Rośliny domowe

Jak zrobić terrarium z roślinami? Prosty i tani sposób na zjawiskową ozdobę do salonu

Terraria z roślinami to dekoracyjny hit ostatnich lat. Takie kompozycje wyglądają niezwykle efektownie i doskonale wpisują się w różne style aranżacji wnętrz. Oczywiście najprostszą metodą jest kupienie gotowca, jednak ceny na niego sięgają nawet kilkuset złotych. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić terrarium z roślinami samemu w domu. Wystarczy duży słoik na przetwory, godzina czasu i odrobina kreatywności.         

Jak zrobić terrarium z roślinami? Prosty i tani sposób na zjawiskową ozdobę do salonu
Terrarium z roślinami to bardzo modna i ładna dekoracja. Fot.CanvaPro

Spis treści:

Jak zrobić terrarium dla roślin? 5 prostych kroków

Terrarium z roślinami to bardzo modna dekoracja, która pasuje do każdego wnętrza. To nic innego, jak mini ogródek wyhodowany w przezroczystym pojemniku. Uprawa roślin w terrarium nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego jest to idealna propozycja zarówno dla zapominalskich, jak i tych, którzy nie mają „ręki do kwiatów”. Na rynku można znaleźć mnóstwo gotowych kompozycji, ale ich cena jest zazwyczaj wysoka (za niektóre z nich trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych). Jeśli chcesz mieć terrarium z roślinami, ale nie chcesz wydawać dużo pieniędzy – spieszymy z pomocą. Okazuje się, że terrarium dla roślin można zrobić samemu w domu, nie ponosząc przy tym dużych wydatków. Oto 5 prostych kroków.

  • Krok 1. Wybierz odpowiednie naczynie

Zaczynamy od znalezienia odpowiedniego naczynia. Może to być duży szklany słoik, akwarium lub inny przezroczysty pojemnik z pokrywką bądź otworem. Zasadniczo istnieje dwa rodzaje terrariów – zamknięte i otwarte. Pierwsze z nich tworzą swój własny mikroklimat poprzez zatrzymania istniejącej wilgoci w zamkniętej strukturze. Z kolei te otwarte są bardziej odpowiednie dla roślin, które potrzebują suchego środowiska i świeżego powietrza. Warto jednak pamiętać, że takie terraria muszą być częściej podlewane.

Ważne jest też, aby wybrać pojemnik o odpowiednim rozmiarze, dzięki czemu rośliny będą miały wystarczająco dużo miejsca do wzrostu i rozwoju. Oprócz tego należy zadbać o jego czystość, aby uniknąć ewentualnych zanieczyszczeń. Przed rozcięciem pracy pojemnik musi być dobrze wysuszony.     

terrarium z roślinami Terrarium z roślinami to świetny sposób na udekorowanie domu czy mieszkania. Fot.CanvaPro

  • Krok 2. Umieść warstwę drenującą

Na samym dnie pojemnika należy umieścić warstwę żwiru drenażowego lub keramzytu (powinna ona mieć około 2-5 cm, w zależności od wielkości naczynia. Taka warstwa będzie zbierać nadmiar wody i chronić system korzeniowy roślin przed przemakaniem. Po kamykach warto dodać odrobinę węgla aktywowanego (ewentualnie drzewnego), który zapobiegnie rozwojowi bakterii i pleśni. Będzie też odprowadzał nadmiar wilgoci, dzięki czemu rośliny nie będą gniły.   

  • Krok 3. Umieść warstwę ziemi     

Na warstwę drenażu wysypujemy ziemię (powinno być jej tyle, żeby swobodnie można było posadzić rośliny. Idealne podłoże powinno być żyzne, lekkie, przepuszczalne, i co najważniejsze, dostosowane do wymagań danego gatunku roślin. Można sięgnąć po uniwersalną ziemię do kwiatów doniczkowych.

Przeczytaj również: Zielone ściany z roślin w domu. Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz

  • Krok 4. Umieść rośliny

Warto wiedzieć, że nie wszystkie rośliny nadają się do terrarium. Wybieramy te gatunki, które mają podobne cechy, a przy tym nie wymagają dużej pielęgnacji. Do tego celu najlepiej sprawdzą się mchy, kaktusy, sukulenty i paprocie. Po wybraniu roślin umieść je w terrarium, a następnie zasyp ziemią ich korzenie. Z ilością roślin nie można jednak przesadzać, ponieważ zbytnie zagęszczenie może doprowadzić do konkurencji między nimi i zaburzyć ich wzrost. Po tym etapie należy oczyścić ścianki pojemnika pędzelkiem, pozbywając się pyłu i brudu.     

  • Krok 5. Dekorowanie

Gdy już umieściliśmy wszystkie rośliny w naczyniu, przyszedł czas na dekorowanie. W tym celu można wykorzystać kamyki, mech, różnej wielkości kamienie lub figurki wokół roślin. Ziemię można też pokryć dekoracyjnym żwirkiem. Oprócz tego można rozłożyć szyszki, korę i gałązki – ważne jest jednak, aby wszystkie elementy dekoracji utrzymane były w jednym stylu.  

jakie rośliny nadają się do terrarium Nie wszystkie rośliny nadają się do uprawy w terrarium. Fot.CanvaPro

Jakie rośliny nadają się do terrarium?

Jak już wspominano wcześniej, rośliny, które będziemy uprawiać w terrarium, powinny mieć podobne wymagania. W naczyniach zamkniętych najlepiej będą czuły się gatunki, które lubią wilgoć i ciepło. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się takie rośliny, jak:

  • mech;
  • paprocie;
  • niedośpian;
  • pilea;
  • skrzydłokwiat;
  • widliczka;
  • fikus pnący;
  • fitonia;
  • trzykrotka;
  • palma koralowa;
  • bluszcz;
  • dawalia;
  • zanokcica.

Jeśli chodzi o terraria otwarte, najlepiej sprawdzą się rośliny światłolubne, o niskim zapotrzebowaniu na wodę i wolnym tempie wzrostu. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się:

  • kaktusy;
  • aloesy;
  • grubosze;
  • eszewerie;
  • storczyki.

Jak zrobić terrarium ze słoika na przetwory?

Chcesz zrobić terrarium z roślinami bez dużych nakładów finansowych? Wszystko, czego potrzebujesz, to słoik na przetwory, ziemia, rośliny i mech. Zanim zaczniesz sadzić rośliny w słoiku, umyj go wodą z płynem do mycia naczyń i dokładnie wytrzyj do sucha. Jak zrobić terrarium? Słoik można postawić w pozycji pionowej lub położyć go na boku. Jest jeszcze inny, dość nietypowy sposób. Wystarczy posadzić roślinę w… pokrywce. Jak to zrobić?

Należy przede wszystkim wyjąć roślinę z doniczki tak, aby nie uszkodzić jej korzeni. Następnie umieszczamy ją w pokrywce słoika, po czym przykrywamy bryłę korzeniową ziemią. Posadzoną roślinę warto obłożyć mchem. Kompozycję można udekorować kamieniami, muszlami, mini figurkami i innymi małymi ozdobami. Następnie odwracamy słoik nad rośliną (uważając, aby nie uszkodzić jej liści), po czym ostrożnie zamykamy pokrywkę. To wszystko! Na koniec wystarczy tylko umieścić swoje terrarium w miejscu jasnym, co jakiś czas kontrolując wilgotność wewnątrz słoika. Jeśli podłoże będzie przesuszone, warto podlać roślinę niewielką ilością wody.       

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Trzykrotka zebra baby (tradescantia zebrina). Rośnie jak na drożdżach, nie nadążysz z jej przycinaniem

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.