Porady ogrodnicze

Maj w ogrodzie. Jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie w maju?

W maju ogrodników czeka wiele pracy. Wiosna już na dobre zawitała do polskich ogrodów, a wiele odkładanych dotychczas prac ze względu na niesprzyjającą aurę, czeka na realizację. Podpowiadamy, jakie prace związane z sadzeniem i pielęgnacją roślin warto zaplanować i wykonać w maju w ogrodzie.

Maj w ogrodzie. Jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie w maju?
Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Maj to wyjątkowy czas w naszych polskich ogrodach. Zakwita większość drzew owocowych i ozdobnych, zielenią się trawniki i rozwijają się zimujące w gruncie byliny. Majowe prace w ogrodzie polegają m.in. na wysadzaniu i wysiewie warzyw i roślin do gruntu. Trzeba jednak uważać na tzw. "zimnych ogrodników", czyli nagłe ochłodzenie występujące od 12 do 15 maja, podczas którego może dojść do wystąpienia przymrozków. By uchronić w tym czasie młode sadzonki przed uszkodzeniem, warto przykryć je agrowłókniną.

Maj w ogrodzie — drzewa i krzewy

W maju rozkwita większość drzew owocowych, dlatego warto zadbać o ich odpowiednie nawodnienie i nawożenie. Młode drzewka i krzewy najlepiej zasilić nawozem wieloskładnikowym miej więcej w połowie miesiąca. Natomiast w przypadku starszych okazów, nawożenie powinno rozpocząć się już w kwietniu, a ostatni dzwonek na jego wykonanie przypada na początek maja.

Nie można też zapomnieć o podlewaniu drzew i krzewów. Sprawdźmy czy ziemia, w której rosną jest wilgotna, a jeśli nie, zadbajmy o odpowiednie nawodnienie roślin.

Po przekwitnięciu drzewek kwitnących wczesną wiosną m.in. migdałka trójklapowego, forsycji, porzeczek ozdobnych czy tawuł należy je przyciąć i prześwietlić.  W przypadku drzew owocowych pod koniec miesiąca trzeba oberwać te zawiązki owoców, które są najmniejsze i słabowykształcone. Na drzewkach owocowych warto też powiesić pułapki wabiące owady, które żerują w owocach. Nie można też zapomnieć o wykonaniu oprysków drzew owocowych.

Maj to także najlepszy czas na sadzenie drzew iglastych oraz azalii i rododendronów. Wokół młodych drzew i krzewów spulchniamy glebę i ściółkujemy je korą.

W maju warto zadbać o drzewka owocowe. Fot. 123RF/PICSEL

Maj w ogrodzie — byliny

Maj to także czas na rozmnażanie, dzielnie i przesadzanie bylin kwitnących wczesną wiosną. Przycinamy również te najbardziej rozrośnięte. Bzom wycinamy pędy z przekwitłymi kwiatostanami. Różom usuwamy odrosty podkładki, na której była szczepiona odmiana szlachetna. Jeśli tego nie zrobimy, podkładki utworzą zarośla i zagłuszą szlachetną część krzewu.

Maj to czas sadzenia bylin cebulowych. Fot. Getty Images

Maj w ogrodzie — rośliny jednoroczne, dwuletnie, bulwiaste, cebulowe

Na początku miesiąca przygotowujemy grządki pod siew oraz dbamy o nasze rabaty, które od początku miesiąca pielimy, chwasty są bowiem jeszcze słabo zakorzenione, więc łatwiej je będzie teraz usuwać. Po wypieleniu użyźniamy glebę domieszką dobrze rozłożonego kompostu lub obornika. Usuwamy kwiaty wcześnie kwitnących roślin cebulowych, które zaczęły już przekwitać jak np. narcyzy, krokusy, hiacynty, cebulice oraz wcześnie kwitnących odmian tulipanów, by nie traciły energii na zawiązanie nasion, co osłabia ich cebulki. .

Na początku miesiąca sadzimy teraz byliny cebulowe i bulwiaste niezimujące w gruncie: w pierwszej np. begonie bulwiaste, mieczyki i galtonie, a w drugiej np. dalie i kanny.

Gdy ryzyko przymrozków już minie, możemy też wysiać ciepłolubne rośliny jednoroczne wprost do gruntu, które latem i jesienią bujnie zakwitną. Zaliczyć do nich można m.in. aksamitki, cynie, kocanki, kosmos, lwią paszczę czy lewkonię.

To również świetny moment, aby posadzić w doniczkach na balkonach i tarasach m.in. pelargonie, petunie, werbeny czy lobelie.

Przeczytaj również: Mały balkon pełen kwiatów. Najciekawsze pomysły na pelargonie [Dużo zdjęć]

Maj w ogrodzie — trawnik

Przez cały miesiąc intensywnie pielęgnujemy trawnik, kosząc murawę najlepiej raz w tygodniu i regularnie go podlewając w zależności od pogody, wieczorem bądź wczesnym rankiem. Po wiosennym nawożeniu i w czasie ciepłych dni oraz nocy przyrasta on bardzo szybko. Regularne koszenie jest więc w maju koniecznością. Zabieg ten pozytywnie wpływa m.in. na rozkrzewianie. Często przycinania trawa szybciej zarośnie ewentualne puste place, które powstały w czasie zimy. Regularnie usuwamy też chwasty z darni. 

Pamiętajmy o podlewaniu, zwłaszcza jeśli wystąpią w ciągu miesiąca okresy suszy. Maj to także odpowiednia pora na zakładanie nowego trawnika lub na stworzenie np. łąki kwietnej.

Kwiaty i inne rośliny, wysiewane na łące, są dosyć odporne na okresowe przesuszenia. Fot. 123RF/PICSEL

Maj w ogrodzie — staw

Maj to także idealny czas na założenie nowego oczka wodnego lub stawu. Natomiast w stawach już istniejących dbamy o czystość wody, usuwamy regularnie glony, puszczamy fontanny i kaskady, aby natlenić wodę — jeśli są w niej ryby.

Jeśli zakładamy nowy zbiornik wodny, zaplanujmy go w pewnej odległości od drzew, aby uniknąć wpadania do niego liści i igieł. Warto by nie był w nazbyt nasłonecznionym miejscu ogrodu, co zapobiegnie intensywnemu rozwojowi glonów i zbytniemu odparowywaniu wody. Jeśli planujemy w nim mieć tylko rośliny, wystarczy, aby był głęboki na 40 cm, ale gdy chcemy mieć również w nim ryby, musi mieć minimum 1 metr głębokości, by zimą nie zmarzły.

Wokół zbiornika najlepiej będą się czuły rośliny bagienne i strefy wilgotnej łąki, a w samym oczku lub stawie oczywiście rośliny pływające.

Przeczytaj również: Szachownica kostkowata – kwiat o geometrycznym wybarwieniu. Sprawdzi się przy oczkach wodnych

Maj w ogrodzie — nawozy zielone

W tym miesiącu zaleca się także wysiać rośliny na zielony nawóz. Na glebach możemy wysiewać peluszkę, owies, żyto, łubin czy gorczycę. Ich wysianie utrudni rozwój chwastów, a dodatkowo użyźni ziemię i ulepszy jej strukturę.

Maj w ogrodzie — warzywniak

W maju możemy już liczyć na pierwsze zbiory. Dotyczy to wysianych wcześniej m.in. szpinaku, rzodkiewek, szczypioru, koperku i sałaty.

Jeśli w naszym ogrodzie zaplanowaliśmy ogród ziołowy i warzywny, to teraz jest czas na wysiewy i sadzenie. W naszych warzywniakach czas wysiać takie warzywa jak: fasolka szparagowa, buraki, ogórki dynie, cukinie, marchew, rzodkiewka i sałata. Sadzimy też wcześniej przygotowane lub kupione rozsady m.in. pomidorów, papryki, selera i pora. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Maj w warzywniku.

Systematycznie odchwaszczamy zagony z wysianymi i wysadzonymi warzywami oraz regularnie je podlewamy, gdyż siewki są bardzo wrażliwe na suszę.

Przeczytaj również: Jakie warzywa sadzić obok siebie na działce? Zasady dobrego sąsiedztwa

Przed założeniem warzywniaka należy starannie przemyśleć układ sadzenia warzyw. Fot. Getty Images

Maj w ogrodzie — prace porządkowe i pielęgnacyjne

Jeśli we wcześniejszych miesiącach pogoda nie pozwoliła na przeprowadzenie koniecznych prac porządkowych w ogrodzie, teraz musimy nadrobić szybko zaległości. Jeśli ogród jest już uporządkowany, możemy w maju przystąpić do drobnych lub generalnych napraw i remontów obiektów małej architektury ogrodowej jak np. altany, wiaty, domki narzędziowe, place zabaw, ogrodzenia, pergole, trejaże, ławki czy meble ogrodowe. Maj to także najwyższy czas na wyczyszczenie grilla i przygotowanie go do nowego sezonu biwakowego w ogrodzie.

Przeczytaj również: Jak i czym wyczyścić grilla? Sprawdzone domowe sposoby

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Maj w ogrodzie. Jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie w maju?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.