Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Złociste kule zdobią ogród aż do jesieni. Rudbekia naga – ciekawe odmiany, uprawa i zastosowanie

Rudbekie na dobre zagościły w naszych ogrodach. Są dostępne w wielu gatunkach i odmianach, a ich kwitnienie trwa zazwyczaj do późnej jesieni. Dziś przyjrzyjmy się bliżej rudbekii nagiej. Jej kwiaty wyglądają jak złociste kule i czarują swoim pięknem aż do przymrozków. Zaletą rudbekii nagiej jest również to, że jest niewymagająca i łatwa w uprawie. Jeśli jednak spełnimy jej podstawowe wymagania, odwdzięczy nam się okazałym wyglądem cieszącym oko przez długi czas. Sprawdź, jak wygląda uprawa rudbekii nagiej.  

Złociste kule zdobią ogród aż do jesieni. Rudbekia naga – ciekawe odmiany, uprawa i zastosowanie
Rudbekia naga to okazała bylina, która zachwyca swoimi kwiatami aż do przymrozków. Fot.apugach/123RF.com

Spis treści:

Rudbekia naga – złote kule na rabacie

Rudbekia naga (Rudbeckia laciniata) to długowieczna bylina z rodziny astrowatych, która pochodzi z Ameryki Północnej. Obecnie jest gatunkiem szeroko rozpowszechnionym w Polsce. Ma wzniesiony, wyprostowany pokrój oraz może osiągać od 60 do 200 cm wysokości. Pędy rośliny są nagie i rozgałęzione w górnej części. Są one pokryte różnorodnymi liśćmi – dolne są pierzastodzielne i składają się z 5-7 jajowatych wcinanych listków, środkowe są mocne powycinane, z kolei te górne są lancetowate i całobrzegie.

Na szczytach pędów rudbekie nagie tworzą koszyczki kwiatów o średnicy 7-12 cm. Pojawiają się one w okresie od lipca do września, choć często kwitną aż do października. Bardzo często można też spotkać odmiany o kwiatach pełnych, które tworzą kuliste kwiatostany o intensywnie żółtym kolorze (wyglądają jak złote kule). Kwiaty rudbekii nagiej przyciągają pszczoły, motyle i inne owady zapylające. Po przekwitnięciu przekształcają się one w główkowate owocostany, w których znajdują się brunatne, podłużne nasiona.

rudbekia naga Niektóre odmiany rudbekii nagiej tworzą pełne kwiaty, które wyglądają jak złociste kule. Fot.apugach/123RF.com

Ciekawe odmiany rudbekii nagiej       

Rudbekia naga występuje w kilku ciekawych odmianach. Na szczególną uwagę zasługują m.in.:

  • Golden Glow – odmiana o pełnych, złocistych kwiatach, które utrzymują się na roślinie aż do października. Może osiągać nawet 3 m wysokości;

  • Goldquelle – dorasta do 80 cm wysokości. Posiada pełne kwiaty, cytrynowo-żółte kwiaty, które pojawiają się od lipca do września;

  • Plena – dorasta do wysokości 2 m. Jej piękne, intensywnie żółte kwiaty zebrane są koszyczki (niemal w całości złożone z kwiatów języczkowych).

Uprawa rudbekii nagiej

Rudbekia naga jest rośliną mało wymagającą, dlatego jej uprawa nie powinna sprawiać trudności. Postaraj się jednak zapewnić jej jak najlepsze warunki, a będzie zachwycała swoim wyglądem aż do późnej jesieni. Ogromną zaletą rudbekii nagiej jest również to, że jest odporna na mróz, dlatego nie wymaga okrycia na zimę. Oprócz tego jest wytrzymała na niekorzystne warunki pogodowe. Rudbekia jest rośliną długowieczną, ale co kilka lat wymaga odmładzania poprzez podział kęp. Pozwoli to zachować jej piękny wygląd na długie lata. Jak wygląda uprawa i pielęgnacja rudbekii nagiej? Sprawdź.

  • Sadzenie

Decydując się na uprawę rudbekii nagiej, należy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to gatunek dość inwazyjny. W sprzyjających warunkach szybko rozrasta się poprzez podziemne rozłogi. Co więcej, raz posadzona rozsiewa się sama. Rudbekia konkuruje z gatunkami rodzinnymi, stopniowo je wypierając. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, podczas sadzenia rośliny warto wkopać bariery korzeniowe. Warto również pamiętać, że odmiany wysokie wymagają podpór i podwiązywania do nich (łodygi roślin są dość wiotkie).      

uprawa rudbekii nagiej Rudbekia naga preferuje miejsca słoneczne lub półcieniste. Fot.ekina/123RF.com

  • Stanowisko i ziemia

Rudbekie nagie najlepiej czują się w miejscach słonecznych lub półcienistych (w cieniu będą gorzej rosły i mniej obficie kwitły). Ważne jest, aby było to stanowiska zaciszne, czyli osłonięte od wiatrów. Jeśli chodzi o podłoże, najlepiej sprawdzi się ziemia żyzna, próchnicza, lekka i przeciętnie wilgotna, choć urośnie na każdej typowej ziemi ogrodowej. Rudbekia jest tolerancyjna co do odczynu gleby.   

Przeczytaj również: Cudowny zapach tej rośliny zwabi do ogrodu nie tylko motyle. Uprawa i pielęgnacja laku

  • Podlewanie i nawożenie

Rudbekia naga poradzi sobie z przejściową suszą, ale nie możemy zaniedbać jej podlewania, zwłaszcza w okresach bezdeszczowych. Należy jednak unikać zalania korzeni, gdyż może to doprowadzić do ich gnicia, a nawet rozwoju chorób grzybowych. Aby rudbekie dłużej kwitły i miały więcej kwiatów, warto zadbać o ich dokarmianie zarówno nawozami mineralnymi, jak i organicznymi. Najlepiej zasilać je preparatami bogatymi w potas i fosfor, które wpływają na obfitość oraz długość kwitnienia. Jednocześnie należy unikać stosowania nawozów azotowych. Ważną czynnością w uprawie rudbekii nagiej jest też usuwanie przekwitłych kwiatów. Czynność ta stymuluje rośliny do wytwarzania nowych pąków kwiatowych, zachęcając je do ponownego kwitnienia.        

  • Rozmnażanie

Rudbekia naga rozmnaża się zarówno wegetatywnie, jak i generatywnie. Okazy starsze możemy rozmnożyć poprzez podział bryły korzeniowej. Czynność ta powinna mieć miejsce wczesną wiosną. Pozyskane w ten sposób sadzonki należy od razu umieścić w podłożu, ponieważ rudbekie źle znoszą przesadzanie. Ponadto jest to dobry sposób na odmłodzenie starszych egzemplarzy. Rudbekie nagie można też rozmnażać przez wysiew nasion (choć dają obfity samosiew). Można je wysiewać wprost do gruntu na przełomie kwietnia i maja. Są też tacy, którzy wysiewają nasiona pod osłonami lub na rozsadniku (pod koniec lutego), a w drugiej połowie maja przenoszą sadzonki na miejsce stałe.

odmiany rudbekii nagiej    Rudbekia naga jest gatunkiem inwazyjnym. Fot.nightlyviolet/123RF.com

  • Choroby i szkodniki

Rudbekie nagie rzadko atakują choroby i szkodniki. Niestety niektóre błędy pielęgnacyjne (np. nadmierne podlewanie) mogą prowadzić do rozwoju chorób grzybowych, takich jak mączniak prawdziwy lub rzekomy. Dla młodych roślin zagrożenie mogą też stanowić ślimaki, które wygryzają dziury w liściach i płatkach.  

Gdzie sadzić rudbekię nagą?

Rudbekie nagie doskonale nadają się przede wszystkim na rabaty, gdyż nadają im lekkości i rustykalnego charakteru. Świetnie sprawdzą się przy ogrodzeniach, a nawet w pobliżu oczek wodnych. Ze względu na to, że są to rośliny wysokie, będą dobrym tłem dla okazów niskich. Rudbekie doskonale komponują się z takimi roślinami, jak floksy wiechowate, astry jesienne, liatry kłosowe, pysznogłówki, przetaczniki, jeżówki, gailardie, liliowce, malwy, ostróżki czy róże. Można je też sadzić w towarzystwie traw ozdobnych. Nadają się także na kwiat cięty. Należy jednak mieć na uwadze, że rudbekie nagie są roślinami dość ekspansywnymi, dlatego należy kontrolować ich rozrost.     

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Ma oryginalne liście, ciekawe kwiaty i ogrom dobrych właściwości. Jak uprawiać lukrecję w ogrodzie?

Urocza krzewinka do każdego ogrodu. Ciekawe odmiany i rozmnażanie pięciornika krzewiastego

Rozmnażanie hortensji bukietowej latem. To już ostatni dzwonek

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.