Spis treści:
Pielęgnacja hortensji latem
Hortensje, dzięki niezrównanej urodzie i wyjątkowo długiemu kwitnieniu są chętnie sadzone w przydomowych ogrodach. Choć nieco różnią się wymaganiami w zależności od gatunku i odmiany, najlepiej rosną w lekko kwaśnej, bogatej w próchnicę i przepuszczalnej glebie. Większość hortensji preferuje częściowo zacienione, najlepiej osłonięte od wiatru stanowiska. Sekretem ich obfitego kwitnienia jest nie tylko odpowiednia ziemia i właściwe miejsce uprawy, ale też staranna pielęgnacja.
O krzewy te warto się zatroszczyć zwłaszcza latem, gdy intensywnie rosną i cały czas kwitną. Hortensje charakteryzują się płytkim systemem korzeniowym, przez co nie mają dostępu do wody znajdującej się głęboko w podłożu i potrzebują systematycznego podlewania. Szczególnie latem pilnujmy, aby ziemia w miejscu uprawy nie wysychała całkowicie. W okresach suszy podlewajmy hortensje co 2-3 dni wykorzystując deszczówkę lub wodę odstaną (twarda woda z kranu się do tego nie nadaje).
O czym jeszcze powinniśmy pamiętać latem, by hortensje obficie kwitły aż do jesieni? Rzecz jasna o ich nawożeniu. Nawozy bogate w azot stosujemy najpóźniej do połowy lipca, dzięki czemu rośliny lepiej przezimują i będą mniej podatne na przemarzanie. Latem warto dokarmiać hortensje preparatami zawierającymi duże ilości fosforu i potasu, co pobudzi je do wytwarzania kwiatów. Możemy skorzystać z nawozów mineralnych przeznaczonych specjalnie dla tych krzewów lub wybranymi odżywkami organicznymi.
Cenna wskazówka: Latem warto wyściółkować hortensje, co będzie chronić ich korzenie przed przegrzewaniem, a także zatrzymywać wilgoć w glebie. Doskonale sprawdzą się takie materiały jak kora ogrodowa, zrębki z drewna iglastego lub szyszki sosnowe.
Latem hortensja potrzebuje już mniejszych ilości azotu, a większych fosforu i potasu. Fot. mamesukeya/123RF.com
Przeczytaj również: Piwonia przekwitła. Co teraz zrobić, by miała więcej kwiatów w następnym sezonie?
Nawożenie hortensji w lipcu
Prawidłowe nawożenie jest bardzo ważne w uprawie hortensji. Decyduje nie tylko o tym, jak długie i obfite jest kwitnienie tych krzewów. Ma również wpływ na ich zdrowy wzrost oraz odporność na choroby i szkodniki. Zapobiega niedoborom, które mogą objawiać się żółknięciem liści czy słabym wybarwianiem kwiatów. Sposób, w jaki nawozimy hortensje, powinien być dostosowany do pory roku.
Czym dokarmiać hortensje w lipcu? Warto zdecydować się na nawozy naturalne, takie jak:
- Obornik granulowany – znakomicie sprawdzi się koński, owczy lub bydlęcy. Ok. 3-4 garści wybranego obornika rozsypujemy wokół krzewu, lekko mieszamy z ziemią i od razu podlewamy. Taką ilość nawozu możemy też rozpuścić w 10 l wody i odstawić na 2 dni, po czym wlać pod hortensję, W lipcu obornik granulowany stosujemy 1-2 razy;
- Kompost – latem warto wykorzystywać go jako ściółkę zamiast kory, zrębków czy szyszek;
- Biohumus – tą naturalną odżywką nie można przenawozić hortensji, dlatego bez obaw stosujmy ją przez cały lipiec;
- Fusy z kawy – świeżymi, ale suchymi fusami z kawy warto systematycznie podsypywać roślinę. Będą lekko zakwaszać glebę w miejscu uprawy i powoli uwalniać cenne składniki odżywcze.
Jeśli wolimy stosować gotowe nawozy mineralne do hortensji, przestrzegajmy zaleceń producenta co do dawkowania.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Dlaczego juka ogrodowa zwija liście i usycha? Jak pobudzić ją do kwitnienia?
Zakop pod różami, a nowe pąki trudno będzie zliczyć. Odżywka sprawdza się co roku
Hortensje zakwitną dwa razy w sezonie. Hiszpański ogrodnik radzi, jak to zrobić