Rośliny domowe

Trzykrotka zebra baby (tradescantia zebrina). Rośnie jak na drożdżach, nie nadążysz z jej przycinaniem

Kojarzysz jej różowe kwiaty i girlandy pasiastych liści? Wypielęgnowana, zrobi na twoim gościach niemałe wrażenie. A jeśli nie masz miejsca na pełnowymiarowy okaz, sięgnij po jej odpowiednik w wersji mini. Trzykrotka zebra baby (tradescantia zebrina) – maleńka piękność z subtropikalnych regionów Ameryki Południowej – to oryginalna roślinka o cennych właściwościach, idealna dla początkujących.

Trzykrotka zebra baby (tradescantia zebrina). Rośnie jak na drożdżach, nie nadążysz z jej przycinaniem
Trzykrotka zebra baby (tradescantia zebrina) to maleńka piękność, którą może uprawiać każdy, nawet nie mając ręki do kwiatów. Fot. CanvaPro

Spis treści: 

Trzykrotka zebra baby (tradescantia zebrina) – maleńka piękność 

Na liście uwielbianych przez miłośników nietypowych roślin domowych, które, choć delikatne i niepozorne, są niezwykle wytrzymałe, trwałe i wybaczają dziesiątki błędów pielęgnacyjnych, zachwycając przy tym swoim wyglądem, wysoką pozycję zajmuje trzykrotka. Odmiana tradescantia zebrina, znana również pod innymi nazwami jak pasiastka zwisła czy silver inch plant, w swoim standardowym rozmiarze osiąga wysokość do 30 cm, a jej opadające gęstymi girlandami pędy potrafią zwisać z doniczek i rozprzestrzeniać się nawet na kilka metrów.  

Jednak z różnych przyczyn nie zawsze chcemy trzymać w domu kolejnego, zielonego giganta. Tam, gdzie brakuje miejsca na kolejne pełnowymiarowe okazy oraz tam, gdzie warunki nie do końca im sprzyjają, doskonale sprawdzi się trzykrotka w wersji mini, a dokładniej trzykrotka zebra baby (tradescantia zebrina) – maleńka piękność o olbrzymiej tolerancji. Dotychczas wydawało ci się, że „nie masz ręki” do kwiatów? Tym razem i z nasza drobną pomocą nie uda ci się skrzywdzić rośliny. Trzykrotka baby to żelazna miniaturka, która z dumą prezentuje intensywnie wybarwione, pasiaste listki oraz trójpłatkowe kwiatki, jeśli tylko spełnisz jej kilka prostych wymagań.

Przeczytaj również: Trzykrotka rozrośnie się po całym parapecie. Wystarczy przygotować dla niej prosty nawóz

Jak uprawiać trzykrotkę zebra baby? 

Ta rzadka odmiana, podobnie jak jej większa odmiana, pochodzi z regionów subtropikalnych oraz tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej. Choć młoda sadzonka jest naprawdę mikroskopijnych rozmiarów, wykazuje zaskakująco szybkie tempo wzrostu, łatwo ją prowadzić, formować i rozmnożyć. Jeśli najbardziej w uprawie roślin doniczkowych boisz się walki ze szkodnikami, trzykrotka pozwoli ci odetchnąć, ponieważ jest na nie dość odporna. Nowe, przyniesione do domu okazy monitoruj jednak pod kątem pojawienia się na nich wełnowców lub pajęczynek przędziorka w trosce o rośliny, które już masz. 

Wysoka odporność na choroby i szkodniki to nie jedyny powód, dla którego możesz przy niej oddychać pełną piersią. Tradescantie słyną ze zdolności pochłaniania szereg rozmaitych związków szkodliwych dla zdrowia takich, jak np. ksyleny, formaldehyd czy benzen. Co więcej, nawilża powietrze. Jej wyjątkowy wygląd, właściwości oraz możliwość postawienia niemalże wszędzie z uwagi na miniaturowy rozmiar przekonują, że warto dowiedzieć się, jak uprawiać trzykrotkę zebra baby w domowych warunkach. 

Ta ekspresowo rosnąca roślinka w swojej rzadkiej odmianie potrzebuje przede wszystkim rozsądnego nawadniania, ciepłego stanowiska z rozproszonym światłem oraz sporadycznego nawożenia. Co jeszcze ma znaczenie w jej prawidłowej uprawie? 

  • Ziemia 

Trzykrotka zebra baby (tradescantia zebrina), maleńka piękność, na niewielkie wymagania glebowe, jednak zawsze zaleca się przesadzenie jej z podłoża produkcyjnego do nowej ziemi. Mieszanka wybrana do doniczki powinna być żyzna, mocno przepuszczalna, próchnicza. Jeśli zastosujesz podłoże uniwersalne, zwróć uwagę na jego zasobność (średnia) i kwasowość (lekka). Możesz sięgnąć też po gotowe podłoże do sukulentów.  

Aby zapewnić niezbędny trzykrotce drenaż w doniczce o rozmiarze XS, wykorzystaj drobny piasek i perlit. Dodane w odpowiednich proporcjach skutecznie spulchnią oraz napowietrzą ziemię, a także poprawią przepływ wody, zabezpieczając mały system korzeniowy przed gniciem.

uprawa Trzykrotka potrzebuje spulchnionej, dobrze przepuszczalnej gleby oraz nawilżonego powietrza. Fot. 123rf.com

  • Stanowisko 

Najlepszym wyborem będzie jasny parapet w miejscu, gdzie pada dość promieni, aby zapewnić ciepło miniaturowej roślince, a jednocześnie są one rozproszone. Najbardziej obfite przyrosty pojawią się, gdy trzykrotkę postawisz na południowo-zachodnim parapecie. Jeśli nie masz takiej możliwości, nie zrażaj się – jest na tyle tolerancyjna, że poradzi sobie również w strefie północnej czy wschodniej. Ważne, aby udało ci się uniknąć bezpośredniego padania promieni na liście latem, a nadmiernego ich zacienienia zimą. Optymalne warunki temperaturowe dla odmiany baby to zakres od 18°C do 24°C. 

  • Podlewanie 

Zwróć uwagę na sposób podlewania miniaturowej trzykrotki. Najlepszą metodą będzie dolewanie wody na podstawkę, aby kwiatek sam wypił tyle, ile potrzebuje. Określ odpowiedni moment podlania metodą podsiąkania, sprawdzając wierzchnią warstwę ziemi. Jeśli wyraźnie przeschła, możesz nawilżyć podłoże, a także lekko zrosić powietrze wokół, ale nie liście.  

Trzykrotki niezależnie od odmiany nie przepadają zarówno za przesuszeniem, jak i przelaniem, dlatego trzymanie się zasad rozsądku przy dostarczaniu im wody jest kluczowe w utrzymaniu ich nie tylko w dobrej kondycji, lecz przede wszystkim przy życiu. Po czym poznasz, że jej korzenie mają kontakt ze znienawidzonym, zawilgotniałym podłożem? Liście najpierw zmiękną, następnie zżółkną i zbrązowieją.

woda Do podlewania miniaturowych roślinek warto używać konewki z wąską szyjką o mniejszym przepływie. Fot. 123rf.com

  • Nawożenie 

Z uwagi na ekspresowy wzrost bez dodatkowego pobudzania nawożenie trzykrotki powinno być bardzo ostrożne. Najlepiej robić to sporadycznie, tylko wtedy, gdy rzeczywiście tego potrzebuje, dawkując substancje odżywcze z umiarem.  

Dobrym wyborem będą nawozy organiczne o spowolnionym tempie uwalniania zawartych w nich składników. Nie martw się, że bez dodatkowego odżywienia nie utrzyma ona bujnych przyrostów. Nawet w wersji mini rozrośnie się szybciej, niż się spodziewasz.  

  • Przycinanie 

Jeśli chcesz, aby twoja miniaturka trzykrotki rozrosła się i wkrótce cieszyła oko długimi pędami opadającymi na doniczkę, koniecznie zadbaj o regularne podcinanie. Umiejętne formowanie roślinki pozwoli uzyskać pokrój kulisty lub zwisający, w zależności od miejsca oraz sposobu ekspozycji.  

  • Przesadzanie i rozmnażanie 

Kluczowe jest pierwsze przesadzenie z podłoża produkcyjnego do nowej, odżywionej i dobrze spulchnionej mieszanki o solidnym drenażu. Kolejne możesz wykonać wówczas, gdy system korzeniowy trzykrotki wyraźnie przerośnie doniczkę. Zastanawiasz się, jak uprawiać trzykrotkę zebra baby tak, aby pozwoliła na rozmnożenie? Naprawdę niewiele trzeba, aby osiągnąć sukces – po odcięciu wybranego fragmentu łodyżki z tzw. oczkiem (to tam wychodzą liście), włóż go do wody z dodatkiem węgla aktywnego, a już wkrótce zobaczysz spore korzenie. Możesz też wsadzić pobrane w ten sposób łodyżki bezpośrednio do podłoża, kolekcjonując kolejne mini okazy.

pędy Ukorzenianie się łodyżki przebiegnie szybko, a nowa roślinka będzie do złudzenia przypominać okaz-matkę. Fot. 123rf.com

Trzykrotka zebra baby – ciekawostki 

Tę wyjątkową roślinkę możesz postawić na parapecie, wykorzystać w aranżacji terrarium, a także dołożyć do lasu w słoiku. Pamiętaj jednak, że w zamkniętym naczyniu i przy tendencji do szybkiego wzrostu kwiatek może lada chwila zdominować ekosystem. Maleńka, wielobarwna trzykrotka zebra baby może, ale wcale nie musi gwałtownie się rozrastać. Kontrolując jej formę poprzez przycinanie oraz regulowanie dostępu światła z powodzeniem utrzymasz wariant mieszczący się w kieszeni. W końcu określenie baby nie wzięło się znikąd  dostępna w sklepach trzykrotka tej odmiany mierzy nie więcej niż 10 cm wysokości i ok. 5 cm średnicy. 

Jeśli trzymasz ją bezpośrednio na komodzie, parapecie czy stoliku, miej na uwadze, aby nie dobrały się do niej ciekawskie czworonogi. Nie jest jednoznacznie uznawana za roślinę o toksycznych właściwościach, jednak jej spożycie może powodować dotkliwe podrażnienie błon śluzowych i problemy takie, jak choćby wymioty, co może szczególnie zagrażać kotom, pobierającym z natury za mało wody. W ich towarzystwie lepiej od razu zdecydować się na uprawę trzykrotki w szkle, przez które wciąż będzie zachwycać egzotyczną mieszanką limonkowej zieleni, pastelowego różu, srebra i purpury.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Gdy robi się zimno, trzykrotka potrzebuje specjalnej troski. Jak jej nie zmarnować?

Uprawa żeniszka z nasion. Będzie kwitł od maja do pierwszych przymrozków

Purpurowe, mięsiste liście zmienią kolor w zależności od warunków. Jak uprawiać Senecio 'Purple Flash'?

Sansewieria nie tylko oczyszcza powietrze. Dbaj o nią, bo ma inne właściwości lecznicze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.