Spis treści:
- Dlaczego gołębie przylatują na balkon/parapet?
- Jak odstraszyć gołębie z balkonu? Zapachem
- Jak odstraszyć gołębie z balkonu? Dźwiękiem
- Inne sposoby na odstraszenie gołębi z balkonu
- Co zrobić, jeśli gołębie nie boją się odstraszaczy?
- Jakie choroby roznoszą gołębie?
Dlaczego gołębie przylatują na balkon/parapet?
Gołębie chętnie pojawiają się w miejscach, w których mogą znaleźć coś do jedzenia. Będą przylatywały na twój balkon czy parapet nie tylko, gdy zawiesisz na nim karmnik, ale również wówczas, gdy będą znajdowały na nim okruszki czy inne resztki jedzenia. Zadaszony balkon to także idealne miejsce na założenie gniazda – ciche, spokojne, bez ryzyka, że pojawi się w nim jakiś drapieżnik.
Gołębie mogą pojawiać się na twoim balkonie również wtedy, gdy mieszkasz w okolicy kawiarni czy restauracji, której właściciel niekoniecznie utrzymuje porządek ze śmieciami. Pozostawione z tyłu knajpy resztki jedzenia wabią gołębie, które siadają także na okolicznych balkonach i parapetach.
Jak odstraszyć gołębie z balkonu? Zapachem!
Zanim zdecydujesz się na metody ze sklepu, sięgnij po domowe, łagodniejsze sposoby. Warto wiedzieć, że gołębie mają bardzo wyostrzony zmysł zapachu. Oznacza to, że można spróbować odstraszyć je konkretnymi, wyraziście pachnącymi substancjami.
- Woda z czarnym mydłem – ptaki nie znoszą specyficznego, mydlanego zapachu, dlatego jeśli chcesz wypłoszyć gołębie, zrób roztwór z mydłem i umyj nim powierzchnie, na których ptaki lubią przesiadywać.
- Ocet – kwaśny zapach octu to kolejny aromat, którego gołębie nie znoszą. Jest to jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów, by wypłoszyć uciążliwe ptactwo. Zmieszaj ocet z wodą w proporcji 1:1 lub popryskaj powierzchnie, które upodobały sobie gołębie, samym, czystym octem.
- Olejki eteryczne – niektóre olejki eteryczne, takie jak eukaliptus, mięta pieprzowa i cytryna, to skuteczne odstraszacze gołębi. Ten sposób – w przeciwieństwie do octu – jest także znacznie przyjemniejszy dla mieszkańców – dochodząca z balkonu woń mięty to zdecydowanie milsze doznanie niż kwaśny i ostry zapach octu!
- Płatki chili – gołębie nie przepadają za ostrymi smakami, można więc rozsypać tę pikantną przyprawę w miejscach, do których przylatują.
Jeśli domowe sposoby nie zadziałają, możesz sięgnąć po sklepowe preparaty zapachowe, oparte na olejkach eterycznych drażniących dla ptactwa. Są niedrogie, ale też średnio skuteczne. Wśród ich minusów jest również to, iż mogą wywoływać reakcje alergiczne.
Gołębie mogą przenosić choroby, które są groźne dla człowieka. Fot.123RF.com
Jak odstraszyć gołębie z balkonu? Dźwiękiem!
Zapachy nie działają? Zanim zamontujesz na balkonie siatkę o wątpliwej estetyce, wypróbuj odstraszacz dźwiękowy. Są to urządzenia, generujące dźwięki o wysokiej częstotliwości, które mają odstraszyć ptaki i zapobiec ich gromadzeniu się w określonym obszarze. Bardzo często korzysta się z nich w miastach, czyli tam, gdzie populacja gołębi jest bardzo liczna. Odstraszacze dźwiękowe są skuteczne, gdyż generują dźwięki, które dla ptaków są niezwykle nieprzyjemne. Łatwo się je montuje i nie naruszają estetyki balkonu czy tarasu, natomiast trzeba pamiętać, że wysokie dźwięki mogą przeszkadzać innym domowym zwierzętom. Zdarza się także, że przy długotrwałym używaniu odstraszaczy, generowane przez nie dźwięki zaczną drażnić także bardziej wrażliwych domowników.
Przeczytaj również: Czego boją się szczury? Skuteczne sposoby na odstraszanie gryzoni
Inne sposoby na odstraszenie gołębi z balkonu
Jeśli gołębie nie są dużym problemem w twojej okolicy, a ich wizyty na twoim balkonie są raczej sporadyczne, możesz po prostu zamontować na balkonie atrapy innych, większych ptaków: sów, orłów czy kruków. Sztuczne modele, które wyglądają jak naturalni wrogowie gołębi, wyglądają dosyć estetycznie, a przez jakiś czas skutecznie odstraszą przylatujące gołębie. Ich minusem jest jednak to, że gołębie z czasem się przyzwyczają do tych mało groźnych drapieżników i bez obaw będą cię odwiedzać.
Gołębie nie lubią także ruszających się i świecących przedmiotów. W miejscach cichych (np. dzielnicach dalekich od centrum) mogą się więc sprawdzić kolorowe wiatraczki przyklejone do balustrady balkonu lub włożone w doniczki oraz kulki z folii aluminiowej. To jednak rozwiązanie, które nie zawsze jest skuteczne – gołębie żyjące w dużych miastach są przyzwyczajone do hałasu i wielu bodźców, więc kolorowy, trzepoczący wiatraczek może nie zrobić na nich wrażenia.
Dobrym rozwiązaniem na pozbycie się gołębi z balkonu i parapetu jest zamocowanie figurki ptaka drapieżnego. Fot.123RF.com
Co zrobić, jeśli gołębie nie boją się odstraszaczy?
Odstraszanie zapachem nie pomogło? Pomyśl o barierach mechanicznych, które uniemożliwią gołębiom zatrzymywanie się na twoim balkonie.
- Siatki ochronne przeciw ptakom – to opcja, która nie jest może bardzo estetyczna, ale jeśli gołębie naprawdę uprzykrzają ci życie – może być jedynym skutecznym wyjściem. Siatkę montuje się na całą szerokość okna albo balkonu – dzięki temu, ptaki nie mają możliwości się dostać na parapet czy na balkon.
- Kolce na gołębie – nieco mniej inwazyjną dla estetyki twojego okna/balkonu metodą są kolce. Ich skuteczność jest dość wysoka, gdyż uniemożliwiają gołębiom siadanie na balustradzie balkonu czy parapecie – a ptaki unikają miejsc, na których nie mogą usiąść. Kolce są łatwe w montażu, stosunkowo niedrogie i łatwe w utrzymaniu.
Jakie choroby roznoszą gołębie?
Odwiedziny gołębi są problematyczne nie tylko ze względu na brud, który zostawiają – choć ten naprawdę jest bardzo uciążliwy. Dużym problemem są także choroby, które roznoszą te ptaki w swoich odchodach. Zdrowe gołębie nie są groźne dla zdrowia człowieka, natomiast okazy żyjące w dużych miastach bardzo często są chore. Choroby, które roznoszą gołębie poprzez swoje odchody to między innymi:
- ornitoza,
- salmonelloza,
- listerioza,
- kryptosporydioza,
- toksoplazmoza,
- borelioza.
Jeśli na twoim balkonie zadomowiły się gołębie albo zauważyłeś ich odchody – zawsze podczas sprzątania miej na sobie rękawiczki i maskę. Jeżeli nie jesteś w stanie poradzić sobie z ilością odchodów – poproś o pomoc specjalistyczną firmę.
Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, stosowanie trucizn czy zabijanie ptaków w inny sposób jest zabronione. Jeśli gołębie są bardzo uciążliwe nie tylko dla ciebie, ale dla mieszkańców całej dzielnicy – warto poruszyć ten temat na spotkaniach wspólnoty mieszkaniowej. Być może trzeba podjąć działania na większą skalę, dzięki którym gołębie przestaną pojawiać się w mieście tak licznie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również: Włażą do domów i sieją spustoszenie w drewnie. Jak pozbyć się spuszczela pospolitego?