Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co zrobić z opadłymi jabłkami? Przygotuj z nich nawóz pod porzeczki, maliny, agrest i hortensje

Wielu z nas ma w ogrodzie jabłonki, dzięki czemu co roku możemy cieszyć się własnymi zbiorami. Często jednak obserwujemy, że nie wszystkie owoce utrzymują się na drzewie tak długo, aby dojrzeć na gałęziach i doczekać się zerwania we właściwym momencie. Co zrobić z opadłymi jabłkami i czy zakwaszają one glebę? Sprawdź, jak przygotować z nich naturalny nawóz.

Co zrobić z opadłymi jabłkami? Przygotuj z nich nawóz pod porzeczki, maliny, agrest i hortensje
Sprawdź, co zrobić z opadłymi jabłkami. Fot. khatuna71/123RF.com

Spis treści:

Czy opadłe jabłka zakwaszają glebę?

Czekając na zbiory jabłek z własnego ogrodu, możemy zauważyć, że pod drzewami leży mnóstwo opadłych owoców. Zjawisko to nie powinno być dla nas powodem do niepokoju, ponieważ jest naturalne. Rośliny często zrzucają nadmiar niedojrzałych owoców, których nie są w stanie wykarmić. Jabłek może opadać więcej, gdy panują niesprzyjające warunki atmosferyczne, np. grad, porywisty wiatr czy burze.

Wielu ogrodników zastanawia się, co zrobić z opadłymi owocami. Czy można zostawić je na ziemi pod drzewem? Niektórzy obawiają się, że ze względu na wysoką zawartość kwasów organicznych rozkładające się w ogrodzie opadłe jabłka zakwaszą glebę. Owszem, resztki te lekko obniżają pH podłoża, lecz wpływ ten jest nieznaczny. Opadłe jabłka nie spowodują nagłego pogorszenia właściwości gleby, a dodając do nich inne składniki, możemy zneutralizować ich zakwaszające działanie.

Istnieje jednak obawa, że gnijące resztki owoców są źródłem patogenów, które będą rozprzestrzeniać się w ogrodzie. Na jabłkach rzeczywiście mogą znajdować się grzyby powodujące parcha, mączniaka prawdziwego czy brunatną zgniliznę drzew ziarnkowych. Jeśli nasze drzewa chorowały, lepiej nie wykorzystywać opadłych z nich owoców do przygotowywania nawozów. Sięgajmy tylko po te resztki, które nie noszą żadnych znamion infekcji i pochodzą ze zdrowych jabłoni.

Do nawozów wykorzystajmy jabłka opadłe ze zdrowych drzew. Do nawozów wykorzystajmy jabłka opadłe ze zdrowych drzew. Fot. valengilda/123RF.com

Przeczytaj również: W sierpniu koniecznie przytnij te rośliny. Odwdzięczą się nie tylko bujnym kwitnieniem

Co zrobić z opadłymi jabłkami?

Zastanawiasz się, jak wykorzystać opadłe jabłka w ogrodzie? Możliwości jest kilka – wszystkie przynoszą korzyści zarówno dla gleby, jak i naszych upraw. Owoce dostarczają do podłoża cenną materię organiczną, którą zostaje wykorzystana przez mikroorganizmy oraz rośliny ogrodowe. Oto kilka propozycji, co zrobić z opadłymi jabłkami:

  • Przygotować kompost – opadłe jabłka można wrzucić do kompostownika. Jeśli nie chcemy, aby zlatywały się do nich muchy i inne owady, warto przysypać je ziemią ogrodową lub suchymi liśćmi;

  • Zakopać w ziemi – spady możemy po prostu zakopać w ogrodzie. Jeżeli zależy nam na zobojętnieniu ich lekko kwasowego odczynu, do dołków możemy dosypać nieco popiołu drzewnego. Opadłe jabłka warto zakopać w pobliżu pnia hortensji, aby dostarczyć jej dodatkowe składniki odżywcze i wspomóc jej bujne kwitnienie;

  • Wykorzystać jako składnik nawozu – z opadłych jabłek można łatwo przygotować nawóz. W pobliżu rośliny, którą chcemy zasilić, wykopujemy szeroki i płytki dołek. Umieszczamy w nim kawałki opadłych jabłek, skoszoną trawę oraz suche liście i mieszamy. Całość przysypujemy ziemią, a następnie obficie podlewamy. Taki nawóz stosuję na początku sezonu do krzewów owocowych: malin, agrestu i porzeczek. Dzięki niemu lepiej owocują.

Opadłe jabłka nie są odpadem, lecz cennym surowcem, który przydaje się do przygotowywania nawozów. Możemy zakopać je bezpośrednio w ziemi lub połączyć z innymi składnikami, dzięki czemu dostarczą roślinom moc składników odżywczych. Świetnym pomysłem jest również zrobienie kompostu z owocowymi resztkami, który możemy wykorzystać do zasilania każdej rośliny w ogrodzie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Kapitalny sposób na mrówki na różach. Gdy obsypię krzak, nie ma po nich śladu

Pielęgnacja papryki w sierpniu. Jak przyspieszyć dojrzewanie papryki?

Rozmnażanie hortensji bukietowej latem. To już ostatni dzwonek

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.