Rośliny domowe

Wiecznie zielona roślina o zjawiskowym pióropuszu z liści. Uprawiaj w domu i na tarasie

Dracena deremeńska to jedna z najchętniej uprawianych współcześnie roślin doniczkowych. Jest bardzo ładna, kojarzy się egzotycznie i – odpowiednio pielęgnowana – cieszy oko przez wiele lat. Drzewko to zalicza się do wiecznie zielonych, przez co sprawdza się do dekoracji wnętrz domowych oraz do biur czy kancelarii. Co warto o nim wiedzieć?

Wiecznie zielona roślina o zjawiskowym pióropuszu z liści. Uprawiaj  w domu i na tarasie
W domach dracena dorasta zwykle na wysokość od 1 do 2 metrów Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się:

Charakterystyka draceny deremeńskiej

Dracena deremeńska (łac. Dracaena deremensis) to reprezentantka rodziny szparagowatych (łac. Asparagaceae), która pochodzi z Afryki. Na tym kontynencie można ją również spotkać rosnącą w warunkach naturalnych. Różne podgatunki znajduje się też w rejonach Azji Południowej. Natomiast mniej więcej od połowy dziewiętnastego stulecia jest uprawiana na całym świecie jako popularna długowieczna roślina pokojowa.

Pokrój rośliny jest wzniesiony i wyprostowany, natomiast największym atutem tej rośliny są zdecydowanie liście. Są bardzo ozdobne i przyciągają wzrok. Dracena deremeńska jest chyba najpopularniejszą przedstawicielką dracen. Obok niej warto jednak wspomnieć także o innych odmianach, takich jak:

  • dracena deremeńska wonna (łac. Dracaena deremensis),
  • dracena obrzeżona – smokowiec (łac. Dracaena marginata),
  • dracena Godsefa (łac. Dracaena godseffiana),
  • dracena Sandera (Lucky Bamboo).

Poszczególne odmiany mają też swoje podgatunki. Na przykład Dracaena marginata występuje również w wariantach Colorama, Bicolor i Tricolor. 

Jak wygląda dracena deremeńska?

Średniej wielkości draceny, w warunkach naturalnych, dorastają nawet do 11 metrów wysokości. Korzenie dracen mają tendencję do płożenia się. Są gładkie i koloru ciemnożółtego lub pomarańczowego.

Gruba łodyga lub nagi pień zdobi wierzchołek soczystych liści, obramowanych wzdłuż krawędzi na biało. Są podłużne, mieczowate i tworzą zjawiskowy pióropusz. W przyrodzie pojawiają się na nich piękne kwiaty, a następnie owoce. W domach i mieszkaniach taki pełny sezonowy cykl kwitnienia jest jednak ogromną rzadkością. Mocną stroną dracen jest to, że przez cały rok utrzymują intensywnie zielony kolor z białymi obwódkami. 

W domach wspomniana dracena dorasta zwykle na wysokość od 1 do 2 metrów, przyjmując pokrój palmowy. Im lepsze zagwarantujesz jej warunki do rozwoju, tym większa ona urośnie. Dla lepszego wzrostu dobrze ukorzenioną dracenę możesz w ciepłym sezonie wynieść na dwór.

Dracena – idealna do domu, ale i na balkon

Skoro już mowa o hodowaniu tej rośliny na świeżym powietrzu, to warto podkreślić, że Dracaena deremensis nadaje się nie tylko do wnętrz, ale i na taras oraz na balkon. Musisz jednak wiedzieć, że utrzymanie wymaganego przez dracenę rozproszonego światła na dworze nie jest łatwe i pielęgnacja jest trochę trudniejsza.

Warunki uprawy draceny deremeńskiej

Chcąc cieszyć się pięknie rosnącą draceną deremeńska, musisz zapewnić jej duże ilości rozproszonego światła. Świetnie sprawdzają się w tym celu miejsca skierowane na stronę wschodnią lub północną. Optymalna temperatura w sezonie wegetacyjnym wynosi:

  • od 18 do 22 stopni Celsjusza latem,
  • od 16 do 18 stopni Celsjusza zimą.

Temperatura nie może być więc ani za niska, ani za wysoka.

Dracenę, zwłaszcza młodą, intensywnie trzeba nawozić i pamiętać o regularnym przesadzaniu mniej więcej raz w roku. Opisywana roślina preferuje podłoża przepuszczalne, torfowe, bogate w składniki pokarmowe. Trzeba też przy niej uważać na przeciągi, których wybitnie nie lubi. Jeśli planujesz ustawić dracenę w holu – to nie najlepszy pomysł. Codzienna staranna pielęgnacja rośliny skutkuje tym, że odwdzięczy się ona świeżymi i zielonymi liści przez okrągły rok.

Podlewanie draceny

Dracena deremeńska naturalnie rośnie w warunkach tropikalnych. Wymaga zatem częstego podlewania, choć trzeba zachować umiar. Gleba powinna być stale lekko wilgotna (a liście – zraszane), ale nigdy mokra. Zalanie rośliny będzie skutkować jej gniciem. Roślinę trzeba podlewać dopiero po wyschnięciu wierzchniej warstwy gleby, ponieważ nie toleruje ona nasiąkania wodą. Natomiast nawet krótkotrwałe przesuszenie grozi obumarciem. Sprawdza się w tym przypadku zasada: obserwacja, obserwacja i jeszcze raz obserwacja. Odpowiednie jest podlewanie 2 razy w tygodniu latem i raz na 10 dni w okresie zimowym.

Warto wiedzieć, że młodym okazom można raz w tygodniu urządzić tzw. prysznic. Wystarczy, że sadzonki w doniczkach włożysz do brodzika i tam lekko spłuczesz letnią wodą ze słuchawki. Taki zabieg będzie przypominał roślinie naturalne dla niej warunki tropikalne.

Nawożenie draceny

Draceny mają to do siebie, że uwielbiają dokarmianie nawozem. Musisz o to zadbać zwłaszcza w okresie wzrostu, czyli na wiosnę i lato.

Optymalna częstotliwość nawożenia to raz na dwa tygodnie. Dobrze jest użyć produktu przeznaczonego do palm lub dracen. Sprawdzi się też środek przeznaczony dla roślin o ozdobnych liściach. O czym jeszcze pamiętać? Osłabione rośliny dokarmia się nawozami o niskim stężeniu.

Draceny rozmnaza się przeważnie przez sadzonki wierzchołkowe Fot. 123RF/PICSEL

Samodzielne rozmnażanie draceny  

Rozmnażanie draceny jest możliwe i pożądane, choć wymaga pewnej wprawy. Przede wszystkim trzeba rozpoznać właściwy na to moment. Dobry czas jest wówczas, gdy roślina jest już dość wysoka, krzaczasta i wyginają się jej gałęzie. Wskazane, by robić to na wiosnę, a więc w okresie największego wzrostu.

Najlepiej sprawdza się metoda rozmnażania przez sadzonki wierzchołkowe. Dracena toleruje przycinanie górnej części, około 10 – 15 centymetrów „czubka”. Odcięte fragmenty umieszcza się albo w wodzie, albo w ziemi. Po uformowaniu korzeni o wystarczającej długości trzeba takie „młode” przesadzić już do gruntu właściwego. Optymalne będzie wykonanie domowej szklarni, na przykład z woreczka foliowego.  

Można zastosować tzw. zakorzenianie poziome. Przygotowaną sadzonkę wkłada się poziomo w wilgotną glebę, a następnie poczekać na nowe pędy około półtorej miesiąca. Inną opcją jest zakorzenienie pionowe, gdy przygotowany fragment łodygi sadzi się w glebie na głębokość kilku centymetrów dolną częścią. Jako wierzchnią warstwę zastosuj kilka centymetrów piasku. Będzie to potrzebne, aby zapadły się w nim korzenie, które potem osadzą się w ziemi.

Dracena deremeńska a podatność na szkodniki i choroby

Dracena deremeńska niestety często zapada na różnego rodzaju choroby, a do tego bywa atakowana przez szkodniki. Dlatego jej uprawa wiąże się z regularnymi obserwacjami i reagowaniem na zmiany. Najczęściej można się spotkać z sytuacją, że końcówki liści stają się suche, opadają, żółkną lub brązowieją. Powodem może być zbyt suche powietrze w mieszkaniu. Z kolei niewłaściwe nawożenie (np. preparatami z nadmiarem fluoru) może skutkować spowolnionym wzrostem oraz zrzucaniem liści.

Wśród chorób dracen często występuje na przykład:

  • bakteryjna plamistość liści,
  • fuzaryjna plamistość liści,
  • grzybowa plamistość liści.

Jeśli chodzi o szkodniki, to draceny są atakowane przez:

  • wciornastki,
  • mszyce.

We wszystkich tych przypadkach trzeba zastosować specjalistyczne preparaty chemiczne.

Draceny – długoletnie, ale trudne w pielęgnacji

Dracena deremeńska jest uznawana za roślinę wymagającą w pielęgnacji, dlatego nie sprawdzi się u każdego. Przy odrobinie troski i wyczucia może się jednak odwdzięczyć pięknym wyglądem i stabilnym wzrostem przez długie lata.

Wyjątkowo odporne rośliny dla zapominalskich na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.