Spis treści:
- Błędy w uprawie ogórków
- Gdzie sadzić ogórki, by dobrze rosły?
- Jak często podlewać i nawozić ogórki?
- Jak często zbierać ogórki, by zawiązywały się nowe?
Błędy w uprawie ogórków
Ogórki to rośliny jednoroczne z rodziny dyniowatych, a więc należące do tej samej grupy co cukinie i arbuzy. Choć uchodzą za warzywa, są owocami, ponieważ powstają z kwiatu rośliny. Ogórki gruntowe są niezwykle chętnie uprawiane w Polsce – zarówno z uwagi na smak, jak i szerokie zastosowanie w kuchni. Uprawa ogórków wiąże się jednak z koniecznością zapewnienia im odpowiednich warunków i właściwą pielęgnacją – tylko wówczas można liczyć na obfity plon.
Jakich błędów nie popełnić?
- Ogórki nie powinny być uprawiane ani w miejscu bardzo mocno nasłonecznionym, ani też w cieniu. Najlepszy będzie dla nich jasny półcień, gdyż potrzebują dużej ilości światła.
- Ogórki potrzebują regularnego podlewania. Podłoże, w którym rosną, musi być wilgotne, ale nie może być mokre. Zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do zgnicia korzeni.
- Podlewanie ogórków powinno się ograniczyć do nawadniania podłoża. Woda osadzona na liściach zwiększa ryzyko rozwoju chorób grzybowych.
- Ogórków nie powinno się podlewać zimną wodą. Najlepiej, by miała temperaturę pokojową.
- Ogórki posadzone zbyt gęsto wolniej kiełkują, są słabsze i konkurują ze sobą tak o wodę, jak i o światło oraz składniki odżywcze. Kolejne rośliny powinny zostać posiane w odległości około 15-20 cm. Popularnym błędem jest także zbyt późne wysiewanie ogórków.
- Pozostawienie na roślinie dojrzałych ogórków może doprowadzić do ich przerośnięcia. Hamuje to powstawanie nowych zawiązków owoców, a więc zmniejsza zbiory. Przerośnięte ogórki mają też gorszy smak.
Niektórzy zalecają usuwanie części pędów i liści, by zmniejszyć zagęszczenie upraw. Dzięki temu światło będzie docierać nawet do znajdujących się głębiej warstw roślin. Nie wszyscy zalecają jednak podobne działanie – zwłaszcza jeśli chodzi o ogórki gruntowe. Usuwanie liści jest zasadne tylko w sytuacji, gdy rośliny zaczynają chorować. Wówczas porażonych, uszkodzonych liści należy się pozbyć.
Czytaj też: Błyskawicznie uratujesz ogórki, które żółkną. Przepis na organiczny oprysk
Gdzie sadzić ogórki, by dobrze rosły?
Ogórki potrzebują dużo słońca, ale nie będzie dla nich odpowiednie stanowisko silnie nasłonecznione. Uprawa w pełnym słońcu sprawi, że będą potrzebowały częstszego podlewania, a krople wody osadzone na liściach mogą doprowadzić do ich poparzenia. Ogórki nie będą dobrze rosły w miejscu zacienionym. Najlepszy będzie dla nich jasny półcień.
Pod uprawę ogórków najlepsza będzie gleba przepuszczalna, zasobna w próchnicę, o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH 6,5-7,0). Jeśli podłoże jest bardzo kwaśne, konieczne jest przeprowadzenie jego wapnowania. Z uwagi na duże wymagania pokarmowe tych roślin, jeszcze przed rozpoczęciem uprawy warto wzbogacić glebę kompostem lub obornikiem. Stanowisko pod ogórki powinno być też zaciszne, osłonięte od wiatrów.
Czytaj również: Ogórki nigdy nie chorują, są twarde i chrupiące. Zastosuj domowy probiotyk do ogórków
Jak często podlewać i nawozić ogórki?
Ogórki nie lubią zakwaszonego podłoża. Warto więc stosować nawóz wapienny tak długo, aż pH gleby zbliży się do obojętnego. Nawożenie ogórków to bardzo istotny element ich pielęgnacji, jako że mają duże wymagania pokarmowe. W okresie wzrostu warto je dokarmiać co około 14 dni nawozem zasobnym w potas lub wieloskładnikowym nawozem mineralnym przeznaczonym do warzyw. Jeśli w tym czasie zauważymy żółknięcie liści ogórków, może to oznaczać niedobory azotu. Wówczas należy uzupełnić jego poziom w glebie. Ogórki możemy też odżywiać nawozami naturalnymi. W ich uprawie sprawdzi się świetnie między innymi gnojówka z pokrzyw.
Jako że zawartość wody w ogórkach przekracza 90%, rośliny te potrzebują solidnego nawadniania, aby zdrowo się rozwijać. To szczególnie ważne zwłaszcza w okresie wschodów, kwitnienia, a także wzrostu owoców. W czasie letnich miesięcy ogórki powinny być podlewane częściej – przynajmniej co drugi dzień. Podłoże, w którym rosną rośliny, powinno być wilgotne, ale nie mokre. Zbyt mała ilość wody może przyczynić się do pogorszenia smaku ogórków, które staną się gorzkie. Ogórki powinno się podlewać małymi porcjami, najlepiej rano lub wieczorem, by słońce nie poparzyło liści. Powinno się też unikać ich zraszania, gdyż sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych.
Czytaj też: Nawożenie ogórków — jak, kiedy i czym nawozić ogórki gruntowe?
Jak często zbierać ogórki, by zawiązywały się nowe?
Ogórki można zbierać w dowolnym momencie między lipcem a październikiem. Odcina się je od rośliny ostrym nożem. Warto wiedzieć, że częste zbieranie zachęci roślinę do wytwarzania większej liczby owoców. Przeważnie robi się to co 2-3 dni, choć niektórzy zalecają nawet zbiory codzienne.
Przeczytaj też: Klapnięte pomidory szybko odżyją i będą rodziły mnóstwo zdrowych owoców. Zrób odżywkę do korzenia pomidorów
"Na zdrowie": Ogórek na swoją popularność zapracował sam na INTERIA.TV.