Spis treści:
Jakie ptaki przylatują do karmników?
W Polsce na zimę zostają ptaki, które potrafią dostosować się do trudnych warunków panujących podczas tej pory roku. Wiele osób decyduje się na pomaganie im w przetrwaniu zimy poprzez dokarmianie.
Dokarmianie to odpowiedzialna czynność, ponieważ raz zwabione ptaki, będą regularnie odwiedzać miejsce, w którym otrzymały pożywienie. Jakie zatem ptaki przylatują do karmników?
- Sikorka
W Polsce występuje aż 7 odmian sikorek. Są to niewielkie ptaki, które możemy rozpoznać po czarno-białej głowie. Ich ulubionym pożywieniem jest surowa i niesolona słonina, pestki słonecznika, a także płatki owsiane.
- Gil
Gile preferują lasy iglaste i mieszane, jednak odwiedzają też ogrody, parki czy sady. Mają charakterystyczną, jaskrawą barwę brzucha. Możemy dokarmiać je pestkami dyni, płatkami owsianymi oraz nasionami słonecznika, prosa i pszenicy.
- Rudzik
Rudzik przebywa w wilgotnych lasach, parkach i w ogrodach. Cechuje go krępa budowa i rude upierzenie szyi, gardła i przedniej części głowy. Ten ptak lubi kawałki jabłek, gruszek, śliwek, a także rodzynki i suszone jagody.
- Wróbel
Wróble są bardzo popularne, mają charakterystyczne, szaro-brązowe upierzenie. Możemy poczęstować je pestkami, nasionami oraz małymi, suszonymi owocami.
Przeczytaj również: Jest ich coraz mniej, a zimą potrzebują większej pomocy. Czym dokarmiać wróble?
Podstawą diety wróbla są ziarna zbóż. Fot. CanvaPro
- Sroka
Sroki to duże i głośne ptaki z czarno-białym upierzeniem i długim ogonem. Warto dokarmiać je nasionami oraz orzechami bez łupin.
- Sójka
Upierzenie sójki jest jasnobrązowo-białe z czarnymi, a także błękitnymi elementami. Ten ptak w październiku zbiera i ukrywa żołędzie, aby przetrwać zimę. Możemy pomóc sójce, dokarmiając ją nasionami oraz orzechami.
- Dzwoniec
Dzwoniec cechuje się zielono-żółtym upierzeniem, krótkim, rozwidlonym ogonem i stożkowatym dziobem. Najbardziej lubi ziarna oraz nasiona roślin oleistych.
Naturalne karmniki dla ptaków - zrób to sam
Jeśli chcesz uczynić swój ogród miejscem przyjaznym dla ptaków, to warto stworzyć naturalne karmniki, na które nie wydasz pieniędzy. Przedstawiamy trzy proste sposoby na ich wykonanie. Możesz zaangażować nawet dzieci.
- Naturalny karmnik z nasion
W dużej misce mieszamy 3,5 szklanki nasion słonecznika lub specjalnej mieszanki dla ptaków, 1 szklankę błyskawicznych płatków owsianych i 0,5 szklanki mąki kukurydzianej.
Następnie rozpuszczamy w specjalnej misce w mikrofalówce 0,5 szklanki oleju kokosowego i 0,75 szklanki masła orzechowego crunchy.
Na koniec łączymy wszystkie składniki, wlewamy je do foremek na kostki lodu, wkładamy pętelki sznurka i umieszczamy w zamrażarce. Takie małe karmniki z nasion zawieszamy na drzewach.
Przeczytaj również: Taki gość w karmniku to skarb. Jak zwabić do ogrodu kowalika i czym go dokarmiać?
- Naturalny karmnik z szyszek sosny
Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni Celsjusza i po nagrzaniu umieszczamy szyszki z sosny na blasze z folią aluminiową. Pieczemy je przez ok. 30 minut, aż żywica stanie się przezroczysta.
Po upieczeniu i ostygnięciu przywiązujemy sznurek do wierzchołka szyszki, a za pomocą szpatułki obtaczamy go w maśle orzechowym.
Następnie obtaczamy szyszkę w misce z nasionami, delikatnie wcierając je w szczeliny. Na koniec zawieszamy naturalne karmniki z szyszek na drzewach.
Pomysł na karmnik dla ptaków z szyszek. Fot. CanvaPro
- Naturalny karmnik z pomarańczy
Na początek kroimy pomarańczę na pół i usuwamy łyżką miąższ ze środka. Następnie, po bokach skórki robimy cztery otwory, przez które przeciągamy sznurek. Później mocujemy końce węzłami, aby można było swobodnie powiesić naturalny karmnik na drzewie.
Wydrążoną pomarańczę wypełniamy nasionami, pestkami i płatkami owsianymi. Owoc ten możemy zastąpić np. łupinami orzecha kokosowego, które są trwalsze.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak zrobić karmnik dla ptaków? Trzy tanie i szybkie sposoby na wykonie karmnika
Są mylone z myszami albo nornicami. Czy trzeba się pozbyć ryjówek z ogrodu?
Tylko nie jaskrawy – odstraszy zamiast zwabić. Dlaczego kolor karmnika dla ptaków ma znaczenie?
Budowa karmnika dla ptaków krok po kroku