Porady domowe

Plaga biedronek azjatyckich. Dlaczego teraz jest ich tak dużo? Co zrobić, gdy dostana się do domu?

Wlatują do naszych domów zwłaszcza jesienią, gdy szukają miejsca do przezimowania. Biedronki azjatyckie, bo o nich mowa, różnią się wyglądem od znanych nam rodzimych gatunków. Czy należy obawiać się tych owadów? Skąd się biorą i dlaczego jest ich teraz tak dużo? Poznaj skuteczne metody walki z biedronkami azjatyckimi.

Plaga biedronek azjatyckich. Dlaczego teraz jest ich tak dużo? Co zrobić, gdy dostana się do domu?
Jesienią biedronki azjatyckie masowo wchodzą do naszych domów i mieszkań. Fot.123RF/Jacek Boron/EastNews

Spis treści:

Biedronki azjatyckie – skąd się wzięły w Polsce?

Biedronka azjatycka, inaczej nazywana też arlekinem lub herlekinem (od angielskiej nazwy Harlequin ladybird) to gatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych. Choć wyglądem przypomina naszą rodzimą siedmiokropkę, ma więcej kropek na pancerzyku i nieco inne ubarwienie. Może być żółta, pomarańczowa, czerwona, a nawet czarna.

Biedronki azjatyckie pochodzą z południowo-wschodniej Azji. Do Europy trafiły ze Stanów Zjednoczonych, gdzie zostały sprowadzone w XX wieku do zwalczania mszyc na terenach upraw rolnych. W latach 60. władze ZSRR sprowadziły je na Ukrainę i Białoruś. Na nowych terenach owady te szybko wymknęły się spod kontroli. Biedronki azjatyckie po raz pierwszy pojawiły się w Polsce w 2006 roku w Poznaniu, a następnie szybko rozprzestrzeniły się na cały kraj. Warto zaznaczyć, że owady te są bardzo ekspansywne, gdyż szybko się rozmnażają oraz zasiedlają tereny dotychczas zajmowane przez nasze rodzime siedmiokropki. Co więcej, gdy brakuje im pokarmu, zjadają też inne owady, a także jaja i larwy polskich biedronek.   

biedronki azjatyckie Biedronki azjatyckie mogą stanowić poważne zagrożenia dla człowieka. Fot.123RF.com

Dlaczego biedronek azjatyckich jest jesienią dużo?   

Od pewnego czasu biedronki azjatyckie stały się prawdziwym utrapieniem. Ponadto leśnicy ostrzegają, że owady te widywane będą coraz częściej. Dlaczego? W okresie jesiennym biedronki azjatyckie stają się bardzo aktywne, gdyż przygotowują się do zimy i szukają ciepłego miejsca, w którym mogą przezimować. Zimują pod ziemią, korą drzew w parkach czy lasach, a nawet mogą zadomowić się w dziuplach i domkach dla ptaków.

Niestety schronienie często też znajdują sobie w naszych domach. Pojawiają się masowo na oknach lub przy drzwiach budynków mieszkalnych, gdzie czekają na moment, by dostać się do środka. Problem ten pojawia się nie tylko na wsiach, lecz także w dużych miastach. Niestety biedronki azjatyckie często są mylone z rodzimymi gatunkami i pożytecznymi gatunkami.   

Przeczytaj również: Jesienią wchodzą do naszych domów, wydzielają trująca ciecz. Jak się pozbyć krocionogów?

Czy biedronka azjatycka gryzie?

Warto wiedzieć, że biedronki azjatyckie mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Niestety potrafią ukąsić człowieka. Choć samo ukłucie nie jest bolesne, należy unikać bliskiego kontaktu z tymi owadami, ponieważ wydzielana przez nie hemolimfa może wywoływać ciężkie reakcje alergiczne, niezależnie od wieku. Szacuje się, że na tę żółtą substancję może być uczulonych około 10 proc. populacji ludzkiej. W miejscu ukąszenia mogą pojawić się zaczerwienie i świąd. Z kolei wśród objawów alergicznych warto wymienić m.in. katar, zapalenie spojówek, pokrzywkę czy obrzęk naczyniowo-ruchowy. W skrajnych przypadkach może to być atak astmy.

Warto również zaznaczyć, że wydzielana przez biedronki azjatyckie żółta substancja pozostawia na meblach, ścianach i podłogach dość widoczne plamy, których w większości przypadków nie da się usunąć.

Jak pozbyć się biedronek azjatyckich z domu?

Aby zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed inwazją biedronek azjatyckich, należy przede wszystkim zabezpieczyć okna (szczególnie te wychodzące na południową stronę) moskitierami przeciw owadom. Arlekiny najczęściej gromadzą się na najbardziej nasłonecznionych powierzchniach, szczególnie na stronach budynków, które są szczególnie ogrzane przez słońce. Warto również uszczelnić okna i drzwi przy framugach, ponieważ właśnie te miejsca są szczególnie zasiedlane przez biedronki azjatyckie.    

Jeśli jednak owady dostaną się do naszego domu, w pierwszej kolejności należy dokładnie odkurzyć zakamarki, w których gromadzą się te owady. Zaraz po tym warto wyjąć worek, a następnie go opróżnić do śmietnika znajdującego na zewnątrz, ponieważ owady pozostawione w odkurzaczu mogą wydostać się z urządzenia. W przypadku kontaktu z biedronkami azjatyckim ważne jest dokładnie umycie rąk, co pomoże uniknąć reakcji alergicznej.  

Aby pozbyć się biedronek azjatyckich z domu, nie poleca się stosowania chemicznych środków owadobójczych, gdyż mogą być szkodliwe nie tylko dla nas, lecz także dla naszych zwierząt domowych. Zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po metody naturalne, które są bezpieczne, ekologiczne i przede wszystkim tanie. Skutecznym rozwiązaniem może być użycie olejków eterycznych – pomarańczowy, cytrynowy, mentolowy bądź kamforowy są drażniące dla owadów. Wystarczy spryskać lub wysmarować olejkiem o tych zapachach framugi okien i futryny drzwi, a biedronki azjatyckie w mig wyniosą się z naszego domu.   

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Jak odstraszyć gołębie z balkonu i parapetu? Wypróbuj te sposoby, a intruzy przestaną być problemem

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.