Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jesienią wchodzą do naszych domów, wydzielają trująca ciecz. Jak się pozbyć krocionogów?

Jesień to czas, gdy wiele pajęczaków, owadów i innych stworzeń pchają się do naszych domów, szukając schronienia przed nadchodzącą zimą. Takim przykładem są krocionogi, które swoim wyglądem i zapachem wzbudzają obrzydzenie u wielu osób. Czy krocionogi są groźne dla człowieka? Jak pozbyć się ich z pomieszczeń? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o krocionogach.  

Jesienią wchodzą do naszych domów, wydzielają trująca ciecz. Jak się pozbyć krocionogów?
Krocionogi jesienią wchodzą do naszych domów. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Jak wyglądają krocionogi?

Krocionogi to stawonogi z grupy wijów, które swoją nazwę zawdzięczają dużej liczbie nóg. Mierzą od 2 do 47 mm długości oraz mają wydłużone i walcowate ciało, najczęściej o brunatnej lub czarnej barwie. Pokryte jest ono twardym pancerzem zawierającym sporo soli wapiennych. Ponadto ich ciało składa się z segmentów, których ilość zależy od wieku i gatunku (u niektórych jest ich nawet ponad 100). Każdy segment jest wyposażony w dwie pary odnóży krocznych, dlatego zaliczane są do dwuparców. Co ciekawe, u samców jedna lub kilka par nóg mogą zamienić się w aparat kopulacyjny.

Zwierzęta te oddychają przez przetchlinki, które znajdują się na bokach pierścieni. Na głowie krocionogi znajdują się oczy o prostej budowie, para krótkich czułków, a także gryzący aparat gębowy. Stworzenia te przemieszczają się powoli, a gdy czują zagrożenie, zwijają się w kłębek i udają martwe (jest to dla nich odruch charakterystyczny).

Można je znaleźć we wgłębieniach, szczelinach czy wydrążonych w ziemi otworach. Żywią się głównie martwymi częściami roślin, przyspieszając przemianę materii w glebie, dlatego odgrywają ważną rolę w przyrodzie. Z kolei niektóre krocionogi są drapieżne. Wraz ze spadkiem temperatury szukają kryjówek w domach. Długość ich życia wynosi od trzech do pięciu lat.  

krocionogi Krocionogi mogą być bardzo szkodliwe dla człowieka. Fot.123RF.com

Czy krocionogi są groźne dla człowieka?

Mimo że krocionogi nie gryzą, ich obecność może stanowić pewne zagrożenie dla naszego zdrowia. W chwili zagrożenia wydzielają brzydko pachnącą substancję, która zawiera kwas solny i cyjanowodór. Jej celem jest odstraszanie m.in. pająków, mrówek i innych drapieżnych owadów. Chociaż w małych ilościach cięć ta nie szkodzi ludziom, należy jednak zachować ostrożność. Dłuższy kontakt z nią może wywołać duszności i problemy skórne.  Z tego samego powodu należy unikać dotykania krocionogów gołymi rękami. W przypadku, gdy doszło do kontaktu, należy natychmiast umyć ręce. Nie wolno też dotykać rękoma twarzy i oczu. Pamiętaj, jeśli po kontakcie z krocionogami pojawią się u ciebie wysypka, pęcherze, zaczerwienie, swędzenie lub pieczenie, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.    

Warto również zaznaczyć, że krocionogi mogą być także źródłem zagrożenia epidemiologicznego poprzez bierny transfer bakterii i wywoływanie dermatoz. Istnieje ryzyko zapalenia płuc oraz zaburzeń układu pokarmowego związanego z ich obecnością. Pojawiają się też informacje, że substancja wydzielana przez krocionogi może być rakotwórcza. Na razie nie ma jednak badań potwierdzających. Mimo to lepiej jest unikać kontaktu z krocionogami. 

Krocionogi w domu – jak się pozbyć?

Krocionogi to stworzenia, które lubią wilgoć. Jesienią masowo szturmują domy w poszukiwaniu schronienia przed nadchodzącą zimą. Najczęściej można je znaleźć w piwnicach, łazienkach czy kuchniach, zwłaszcza w okolicach wycieków. W przypadku dostrzeżenia krocionogów w domu lub mieszkaniu należy natychmiast podjąć odpowiednie działania.

Najpopularniejszą metodą na usunięcie ich populacji jest stosowanie chemicznych oprysków, które można nabyć w sklepach ogrodniczych. Wystarczy spryskać nimi wejścia do budynków, a także łączenia ścian i podłogi. Warto też spryskać ściany budynku na zewnątrz do metra wysokości oraz dwumetrowy obszar ziemi wokół fundamentu. Należy jednak wziąć pod uwagę toksyczność tej metody. W celu zwalczania krocionogów można też sięgnąć po lepy i innego rodzaju pułapki na drobne zwierzęta.       

Aby uniknąć inwazji krocionogów, konieczne jest utrzymanie czystości i porządku. Ważne jest zamykanie pojemników na odpadki, a także ich regularne opróżnianie. Warto też regularnie wietrzyć pomieszczenia, aby nie dopuścić do nagromadzenia się w nich wilgoci. Równie dobrze jest przyjrzeć się ścianom, które narażone są na różnego rodzaju pęknięcia i szczeliny, przez które krocionogi mogą wchodzić do środka.

Krocionogi w ogrodzie – zwalczanie

Choć krocionogi żywią się głównie butwiejącymi resztkami roślin, mogą wyrządzić niemałe szkody w ogrodzie. Zjadają kiełkujące nasiona, owoce, liście, nadgryzają też bulwy i korzenie. Ich ofiarami najczęściej padają tulipany, hiacynty, begonie, cyklameny, goździki, storczyki czy paprocie. Dlatego należy regularnie sprzątać nie tylko wewnątrz domu, ale również wokół budynku. Ważne jest regularne usuwanie opadłych liści, gałęzi oraz gnijących warzyw i owoców, co pomoże ograniczyć ryzyko wystąpienia krocionogów.      

W celu pozbycia się tych stworzeń z ogrodu warto przygotować pułapki. W tym celu wystarczy wykopać niewielki dołki w ziemi, a następnie umieścić w nich odpadki organiczne (np. łupiny ziemniaków czy resztki marchwi), które przyciągną krocionogi. Gdy pojawią się w tych dołkach, pozbędziesz się ich za pomocą specjalnych środków. Zagrożenie upraw przez krocionogi można też zmniejszyć poprzez termiczne odkażanie gleby, szczególnie ziemi kompostowej, która bywa zasiedlona przez te stworzenia.    

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jest równie uciążliwy jak pluskwy czy mole. Gdzie szukać szubaków w domu i jak się ich pozbyć?

Ćmianki – groźne muszki w domu. Jak rozpoznać i zwalczyć ćmianki?

15 robaków, które żyją w twoim domu. Jak rozpoznać i szybko pozbyć się szkodników?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.