmy zastosowań fusów i skorupek jaj składników, bo nie mają one uniwersalnego działania!

Zobacz więcej zdjęć

Majonez i piwo do nabłyszczania liści

Kolejnym trikiem, na który warto uważać, jest przecieranie liści majonezem lub piwem. Produkty te mają je nabłyszczyć, odżywić i „uodpornić” na kurz. Czy tak jest? Nie do końca. Majonez nałożony na rośliny zatka aparaty szparkowe znajdujące się w liściach, przez co utrudni im oddychanie i transpirację. Poza tym w domowych, ciepłych warunkach, sos szybko zacznie się psuć i jełczeć, czemu towarzyszyć będzie brzydki zapach.

Piwo z kolei po zaschnięciu na liściach będzie się lepić, co sprawi, że będą one przyciągać kurz jak magnes.

Czego używać do nabłyszczania liści, poza preparatami, które kupimy w sklepie ogrodniczymi? Warto wypróbować wodę z dodatkiem niewielkiej ilości oliwy lub skórki banana.

Deccoria.pl 

Domowe rośliny: Kwiaty w doniczkach i w wazonach

Zobacz: Pomysłowe skrytki!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Triki, które szkodzą domowym roślinom"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.