Spis treści:
Jak pielęgnować ogórki po posadzeniu?
Wiele osób decyduje się na sadzenie ogórków gruntowych w swoich ogródkach. Nie dość, że uprawa własnych warzyw sprawia nie lada satysfakcję, to w wielu przypadkach okazują się one lepsze niż te ze sklepu. Warto jednak pamiętać o właściwej pielęgnacji roślin – zapewnienie im odpowiednich warunków do wzrostu zagwarantuje zdrowy i obfity plon.
Przygotowaną w kwietniu rozsadę ogórków gruntowych można umieszczać w gruncie mniej więcej w drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko nocnych przymrozków. W jaki sposób powinno się pielęgnować ogórki po posadzeniu? Okazuje się, że jednym z ważniejszych zabiegów jest zastosowanie oprysku, który ochroni roślinę przed chorobami grzybowymi. Mowa tutaj przede wszystkim o mączniaku, który szczególnie zagraża ogórkom.
Jakiego oprysku użyć na ogórki? Najlepiej postawić na domowy preparat z mydła potasowego i sody oczyszczonej. Do 1 litra wody należy zetrzeć mniej więcej 30 g mydła potasowego (około 2 łyżek). Całość uzupełniamy 1 łyżeczką sody oczyszczonej, a następnie wszystko dokładnie mieszamy i przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Specyfiku należy używać w pochmurne, bezdeszczowe i bezwietrzne dni, mniej więcej co 2 tygodnie.
Co ważne – ogórki po posadzeniu należy również regularnie podlewać – najlepiej odstaną deszczówką. Ważne jest również oczyszczanie podłoża z chwastów, dzięki czemu stworzymy warzywom przyjazne środowisko do wzrostu.
Ogórki wymagają nawożenia i regularnego podlewania. Fot. thefuturies/123RF.com
Naturalny nawóz do ogórków – na mocny korzeń i dużo owoców
Ogórki wymagają odpowiedniego nawożenia. Właściwa podaż niezbędnych składników odżywczych pozytywnie wpłynie na rozwój systemu korzeniowego oraz kondycję łodyg i liści, co przełoży się na lepsze owocowanie. Wielu doświadczonych ogrodników poleca domowej roboty środki, którymi da się zasilić ogórki. Jednym z nich jest preparat z obornika kurzego.
Obornik kurzy to doskonałe źródło azotu, który pobudza rośliny do wzrostu. Oprócz rzeczonego pierwiastka kurzak zawiera także fosfor, wapń, potas czy magnez – owe związki także są niezmiernie ważne w kontekście prawidłowego rozwoju ogórków. Ich podaż poprawia odporność rośliny, a także zwiększa ilość i jakość plonu.
Przeczytaj również: Jak przygotować stanowisko do sadzenia ogórków gruntowych? Patent ogrodników na duże i zdrowe plony
Jak przygotować naturalny nawóz do ogórków? Znajomy ogrodnik z dużym doświadczeniem radzi, by około 1 kg granulowanego obornika kurzego dokładnie wymieszać w 10-12 litrach letniej wody, a następnie pozostawić na około 1 godzinę. Po tym czasie nawóz jest gotowy do użycia.
Należy pamiętać o tym, by używać rzeczonego środka po deszczu lub podlewaniu. Co więcej, na każdy krzaczek wystarczy około 150 ml nawozu – większa ilość mogłaby negatywnie wpłynąć na kondycję rośliny. Odżywką należy podlewać ziemię wokół ogórków – nie powinno się kierować strumienia bezpośrednio na nie. Co ciekawe, owego nawozu można użyć także w przypadku innych roślin, takich jak pomidory czy papryka.
Przeczytaj również:
Bulwiaste ogórki. Dlaczego ogórki rosną niekształtne?
Błędy w uprawie ogórków – co zrobić, żeby ogórki nie chorowały? Jak pielęgnować ogórki w lipcu?
Ogórki nie chorują i szybciej rosną. Prosta receptura na zdrowe i twarde ogórki