Porady ogrodnicze

Szachownica kostkowata – kwiat o geometrycznym wybarwieniu. Sprawdzi się przy oczkach wodnych

Szachownica kostkowata to efektowna bylina kwitnąca wiosną, która posiada bardzo nietypowe geometryczne wybarwienie kwiatów przypominające kostki na szachownicy. Podpowiadamy, jak uprawiać ją w ogrodzie.

Szachownica kostkowata – kwiat o geometrycznym wybarwieniu. Sprawdzi się przy oczkach wodnych
Szachownica kostkowata sprawdza się na zacienionych rabatach i przy oczkach wodnych. Fot. Getty Images

Z artykułu dowiesz się:

Szachownica kostkowata — charakterystyka

Szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris) jest rośliną bulwiastą (cebulową) zimującą w gruncie. Maksymalnie rozrasta się ona na wysokość 40 cm. Pod względem budowy trochę przypomina ona przebiśniegi. Znakomicie naddaje się ona na dekorację oczka wodnego. Można ją sadzić pod drzewami oraz pomiędzy krzewami.

Nazwa tej rośliny wzięła się od nietypowego, jasnego wzoru szachownicy pokrywającego płatki kwiatów. Wzorzyste dzwonki stanowią największą jej ozdobę.

W Polsce w stanie dzikim szachownica występuje rzadko. Z uwagi na zagrożenie wyginięciem objęta jest ścisłą ochroną.

Szachownica kostkowata posiada wzorki przypominające kostki. Fot. Getty Images

Szachownica kostkowata — wygląd rośliny

Na końcu łukowato wygiętej łodygi szachownicy rośnie jeden (rzadko dwa), pochylony ku dołowi kwiat. Liście mają szaro-zieloną barwę i wąskolancetowaty kształt z ostrą końcówką oraz charakterystycznym rowkowaniem. Ułożone są one na łodydze w sposób skrętoległy.

Kwiaty fritillaria meleagris mają postać ładnie ukształtowanych dzwonków. Zazwyczaj są one purpurowo-brązowe. Czasem mają też różowe lub białe zabarwienie. Na ciemnych płatkach dobrze widoczny jest jasny wzór przypominający kostki. Dzwonki szachownicy są bezwonne. Produkują one natomiast nektar o wysokim stężeniu cukrów.

Przeczytaj również: Rozchodnik – wytrzymała i efektowna bylina. Uprawa jest prosta

Szachownica kostkowata najlepiej rośnie w półcieniu. Fot. Getty Images

Szachownica kostkowata — uprawa

Roślina ta mimo swojego dekoracyjnego, nietypowego wyglądu nie jest trudna w uprawie. Jeśli zapewnimy im optymalne warunki do rozwoju, odwdzięczy się pięknym kwitnieniem. Poniżej wyjaśniamy, jak dbać o szachownicę kostkowatą:

  • Stanowisko

Szachownica najlepiej czuje się w półcieniu. Jeśli ma ona rosnąć w słońcu, musi być częściej podlewana.

  • Podłoże

Roślina preferuje podłoża żyzne, wilgotne, o lekko kwaśnym odczynie. W naturze szachownica kostkowata porasta wilgotne łąki i zarośla, dlatego z powodzeniem można sadzić ją nad brzegami oczek wodnych czy stawów, gdyż roślina dobrze rośnie na podmokłych terenach.

Niestraszne mu podmokłe i okresowo zalewane tereny. Fot. Getty Images
  • Sadzenie

Cebule szachownicy kostkowatej najlepiej wysadzać do gruntu pod koniec lata lub jesienią. Przed posadzeniem do ziemi cebulę kwiatową można zamoczyć na kilka godzin w wodzie.

Jeżeli chcemy posadzić roślinę w donicy razem z innymi kwiatami cebulowymi, wystarczy w ziemi umieścić 4-6 cebul, pamiętając, że z jednej cebulki wyrośnie tylko jeden kwiat. Bardzo rzadko zdarza się, by rozwinęły się dwa pąki kwiatowe.

Jeśli natomiast zamierzamy posadzić szachownicę na łące, w pobliżu zbiorników wodnych czy na wiosennej rabacie - weźmy pod uwagę, że będzie nam potrzebnych dużo cebulek, by uzyskać zadowalający efekt.

Szachownica pięknie wygląda posadzona na łące. Fot. 123RF/PICSEL

  • Nawożenie i podlewanie

W marcu (jeszcze przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego) warto wzmocnić roślinę nawozem, np. wieloskładnikowym. Nie wymaga ona regularnego podlewania. Wyjątek stanowią jedynie okresy przedłużających się susz. Szachownica kostkowata jest mrozoodporna. Nie trzeba okrywać jej na zimę.

  • Kwitnienie

Szachownica kostkowata kwitnie od kwietnia do maja. Trzeba jednak śpieszyć się z podziwianiem tych niezwykłych kwiatów, ponieważ zwykle pojedynczy okaz kwitnie tylko przez 5 dni, a potem zamiera.

  • Rozmnażanie

Roślinę tę można rozmnożyć przy użyciu nasion. Inna opcja zakłada możliwość wykorzystania cebulek przybyszowych. Szachownicę należy wykopać z podłoża zaraz po przekwitnięciu (w czerwcu), by przeprowadzić podział cebulek. Zaraz potem trzeba je zakopać w ziemi, by nie uschły.

Przeczytaj również: Rudbekia - słoneczny akcent w ogrodzie. Wysiej ją teraz, a latem ukwieci rabaty

Szachownicę kostkowatą można sadzić na wiosennych rabatach w otoczeniu innych roślin cebulowych. Fot. Getty Images

Szachownica kostkowana — zastosowanie w ogrodzie

Szachownica preferuje stanowiska wilgotne i półcieniste, dlatego często sadzona jest w pobliżu oczek wodnych czy na brzegach przydomowych stawów, gdzie ma stały dostęp do wody. Roślinę można także wysadzać cieniu drzew czy krzewów. Pięknie wygląda też na podmokłych łąkach kwietnych w towarzystwie kaczeńców, jaskrów czy niezapominajek.

Bylinę można także wykorzystywać do tworzenia barwnych kompozycji i sadzić w donicach razem z tulipanami, narcyzami czy szafirkami.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.