Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Złotem zalewa ogród. Janowiec lidyjski – pielęgnacja i uprawa

Janowiec lidyjski jest idealną rośliną dla każdego, kto chce cieszyć się pięknym ogrodem bez poświęcania czasu na skomplikowaną pielęgnację. Ten niewymagający, niski krzew intensywnie kwitnie późną wiosną, tworząc poduchy pełne złocistych kwiatów. Przedstawiamy najważniejsze wskazówki na temat uprawy janowca lidyjskiego.

Złotem zalewa ogród. Janowiec lidyjski – pielęgnacja i uprawa
Janowiec lidyjski jest złotym krzewem o wielu zastosowaniach. Fot. Marina Gordejeva/123RF.com

Spis treści:

Janowiec lidyjski – złoty krzew o wielu zastosowaniach

Janowiec lidyjski (Genista lydia) jest kompaktowym, łatwym w uprawie krzewem o płożącym pokroju. W naturze występuje w rejonie Bałkanów, gdzie porasta silnie nasłonecznione, skaliste zbocza i suche tereny. Jego pochodzenie sprawia, że jest doskonale przystosowany do trudnych warunków i wymaga minimalnej pielęgnacji.

Krzew ten osiąga w naszych ogrodach nie więcej niż 50 cm wysokości i 100 cm szerokości. Ma szarozielone, rozścielające się i malowniczo wygięte pędy, które porastają małe, lancetowate liście w takim samym kolorze. W trakcie kwitnienia, które przypada na maj i czerwiec, pędy i liście są prawie niewidoczne. Całkowicie zasłaniają je bowiem żółte kwiaty motylkowe, które przyciągają do kęp owady zapylające. Kwitnienie janowca lidyjskiego jest tak obfite, że złociste dywany widoczne są nawet z daleka.

Janowiec lidyjski jest krzewem o wielu zastosowaniach. Warto sadzić go w grupach jako roślinę okrywową na suchych, słonecznych rabatach oraz w ogrodach skalnych. Będzie pięknie prezentował się również jako soliter, tworząc barwne plamy na działce. Doskonale sprawdzi się na skarpie, murku czy obrzeżach ścieżek. Janowiec lidyjski może też stać się piękną ozdobą dużych donic postawionych na tarasie.

Uprawa janowca lidyjskiego jest bardzo prosta. Uprawa janowca lidyjskiego jest bardzo prosta. Fot. lapis2380/123RF.com

Przeczytaj również: Odżywia i wzmacnia jukę ogrodową. Przygotuj, by okazale kwitła latem

Jak uprawiać janowca lidyjskiego?

Janowiec lidyjski jest ceniony zarówno ze względu na walory ozdobne, jak i prostotę uprawy. Ten niewymagający gatunek nie sprawi kłopotu nawet początkującym ogrodnikom, choć trzeba pamiętać, że pochodzi z klimatu cieplejszego niż nasz i nie jest w pełni mrozoodporny (do -20°C). Może przemarzać w najzimniejszych regionach kraju czy bezśnieżne zimy. Aby tego uniknąć, późną jesienią należy go okryć gałązkami iglaków lub agrowłókniną.

Jak uprawiać janowca lidyjskiego?

  • Ziemia – krzew ten poradzi sobie nawet w mało zasobnej glebie, ponieważ może sam wiązać azot atmosferyczny z powietrza. Podłoże powinno być suche i przepuszczalne, najlepiej piaszczyste.

  • Stanowisko – janowca lidyjskiego sadzimy w słonecznym, osłoniętym od wiatru miejscu.

  • Podlewanie – jest potrzebne tylko po posadzeniu. Gdy krzew się przyjmie, staje się odporny na suszę i nie wymaga podlewania.

  • Nawożenie – rośliny tej nie trzeba nawozić.

  • Przycinanie – jeśli chcemy, krzew możemy przyciąć po kwitnieniu. Na ogół jednak nawet bez tego zabiegu długo zachowuje ładny pokrój.

Sprzedawane w donicach sadzonki janowca lidyjskiego możemy sadzić w ogrodzie przez cały sezon wegetacyjny – od wiosny do jesieni.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Kwitnie dwa razy w sezonie i toleruje suszę. Jak uprawiać iglicę zmienną?

Zapomniana roślina odstrasza krety i kleszcze. Powinna być w każdym ogrodzie

Barwinek pospolity zamiast trawnika. Tworzy gęsty dywan, kwitnie przez kilka miesięcy

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.