Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Czym nawozić hortensje w lipcu? Koniec z azotem, teraz potrzebuje innych pierwiastków

W lipcu kwitną uwielbiane przez ogrodników hortensje. To czas, gdy potrzeby tych zjawiskowych krzewów rosną, dlatego powinniśmy wiedzieć, jak się o nie zatroszczyć. Tym, o czym koniecznie musimy pamiętać, jest dostarczenie roślinom składników odżywczych, dzięki którym będą uginać się od dużych, barwnych kwiatów. Podpowiadamy, czym nawozić hortensje w lipcu.

Czym nawozić hortensje w lipcu? Koniec z azotem, teraz potrzebuje innych pierwiastków
Nawożenie hortensji w lipcu sprawi, że będzie przepięknie kwitła przez całe lato. Fot. hdmphoto/123RF.com

Spis treści:

Pielęgnacja hortensji latem

Hortensje, dzięki niezrównanej urodzie i wyjątkowo długiemu kwitnieniu są chętnie sadzone w przydomowych ogrodach. Choć nieco różnią się wymaganiami w zależności od gatunku i odmiany, najlepiej rosną w lekko kwaśnej, bogatej w próchnicę i przepuszczalnej glebie. Większość hortensji preferuje częściowo zacienione, najlepiej osłonięte od wiatru stanowiska. Sekretem ich obfitego kwitnienia jest nie tylko odpowiednia ziemia i właściwe miejsce uprawy, ale też staranna pielęgnacja.

O krzewy te warto się zatroszczyć zwłaszcza latem, gdy intensywnie rosną i cały czas kwitną. Hortensje charakteryzują się płytkim systemem korzeniowym, przez co nie mają dostępu do wody znajdującej się głęboko w podłożu i potrzebują systematycznego podlewania. Szczególnie latem pilnujmy, aby ziemia w miejscu uprawy nie wysychała całkowicie. W okresach suszy podlewajmy hortensje co 2-3 dni wykorzystując deszczówkę lub wodę odstaną (twarda woda z kranu się do tego nie nadaje).

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać latem, by hortensje obficie kwitły aż do jesieni? Rzecz jasna o ich nawożeniu. Nawozy bogate w azot stosujemy najpóźniej do połowy lipca, dzięki czemu rośliny lepiej przezimują i będą mniej podatne na przemarzanie. Latem warto dokarmiać hortensje preparatami zawierającymi duże ilości fosforu i potasu, co pobudzi je do wytwarzania kwiatów. Możemy skorzystać z nawozów mineralnych przeznaczonych specjalnie dla tych krzewów lub wybranymi odżywkami organicznymi.

Cenna wskazówka: Latem warto wyściółkować hortensje, co będzie chronić ich korzenie przed przegrzewaniem, a także zatrzymywać wilgoć w glebie. Doskonale sprawdzą się takie materiały jak kora ogrodowa, zrębki z drewna iglastego lub szyszki sosnowe.

Latem hortensja potrzebuje już mniejszych ilości azotu, a większych fosforu i potasu. Latem hortensja potrzebuje już mniejszych ilości azotu, a większych fosforu i potasu. Fot. mamesukeya/123RF.com

Przeczytaj również: Piwonia przekwitła. Co teraz zrobić, by miała więcej kwiatów w następnym sezonie?

Nawożenie hortensji w lipcu

Prawidłowe nawożenie jest bardzo ważne w uprawie hortensji. Decyduje nie tylko o tym, jak długie i obfite jest kwitnienie tych krzewów. Ma również wpływ na ich zdrowy wzrost oraz odporność na choroby i szkodniki. Zapobiega niedoborom, które mogą objawiać się żółknięciem liści czy słabym wybarwianiem kwiatów. Sposób, w jaki nawozimy hortensje, powinien być dostosowany do pory roku.

Czym dokarmiać hortensje w lipcu? Warto zdecydować się na nawozy naturalne, takie jak:

  • Obornik granulowany – znakomicie sprawdzi się koński, owczy lub bydlęcy. Ok. 3-4 garści wybranego obornika rozsypujemy wokół krzewu, lekko mieszamy z ziemią i od razu podlewamy. Taką ilość nawozu możemy też rozpuścić w 10 l wody i odstawić na 2 dni, po czym wlać pod hortensję, W lipcu obornik granulowany stosujemy 1-2 razy;

  • Kompost – latem warto wykorzystywać go jako ściółkę zamiast kory, zrębków czy szyszek;

  • Biohumus – tą naturalną odżywką nie można przenawozić hortensji, dlatego bez obaw stosujmy ją przez cały lipiec;

  • Fusy z kawy – świeżymi, ale suchymi fusami z kawy warto systematycznie podsypywać roślinę. Będą lekko zakwaszać glebę w miejscu uprawy i powoli uwalniać cenne składniki odżywcze.

Jeśli wolimy stosować gotowe nawozy mineralne do hortensji, przestrzegajmy zaleceń producenta co do dawkowania.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Dlaczego juka ogrodowa zwija liście i usycha? Jak pobudzić ją do kwitnienia?

Zakop pod różami, a nowe pąki trudno będzie zliczyć. Odżywka sprawdza się co roku

Hortensje zakwitną dwa razy w sezonie. Hiszpański ogrodnik radzi, jak to zrobić

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.