Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Włażą do domów i sieją spustoszenie w drewnie. Jak pozbyć się spuszczela pospolitego?

Wiele osób posiadających w domu drewniane rzeczy czasami słyszy ciche, ale bardzo charakterystyczne skrobanie. To robota spuszczela pospolitego. Jest to jeden z najgroźniejszych szkodników, który chętnie zjada drewno konstrukcyjne. Jego obecność może spowodować nieodwracalne szkody, dlatego walkę z nim należy rozpocząć jak najszybciej. Podpowiadamy, jak pozbyć się spuszczela pospolitego.     

Włażą do domów i sieją spustoszenie w drewnie. Jak pozbyć się spuszczela pospolitego?
Spuszczel pospolity to groźny szkodnik drewna. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Co to jest spuszczel pospolity?

Spuszczel pospolity (Hylotrupes Bajulus) to chrząszcz z rodziny kózkowatych, a zarazem jeden z najbardziej uciążliwych szkodników żerujących na drewnie. Samce osiągają wielkość około 20 mm, z kolei samice są nieco dłuższe i mierzą nawet 30 mm. Ich ciało pokryte jest małymi włoskami układającymi się w lekkie pasy oraz ma brunatno-czarną barwę (choć zdarzają się też brązowe osobniki). Na przedpleczu chrząszcza znajdują się charakterystyczne czarne guzki. W oczy rzucają się także długie czułki umieszczone u nasady głowy (u samców są dłuższe niż u samic). Ponadto posiadają trzy pary odnóży, których część udowa jest wyraźnie pogrubiona. Owady te są wyposażone w skrzydła, natomiast latają słabo i niechętnie.        

Spuszczel pospolity jest bardzo płodny. Pojedyncza samica składa od 200 do 500 jaj, z których po około 5-6 dniach wykluwają się larwy, które od razu wgryzają się w drewno. Są białe, mają pierścieniowate podłużne ciało i osiągają do 30 mm długości. Ich rozwój trwa od 3 do 6 lat, w zależności od warunków atmosferycznych i wartości odżywczych drewna.         

Spuszczel pospolity atakuje praktycznie każdy gatunek drewna, choć preferuje gatunki iglaste. Chętnie pożera drewno konstrukcyjne, czyli takie, które wykorzystuje się do tworzenia wszelkiego rodzaju konstrukcji budowlanych. Atakuje więźby dachów, stropy pod poddaszami, a także podłogi, schody, okna czy meble. Długotrwała działalność spuszczela pospolitego może spowodować nieodwracalne szkody. W krótkim czasie może doprowadzić m.in. do osłabienia konstrukcji dachowej, co może grozić zawaleniem.

spuszczel pospolity Spuszczel pospolity żeruje przede wszystkim w drewnie konstrukcyjnym, gdzie wyrządza ogromne szkody. Fot.123RF.com

Jak wykryć spuszczela pospolitego?  

Po czym więc poznać, że w naszym domu zagościł spuszczel pospolity? Szczególną czujność powinni zachować ci, którzy mają w domu miękkie drzewo iglaste, m.in. sosny, jodły, świerki czy modrzewie. Jak już wcześniej wspominaliśmy, szkodniki te preferują właśnie takie drewno. Ze względu na to, że spuszczele wywodzą się z Afryki, bardzo lubią ciepło. W związku z tym pojawiają się głównie w letnie miesiące, zwłaszcza w lipcu. To właśnie wtedy są najbardziej aktywne oraz chętnie drążą korytarze w drewnie.       

Jak wykryć spuszczela pospolitego? Obecność szkodnika można rozpoznać po cichym, ale bardzo charakterystycznym skrobaniu. Oprócz tego na drewnie zaatakowanym przez tego chrząszcza możemy zobaczyć kilkumilimetrowe owady, które wypełnione są mączką drzewną oraz odchodami szkodnika. Co więcej, dorosłe osobniki można zauważyć na parapetach i oczywiście na drewnianych elementach domu, gdzie samice szukają miejsca do złożenia jaj. Szczególnie upodobały sobie strychy i dachy.   

Przeczytaj również: Sam zapraszasz pluskwy i karaluchy do domu. Jak rozpoznać, że mamy te insekty w mieszkaniu?

Jak się pozbyć spuszczela?

Walka ze spuszczelem pospolitym jest dosyć trudna, ale możliwa. Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty, które mogą okazać się skuteczne. W celu zwalczania tych groźnych szkodników możemy użyć terpentyny. Aplikuje się ją za pomocą strzykawki w miejscach zaatakowanych przez spuszczela. Alternatywnie można ją zastąpić naftą czy benzyną, gdyż posiadają podobne właściwości. Warto jednak zaznaczyć, że stosowanie terpentyny jest pomocne tylko w początkowej fazie degeneracji drewna przez szkodniki.

Innym sposobem na pozbycie się spuszczela pospolitego jest nacieranie zaatakowanej powierzchni drewna … cebulą. Zabieg ten należy wykonywać przez 14 dni, a w razie potrzeby powtórzyć czynność po tygodniu przerwy. Ten naturalny sposób może pomóc w zwalczaniu spuszczela pospolitego.     

W niektórych przypadkach może się okazać, że w walce z tymi szkodnikami potrzebna jest pomóc specjalistów. Skuteczną metodą jest fumigacja drewna, która gwarantuje likwidację każdego stadium rozwojowego spuszczela. Zabieg ten polega na uszczelnianiu obiektu, a następnie wypełnieniu go silnie trującym gazem. Dlatego podczas trwającej od kilku do kilkunastu dni fumigacji nikt nie może przebywać wewnątrz obiektu. Można też skorzystać z alternatywnej metody zwalczania spuszczela pospolitego, która polega na żelowaniu drewna za pomocą żelu owadobójczego. Dzięki temu toksyczne dla szkodnika substancje wnikają w głąb drewna, a następnie zabijają jego larwy.  

Spuszczel pospolity – zapobieganie

Z racji tego, że zwalczanie spuszczela pospolitego jest trudne, ważne jest zapobieganie jego obecności. W przypadku budowy nowych domów warto wybierać drewno odporne na działanie szkodników. Należy też unikać stosowania wcześniej używanego drewna bez wcześniejszej dezynfekcji oraz zabezpieczenia go przed szkodnikami.

Z kolei w przypadku domów już stojących warto zadbać o porządną impregnację wszystkich drewnianych elementów z wykorzystaniem odpowiednich preparatów. Celem tego procesu jest zabezpieczenie drewna przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi ja wilgoć, owady, grzyby czy pleśń. Zaniechanie tej czynności może skutkować atakiem spuszczela pospolitego, a w krótkim czasie może doprowadzić do niebezpieczeństwa budowlanego.

Źródła: korniki-drewno.pl, deccoria.pl

Przeczytaj również: Jesienią wchodzą do naszych domów, wydzielają trująca ciecz. Jak się pozbyć krocionogów?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.