Spis treści:
Co lubią jeżówki?
Jeżówki to długowieczne byliny, które pasują do każdego ogrodu. Chętnie je uprawiamy, doceniając piękno i wytrzymałość kwiatów, a także nieprzeciętną odporność tych roślin na trudne warunki. Jeżówki posadzone na odpowiednim stanowisku i w dobrej glebie nie sprawiają żadnych problemów. Rzadko chorują, są całkowicie odporne na mróz, radzą sobie z przejściową suszą i nie potrzebują intensywnego nawożenia. To rośliny, które zniosą wiele, warto jednak zaspokoić ich podstawowe potrzeby.
Zastanawiasz się, co lubią jeżówki? Ważne jest dla nich przede wszystkim ciepłe stanowisko, gdzie znajdą dużo słońca. Mogą rosnąć też w częściowo zacienionych miejscach, lecz tam kwitną mniej obficie i słabiej rosną. Nie sprzyja im natomiast głęboki cień – na takich stanowiskach nie tylko nie zawiązują kwiatów, ale również mogą być porażane przez choroby grzybowe.
Jeżówki potrzebują zarówno słońca, jak i przepuszczalnej, bogatej w próchnicę ziemi o odczynie od obojętnego do zasadowego. Rośliny te lepiej kwitną, gdy podłoże jest zasobne w składniki odżywcze, lecz poradzą sobie również w przeciętnej glebie. Jeśli w naszym ogrodzie ziemia jest ciężka i gliniasta, przed posadzeniem jeżówek powinniśmy ją rozluźnić, dodając do niej piasek oraz dojrzały kompost.
Cenna rada: Przez cały okres kwitnienia jeżówek warto systematycznie usuwać z nich zwiędłe kwiaty. Dzięki temu będą dłużej zawiązywały nowe pąki.
Jeżówki posadzone w pełnym słońcu kwitną najobficiej. Fot. apugach/123RF.com
Przeczytaj również: Groszek pachnący będzie kwitł aż do jesieni. Trzeba przy nim zrobić ważną rzecz
Jak podlewać i nawozić jeżówki latem?
Jeżówki nieprzerwanie kwitną od czerwca do października lub nawet listopada, jeśli odpowiednio o nie zadbamy. Na szczęście nie jest to trudne, ponieważ rośliny te są mało wymagające i proste w pielęgnacji. W uprawie jeżówek największe znaczenie mają dwa zabiegi – podlewanie i nawożenie. Warto pamiętać o nich latem, dzięki czemu rośliny te będą ładnie się rozrastały i dużo dłużej kwitły.
Jak podlewać jeżówki latem? Młode egzemplarze wymagają systematycznego podlewania (codziennie lub co 2 dni), starsze i zadomowione w ogrodzie są bardziej odporne na suszę. Dorosłe jeżówki warto jednak podlewać latem w okresach bezdeszczowych, ale umiarkowanymi porcjami wody. Uważajmy, by nie zalewać podłoża, bo rośliny mogą zacząć chorować.
Co natomiast z nawożeniem jeżówek? Byliny te nie mają wysokich wymagań pokarmowych. Latem wystarczy zasilać je raz w miesiącu rozcieńczonymi preparatami do roślin kwitnących (½ zalecanej dawki) albo nawozami organicznymi. Jeżówki możemy podsypać kompostem lub biohumusem. Świetnie sprawdzi się także płynna odżywka z obornika granulowanego – kilka garści tego nawozu rozpuszczamy w 10 l wody i zostawiamy na 2 dni. Po tym czasie mieszamy i rozlewamy wokół jeżówek.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Byliny, które trzeba przyciąć latem. Zakwitną powtórnie, jeszcze obficiej
Czym nawozić hortensje w lipcu? Koniec z azotem, teraz potrzebuje innych pierwiastków
Dlaczego juka ogrodowa zwija liście i usycha? Jak pobudzić ją do kwitnienia?