Porady domowe

Przedświąteczne porządki w 10 krokach. Te triki sprawią, że się nie przemęczysz

Nie przepadasz za świątecznymi porządkami lub zwyczajnie nie masz na nie zbyt wiele czasu? Sprzątanie jest czynnością, którą wiele osób woli mieć jak najszybciej „z głowy”. Dzięki przydatnym trikom i odpowiednim metodom możesz sprawnie posprzątać łazienkę, kuchnię i pokoje. Poznaj sposoby, jak robić przedświąteczne porządki z głową. Podziel pracę na 10 etapów i uporaj się efektywnie ze sprzątaniem.

Przedświąteczne porządki w 10 krokach. Te triki sprawią, że się nie przemęczysz
Nadal zastanawiasz się, jak robić przedświąteczne porządki? Przede wszystkim metodycznie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Po pierwsze: przedświąteczne porządki – harmonogram

Jak robić przedświąteczne porządki? Najlepiej najpierw przygotować harmonogram. Rozpocznij od rozpisania szczegółowego planu prac, który uwzględni, co będziesz sprzątać i ile czasu na to potrzebujesz. Zadania najlepiej jest rozłożyć na 2–3 tygodnie poprzedzające święta.

Pierwsze na liście powinny znaleźć się strefy, których sprzątanie jest najbardziej czasochłonne lub te trudno dostępne. Takimi miejscami są okna, szafy oraz meble tapicerowane wymagające wyczyszczenia. Kolejnym etapem powinno być wytrzepanie dywanów, wypranie firan, zasłon i narzut oraz odkurzenie mieszkania. Kilka dni przed świętami warto dokładnie wyczyścić podłogi, natomiast tuż przed nimi jeszcze raz starannie odkurzyć dom lub mieszkanie.

Przedświąteczne porządki – harmonogram wydaje ci się procesem zanadto długotrwałym? Jeśli nie masz tak wiele czasu, to możesz na konkretne dni tygodnia zaplanować sprzątanie jednego pomieszczenia.

Po drugie: dokładnie zaplanuj odkurzanie

Nadal zastanawiasz się, jak robić przedświąteczne porządki? Przede wszystkim metodycznie. Oznacza to, że pracę trzeba planować w taki sposób, by wcześniej umyte czy poodkurzane rzeczy nie pobrudziły się na kolejnym etapie sprzątania.

Pamiętaj zatem, by sprzątanie przeprowadzać zawsze od góry do dołu. Czyli zanim poodkurzasz dywan, zdejmij zasłony czy firany i oczyść sufit oraz ściany u góry. Kolejny etap to mycie żyrandola, natomiast czyszczenie żaluzji powinno poprzedzić mycie okien.

W łazience zawsze rozpoczynaj od mycia glazury i czyszczenia fug. Dopiero w kolejnym etapie zabierz się za czyszczenie umywalki, wanny czy muszli klozetowej. Podobnie w przypadku kuchni – zacznij od przeglądu zawartości szafek, a dopiero później sprzątaj je z zewnątrz.

Poznaj też sposób na to, by kurz szybko nie osadzał się na powierzchniach:

@clean_tiktok #lifehack #sprzataniedomu #organizacja #cleantok #czystydom ♬ Barbie - Viki Gabor

Po trzecie i czwarte, pomoże ci zasada 3P i trzech pudełek

Domowe triki, które pomagają w sprzątaniu? Nie jest sztuką spędzać całe tygodnie na sprzątaniu, a robić to mądrze. Zasada trzech P pozwoli na pozostawienie w domu tylko tych rzeczy, które faktycznie są potrzebne i nie będą niepotrzebnie go zagracać. Jeśli – podobnie jak wiele osób – reprezentujesz postawę „szkoda mi wyrzucić, może kiedyś się jeszcze przyda”, wypróbuj ten sposób.

Co dokładnie oznacza 3P? To przymiotniki opisujące przedmioty, których nie warto wyrzucać. Rozwinięcie oznacza: „pożyteczne”, „pamiątkowe” oraz „piękne”. Kierując się tą zasadą, będziesz otaczać się wyłącznie przedmiotami, które faktycznie są przydatne.

Po czwarte, wykorzystaj też zasadę trzech pudełek. Przygotuj sobie najpierw trzy duże pudła, a każde z nich opisz hasłami: „do wyrzucenia”, „do oddania” oraz „do decyzji później”. Taka prosta selekcja pozwoli zostawić tylko najbardziej potrzebne przedmioty.

Po piąte i szóste – pozwól sobie pomóc i skorzystaj z segregacji

Jeśli mieszkasz w domu lub mieszkaniu z rodziną, to oznacza, że masz wiele rąk do pracy. W rodzinnym domu trudniej jest utrzymać porządek, ponieważ nawyki domowników, zwłaszcza te niechlubne, potęgują domowy rozgardiasz. 

Tymczasem więcej osób w domu, to również większy potencjał do rozdzielenia pracy. Najlepiej podziel obowiązki pomiędzy wszystkich domowników. Pomóc mogą nawet małe dzieci. Układanie zabawek, przecieranie wilgotną ściereczką wybranych powierzchni – to nie tylko pomoc, ale i ciekawe zajęcia dla malucha.

Sięgnij po pudełka, które pomogą ci w segregowaniu rzeczy. Zwłaszcza w domu, w którym przebywają małe dzieci, przyda się tyle pudeł, ile w twoim domu jest pomieszczeń. Każdemu z nich nadaj podpis typu „łazienka”, „sypialnia” czy „pokój dziecięcy”. W czasie porządków i przemieszczania się po domu wrzucaj do odpowiednich pudeł przedmioty, które znajdują się nie w tym pomieszczeniu, w którym powinny.

Po siódme – sięgaj po domowe triki

Zwłaszcza w tym intensywnym przedświątecznym czasie przydadzą ci się domowe triki, które pomagają w sprzątaniu. Jeden z nich dotyczy dywanu. Jeśli nie wymaga prania, a wystarczy mu odświeżenie, to posyp dywan sodą oczyszczoną. Następnie możesz go od razu odkurzyć lub skorzystać z poniższej podpowiedzi:

@sposobnawszystko Sposób na piękny dywan #polishgirl #poland #polskadziewczyna #dom #polska #zrobtosama #zrobtosam #edutok #porady #piatek #inspiracje #pomysl #triki #diy #fyp #tiktokpolska #dywan #sprzatanie #sprzataniedomu ♬ dźwięk oryginalny - Sposób na wszystko

Domowe triki, które pomagają w sprzątaniu to też podpowiedzi dotyczące na przykład mycia lodówki. Jeśli dzień wcześniej umieścisz w niej waciki nasączone sokiem z cytryny, to pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów.

Z kolei do polerowania ciemnych blatów oraz szafek przydatny okaże się mocny napar z herbaty. Gdy go ostudzisz, może posłużyć do wcierania go w meble. Natomiast w czyszczeniu drewnianych powierzchni pomogą chusteczki z dodatkiem płynu czyszczącego. To pielęgnacja drewna, a równocześnie zabijanie roztoczy.

Wiele wskazówek dotyczy również pokoju dziecięcego. Dziecięce rysunki ze ścian możesz usunąć na przykład przy użyciu pasty do zębów, którą nałożysz na wilgotną ściereczkę. W usunięciu naklejek z mebli pomoże suszarka do włosów – podgrzany przez parę minut klej z naklejek łatwiej puści. Natomiast tłuste ślady dziecięcych palców usuniesz skutecznie przy użyciu przekrojonego na pół surowego ziemniaka.

Po ósme i dziewiąte – dopasuj mycie okien do pogody i sprzątaj przy okazji

Zbliżając się do końca listy, pamiętaj o tym, by mycie okien dopasować do pogody. Gdy na zewnątrz panują bardzo niskie temperatury, to zastanów się, czy czyste okna są warte ewentualnego przeziębienia. Jeśli mimo wszystko chcesz je wyczyścić, to skup się na szybach, a ramy okien umyj już przy lepszej pogodzie.

Przydatnym sposobem na świąteczne porządki jest także „sprzątanie przy okazji”. Oznacza to, że ogarniasz mieszkanie na bieżąco, czyli np. zbierasz kurz podczas innych czynności takich jak rozmowa przez telefon.

Po dziesiąte – przed świętami skup się na widocznych miejscach i naucz się odpoczywać

Gdy święta już za chwilę, nie pora na rozpoczynanie gruntownych porządków. Skup się raczej na miejscach, które w pierwszej kolejności zwracają uwagę. Zatem gdy nie masz czasu na porządkowanie garderoby czy gruntowne sprzątanie szafek w kuchni wcześniej, to odpuść to sobie przed świętami. Lepszym rozwiązaniem okaże się doprowadzenie do porządku łazienki, kuchni czy salonu, czyli tych pomieszczeń, w których spędza się najwięcej czasu i bałagan staje się najbardziej uciążliwy.

Na koniec pamiętaj też, że nawet nieperfekcyjnie posprzątane mieszkanie nie powinno zepsuć ci świątecznego czasu. Porządki świąteczne mają za zadanie poczuć się lepiej we własnych czterech ścianach, a nie psuć humor.

"Ekologicznie": Soda na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.