Spis treści:
Woda po gotowaniu grzybów – odżywka na kwitnienie
W okresie zimowym rośliny doniczkowe potrzebują mniejszych ilości składników odżywczych. Niektóre okazy wchodzą w fazę spoczynku, podczas gdy inne cieszą nasze oczy bujnym kwitnieniem. Aby móc spokojnie przetrwać do wiosny, potrzebują naturalnej, niewielkiej dawki składników odżywczych. Większość osób odruchowo wylewa wodę po gotowaniu grzybów do zlewu. Tymczasem okazuje się, że jest to wspaniała odżywka do roślin doniczkowych. Wywar ten zawiera mnóstwo cennych substancji dla naszych okazów, takich jak potas, fosfor, wapń, jod, miedź, magnez, a także liczne witaminy. To sprawia, że stanowi doskonałą alternatywę dla nawozów chemicznych – jest łagodny, a jednocześnie bogaty w składniki odżywcze, które wspomagają rośliny w chłodniejsze miesiące.
Woda po gotowaniu grzybów doskonale sprawdzi się m.in. w przypadku grubosza czy kaktusa wielkanocnego. Fot.CanvaPro
Woda po gotowaniu grzybów to naturalny stymulator wzrostu roślin. Dzięki zawartości składników mineralnych, które wspomagają nasze kwiaty w tym trudnym okresie, taka odżywka stymuluje ich wzrost i sprawia, że są w dobrej kondycji. Regularne stosowanie wywaru pobudzi rośliny do wypuszczania nowych liści, a u odmian kwitnących również pąków. Aby uzyskać odżywkę, nie wylewaj wody po gotowaniu grzybów do zlewu. Po ostudzeniu rozcieńcz ją z wodą w proporcji 1:1, po czym podlej rośliny doniczkowe. Ważne jest jednak, aby wywar nie był posolony. W przypadku, gdy zostawimy bulion na 5-7 dni w ciepłym miejscu, zaczną namnażać się w nim bakterie, co pozytywnie wpłynie na jakość gleby. Dlatego napar należy dodatkowo rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:3, a dopiero potem stosować do podlewania roślin.
Jakie kwiaty podlewać wodą po gotowaniu grzybów?
Woda po gotowaniu grzybów doskonale sprawdzi się w przypadku większości roślin doniczkowych, zwłaszcza tych kwitnących. Chcesz, żeby kaktus wielkanocny zakwitł? Podlej go grzybową odżywką, a szybko wypuści mnóstwo pąków kwiatów i stworzy piękną dekorację świątecznego stołu. Woda po gotowaniu grzybów szczególnie dobrze sprawdzi się też w przypadku grubosza. Dzięki niej drzewko szczęścia zachwyci urodą i zakwitnie. Warto wiedzieć, że grzybowym wywarem można też podlewać rośliny w ogrodzie, m.in. truskawki, jabłonie, czarne porzeczki, agrest, a także hortensje czy floksy.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Nawóz z łupin fistaszków. Najlepszy sposób na kwitnienie skrzydłokwiatu
Chcesz, żeby kaktus wielkanocny zakwitł? Oto zasady pielęgnacji i podlewania