Porady ogrodnicze

Roślina idealna na balkon i taras. Jak uprawiać begonię?

Begonie występują w wielu odmianach. Szacuje się, że jest ich około 1 500. Rośliny doskonale sprawdzają się jako ozdoby pomieszczeń w domu i dekoracje balkonów, tarasów. Zachwycają barwnymi kwiatami, które kwitną przez dużą część roku. Niektóre gatunki są uprawiane ze względu na atrakcyjne liście.  

Roślina idealna na balkon i taras. Jak uprawiać begonię?
Cechą charakterystyczną begonii są barwne kwiaty imponujących rozmiarów. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Begonia — charakterystyka  

Begonie są roślinami tropikalnymi i subtropikalnymi. Należą do rodziny begoniowatych (z łac. Begoniaceae). Są rozdzielnopłciowe, co oznacza, że występują zarówno męskie, jak i żeńskie osobniki, które można ze sobą krzyżować, aby uzyskiwać okazy o ciekawych barwach czy liściach. Cechą charakterystyczną begonii są barwne kwiaty imponujących rozmiarów.  

Występują w różnych kolorach: bieli, różu, żółci czy szkarłacie. Niektóre odmiany są jednak hodowane ze względu na atrakcyjne liście, które stanowią całoroczną ozdobę. Zasadniczo begonie dzieli się na trzy główne typy. Są to:  

 • begonia stale kwitnąca,  
 • begonia bulwiasta,  
 • begonia kłączowa.  

Różnią się one między sobą wymaganiami odnośnie do pielęgnacji i sposobami rozmnażania, ale łączy je atrakcyjny pokrój. Warto zapoznać się ze specyfiką poszczególnych odmian begonii, aby móc podjąć się udanej i efektywnej uprawy we własnym ogrodzie lub mieszkaniu.  

Przeczytaj również: Begonie ozdobne z liści. Jak je pielęgnować?

begonia Polska nazwa begonii królewskiej to ukośnica. Fot.123RF.com

Odmiany begonii  

Odmiany begonii można podzielić głównie na te, które uprawia się ze względu na ozdobne i barwne kwiaty oraz na te, których cechą charakterystyczną są atrakcyjne i oryginalne liście. Do pierwszej grupy należą:  

 • begonia stale kwitnąca (z łac. Begonia semperflorens): cechą charakterystyczną rośliny są drobne i barwne kwiaty, które pojawiają się na początku czerwca i kwitną do późnej jesieni. Dorasta ona do około 30 cm i jest obsypana niewielkimi liśćmi o jajowatym kształcie, które wyrastają z mięsistych ogonków. Odmiana dobrze radzi sobie na stanowisku słonecznym oraz półcienistym, ale nie jest zalecana do wnętrz. Zdecydowanie lepiej umieścić ją na tarasie lub w rabacie; 

 • begonia zimowa (z łac. Begonia x elatior): roślina doskonale sprawdza się w uprawie doniczkowej, gdzie kwitnie właściwie przez cały rok. Warto jednak pamiętać, że jest to odmiana jednoroczna i po przekwitnięciu najpewniej kwiaty już się nie pojawią, więc można się jej pozbyć i postawić na kolejną begonię. Okaz ma kuliste kwiaty, które są wypełnione licznymi, delikatnymi płatkami. Preferuje słoneczne stanowiska, ale lepiej nie narażać liści na bezpośrednie działanie promieni,  

 • begonia bulwiasta (z łac. Begonia x tuberhybrida): jej kwiaty mogą być drobne i liczne bądź pokaźnych rozmiarów. Zachwycają ciekawymi barwami oraz delikatnością. Sama roślina dorasta do około 30 cm. Ma mięsistą łodygę, którą pokrywają asymetryczne liście o jajowatym kształcie. Preferuje głównie słoneczne stanowiska. Okaz kwitnie od początku czerwca aż do pierwszych przymrozków i jest uprawiany zarówno w domu, jak i na balkonie.  

Z kolei rośliny z drugiej grupy to głównie:  

 • begonia królewska (z łac. Begonia rex): okaz jest uprawiany ze względu na ciekawie wybarwione liście i jest sadzony w domowych donicach. Tej begonii nie należy narażać na kontakt z nadmierną ilością promieni słonecznych, ponieważ może dojść do poparzenia liści. Im więcej wybarwień jest na ich powierzchni, tym więcej cienia potrzebuje dany okaz; 

 • begonia Bowera (z łac. Begonia bowerii): roślina pokojowa ma wzniesiony pokrój i osiąga około 30 cm wzrostu. Drobne liście mają sercowaty kształt i zielono-brązowy kolor. Okaz dobrze radzi sobie na słonecznych parapetach, ale nie rośnie w miejscach z zanieczyszczonym powietrzem. Opary z gotowania czy dym tytoniowy mogą się okazać dla niego zabójcze; 

 • begonia Masona (z łac. Begonia masoniana): begonia jest uprawiana głównie w warunkach domowych. Ma płożący pokrój i może dorastać nawet do 60 cm. Liście mają sercowaty kształt i są wyraźnie zmarszczone. Okaz dobrze sprawdza się na parapetach wschodnich i północnych, ponieważ preferuje półcieniste stanowiska.  

begonie na parapecie Begonie idealnie sprawdzą się jako ozdoba parapetów. Fot.123RF.com

Przedstawione begonie z jednej i drugiej kategorii są równie ciekawe i nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o uprawę. Warto zdobić nimi taras, balkon czy wnętrze. 

Uprawa begonii  

Uprawa begonii jest uzależniona głównie od gatunku, na który się zdecydujesz. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by zapewnić roślinie odpowiednie stanowisko. Okazy, które lubią słońce, w cieniu będą miały zahamowany wzrost, a ich kwitnienie będzie ograniczone. Z kolei rośliny preferujące zacienione stanowiska są w słońcu narażone na poparzenia liści.  

W uprawie bardzo ważne jest także podlewanie. Okazy są wrażliwe na nadmiar wilgoci, który może powodować u nich rozwój chorób grzybowych. Nie należy jednak doprowadzać do przesuszenia podłoża, ponieważ to bardzo szybko odbija się na ogólnej kondycji roślin. Latem zaleca się podlewanie dwa razy w tygodniu, gdy ziemia przeschnie, a zimą maksymalnie raz na 7-10 dni. 

Podłoże powinno być lekkie, przepuszczalne i żyzne. Warto dodać do niego nieco torfu, ponieważ begonie preferują lekko kwaśny odczyn. Ziemię warto rozluźnić za pomocą piasku bądź perlitu. W uprawie doniczkowej należy stworzyć na dnie osłonki kilkucentymetrową warstwę drenażową, która umożliwi odprowadzenie z podłoża nadmiaru wody.  

Begonie — rozmnażanie  

Rozmnażanie begonii może odbywać się na trzy sposoby. 

 • Poprzez nasiona: wysiew powinieneś rozpocząć na przełomie stycznia i lutego. W tym okresie należy umieścić nasiona w naturalnym podłożu, zawierającym wysokiej jakości torf. Najlepiej ustawić doniczkę na jasnym i ciepłym parapecie. Warto także ją nakryć za pomocą plastikowej osłonki, aby wewnątrz panowała wysoka temperatura. Należy dbać o stałą wilgotność powietrza w środku domowej szklarni, ale każdego dnia zapewniać nasionom co najmniej godzinne wietrzenia i wycierać skraplającą się wodę z osłonki. Wykiełkowane sadzonki należy rozdzielić i przesadzić do osobnych doniczek. Do docelowego miejsca w ogrodzie begonie można wsadzić w drugiej połowie maja. 

 • Z liści: metoda dotyczy begonii królewskiej i Masona. Należy przygotować podłoże (takie jak do wysiewu nasion), odciąć listki i umieścić je rankami do podłoża. Na ich powierzchni warto położyć kamienie, aby docisnąć fragmenty ranek na listowiu do podłoża i delikatnie je zrosić. Po około 2 tygodniach powinno zacząć się ukorzenianie.  

 • Z sadzonek: do rozsady nadają się jedynie silne i zdrowe okazy. Sadzonki należy odciąć za pomocą ostrego noża i włożyć ich końcówki do wody. Po 14 dniach sadzonki powinny się ukorzenić. Wówczas umieść je w wysokiej jakości torfowym podłożu, a po 3 tygodniach wsadź do donicy lub rabaty.  

Możesz wybrać dowolny sposób na rozmnażanie begonii. Wszystkie są skuteczne i przy odrobinie zaangażowania przynoszą spodziewane efekty. 

Przeczytaj również: Niesamowity sposób rozmnażania begonii!


src: Begonie - Niesamowity sposób rozmnażania begonii ! Rozmnażanie kwiatów przez sadzonki liściowe, Youtube.com, kanał: Ogród na co dzień 

Choroby begonii 

Choroby begonii najczęściej są spowodowane nieodpowiednią uprawą. Jeśli rośliny są posadzone zbyt gęsto i nadmiernie podlewane, zagrażają im infekcje grzybowe: szara pleśń i mączniak. Szara pleśń objawia się niewielkimi plamami na łodygach i liściach, które mają szary kolor. Z czasem zmieniają barwę na brązową i znacznie się powiększają. Z kolei mączniak przejawia się białym nalotem na powierzchni rośliny, który obejmuje także kwiaty.  

Wcześnie wykrytą chorobę można spróbować zwalczyć za pomocą oprysków na bazie czosnku, jednak istnieją niewielkie szanse na ratunek. Zainfekowaną roślinę najlepiej wyrzucić. Wśród najczęstszych szkodników begonii występują głównie mszyce i wełnowce. Pierwsze można zwalczyć za pomocą oprysku z wody i szarego mydła (należy rozpuścić 20 g mydła w 1 l wody), a drugich warto pozbyć się ręcznie za pomocą wacików nasączonych alkoholem. 

Nawożenie begonii  

Nawożenie begonii powinno się odbywać raz na 7-10 w dni w okresie kwitnienia. Pod koniec lipca należy jednak zaprzestać używania nawozów azotowych, ponieważ ich nadmiar może zmniejszyć intensywność kwitnienia. Zimą powinieneś zapewnić roślinom okres spoczynku i zaprzestać nawożenia. Rośliny doniczkowe warto przesadzać co 3 sezony, aby nie doprowadzić do całkowitego wyjałowienia ziemi.  

Begonie nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o uprawę, więc sprawdzą się u początkujących i u zaawansowanych ogrodników. Są atrakcyjne i ciekawe, dlatego warto mieć je w swojej kolekcji. 

Przeczytaj:

Co można zrobić z deszczówką? Tak wykorzystasz ją na 5 sposobów

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.