Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Bor w uprawie pomidorów. Dlaczego warto sadzić buraki pod pomidorami?

W kontekście pomidorów często wspomina się o potrzebie zasilania ich fosforem, potasem czy azotem, tymczasem bor ma równie duże znaczenie w ich uprawie. Stymuluje rozwój korzeni i bierze udział w transporcie cukrów, co ma niemałe znaczenie w rozwoju roślin. Najwięcej boru potrzebują do rozwoju buraki. Podpowiadamy, jak to wykorzystać w uprawie pomidorów.  

Bor w uprawie pomidorów. Dlaczego warto sadzić buraki pod pomidorami?
Pomidory do prawidłowego rozwoju potrzebują wielu składników odżywczych, m.in. boru. Jak go im dostarczyć? Fot. Tono Balaguer/123RF.com

Spis treści: 

Jakie znaczenie ma bor w uprawie pomidorów? 

Wszystkie rośliny, aby się rozwijać, potrzebują wielu składników odżywczych. W uprawie pomidorów niemałe znaczenie ma bor. Ten śladowy pierwiastek wpływa na rozwój korzeni, które rozrastając się, zapewnią roślinie większy dostęp do wody i składników odżywczych. W rozwoju pomidorów ważny jest proces fotosyntezy, a bor ma w tym spory udział, poprzez transport cukrów w roślinie. Ten mikroelement odgrywa ważną rolę w syntezie ścian komórkowych, co wpływa na wytrzymałość strukturalną rośliny. Jeśli chcesz, by twoje krzaczki były jędrne i zdrowe, oraz potrafiły stawić czoła szkodnikom i niesprzyjającej aurze, pomyśl o zasileniu ich nawozami zawierającymi bor. Z kolei niedobór boru może prowadzić do problemów z kwitnieniem i zawiązywaniem owoców, co bezpośrednio wpływa na plon pomidorów. Objawem braku wystarczającej ilości tego mikroelementu mogą być zniekształcone liście, pękające owoce, zahamowany wzrost rośliny oraz nekroza tkanek. 

Dlaczego warto posadzić buraki przy sadzonkach pomidorów? Fot.yuris010

Dlaczego pod sadzonkami pomidorów warto sadzić buraki? 

Buraki to z jednej strony rośliny o największym zapotrzebowaniu na bor, a z drugiej wiele go zawierające. Choć nie jest to powszechna praktyka, warto sadzić buraki pod lub między sadzonkami pomidorów. Zasilając ćwikłę, przy okazji dostarczymy bor pomidorom. Ponadto korzenie buraków poprawiają strukturę gleby, zwiększając jej przepuszczalność i lekko ją napowietrzając, co sprawia, że sadzonki pomidorów mają szansę na wykształcenie większego systemu korzeniowego.

Przeczytaj również: Warto to robić swoim pomidorom. Będzie dużo zdrowych i słodkich owoców

Super mocą buraka ćwikłowego jest umiejętność zwalczania niektórych patogenów w glebie, dla wrażliwych na choroby pomidorów ma to niemałe znaczenie. Bioróżnorodność upraw zwiększa też szanse roślin na poradzenie sobie ze szkodnikami. Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto sadzić buraki pod sadzonkami pomidorów. Po wyrwaniu ćwikły w podłożu pozostaną jej resztki, stanowiąc pełną boru odżywkę dla innych upraw. Dobrą praktyką jest zakopywanie liści, łodyg czy przepikowanych resztek buraków ćwikłowych pod sadzonkami pomidorów. Będą one stanowiły naturalny nawóz, wolno uwalniający składniki do podłoża, w tym cenny bor.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

To najlepsze, co możesz podać pomidorom na początku lata. Nawożenie popiołem drzewnym

Mszyce boją się tego jak ognia. Zrób oprysk, a wyniosą się szybciej, niż się pojawiły

Chcesz mieć dużo fasoli w tym roku? Najważniejsza pielęgnacja, dlaczego podpory są niezbędne

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.