Porady domowe

Tego nie czyść magiczną gąbką. Jak działa i do czego używać magicznej gąbki?

Magiczne gąbki według zapewnień producentów mają szybko doczyszczać nawet najbardziej problematyczne zabrudzenia — porysowane kredkami ściany czy zaniedbane fugi, a to wszystko bez dodatku ani kropli chemicznego detergentu. Na czym polega ich fenomen i dlaczego one właściwie działają?

Tego nie czyść magiczną gąbką. Jak działa i do czego używać magicznej gąbki?
W czym tkwi fenomen magicznej gąbki? Fot. 123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Co to jest magiczna gąbka?

Internet, blogosfera i rozmaite poradniki aż huczą od informacji na ich temat. Wszyscy wzajemnie polecają sobie „rewolucyjne” akcesorium do sprzątania. Bynajmniej nie mamy tu na myśli ani autonomicznego odkurzacza, ani parownicy. Chodzi o... magiczne gąbeczki.

Tak zwane magiczne gąbki na pierwszy rzut oka nie różnią się od innych gąbek. Zwykle są niewielkich rozmiarów, występują w dość jasnych wariantach kolorystycznych i są miękkie w dotyku. Przypisuje się im fenomenalne właściwości czyszczące. W lokalnych drogeriach można je kupić dosłownie za kilka złotych.

Magiczna gąbka to tak naprawdę kawałek odpowiednio wyciętej pianki melaminowej. Dotychczasowo była ona wykorzystywana jako materiał termo- i aukustyczno-izolacyjny. Przemysłowo powstaje na bazie żywicy melaminowej, która jest kopolimerem formaldehydu-melaminy-wodorosiarczynu sodu. Pianka ta charakteryzuje się ciekawymi właściwościami: pochłania większość dźwięków o średnich i wysokich częstotliwościach, ma niski współczynnik przewodności ciepła. Jest odporna na działanie zarówno niskich, jak i wysokich temperatur.

Jak działa magiczna gąbka?

Wystarczy zwilżyć je wodą i delikatnie pocierać zabrudzoną powierzchnię. Ściera nawet najtrwalszy, zaschnięty brud. Porysowane kredkami ściany? Stare, sczerniałe fugi? Przypalone mleko na kuchence? Marker na biurku? Zdawałoby się, że nie ma brudu, któremu nie dałaby rady ta niepozorna gąbeczka. Jeszcze bardziej imponujący jest fakt, że posługując się nią, nie trzeba sięgać po żadne detergenty. Jak to w ogóle jest możliwe?

Jej sekret tkwi w specyficznej budowie — kiedy żywica melaminowa „zastyga” w formie pianki, mocno twardnieje — staje się niemal tak twarda, jak szkło. Gąbka pozostaje jednak miękka ze względu na swoją otwarto komórkową mikrostrukturę. Zwyczajne gąbki (o zamknięto komórkowej budowie) wypełnione są czymś na kształt zwartych, nienaruszonych „kieszonek” powietrznych — można je sobie wyobrazić jako pęczek drobnych kuleczek, ściśle przylegających do siebie. W magicznych gąbkach pory te są otwarte, jakby pęknięte. Właśnie dlatego są ona bardzo elastyczna. Taka budowa sprawia, że są one bardzo abrazyjne.. Brud w kontakcie z gąbeczką o otwartej budowie jest przez nią wchłaniany i wiązany w jej ażurowym, porowatym wnętrzu.

Magiczne gąbki świetnie czyszczą zabrudzenia. Fot. 123RF.com

Czy gąbki są niebezpieczne dla zdrowia i środowiska?

Nie ma doniesień na temat szkodliwości używania gąbek melaminowych. Tworzący ją kopolimer z formaldehydem w nazwie, ma niewiele wspólnego z silnie trującym związkiem chemicznym — w połączeniu z innymi substratami, pianka zyskuje zupełnie odmiennych właściwości. To samo dotyczy melaminy — w przeszłości odnotowano zatrucia z jej samodzielnym udziałem, spowodowane one były jednak bezpośrednim spożyciem tej substancji wraz z pożywieniem. Dla własnego bezpieczeństwa i spokoju sumienia najlepiej używać ich zgodnie z przeznaczeniem i wskazaniami producenta zamieszczonymi na opakowaniu.

Pianka ta natomiast nie nadaje się do recyklingu i nie jest biodegradowalna. Kiedy używa się ich intensywnie, szybko ścierają się, zupełnie jak gumki do mazania. Ekologiczną alternatywą dla „magicznych gąbek” będą te, wykonane z celulozy - mają one podobne parametry ścierne.

Do czego używać magicznej gąbki?

Podczas sprzątania z ich użyciem, nie potrzeba używać żadnych detergentów. Wystarczy zwilżyć je wodą i wyszorować problematyczną powierzchnię. Bez problemu usuwają tłusty osad z okapu, zaschnięte resztki jedzenia z kuchenki do gotowania, czy brud w komorze piekarnika. Ścierają dziecięce rysunki ze ścian, ślady po flamastrach i pisakach, osady kamienne na armaturze w łazience, a nawet ślady po kleju. Czyszczą też uciążliwe, brudne fugi.

Czego nie czyścić magiczną gąbką?

Magiczne gąbki nie sprawdzą się jednak w przypadku bardzo gładkich, błyszczących powierzchni. Chropowata i ostra powierzchnia gąbek może zarysować delikatne materiały i usunąć z nich połysk.

Czego jeszcze lepiej nie czyścić magiczną gąbką? Odradza się używania ich do mycia butów i torebek, ponieważ mogą zarysować skórę. Tymi gąbkami nie zaleca się też przecierać mebli tapicerowanych, bo mogą zaciągnąć i poniszczyć materiał. Magiczne gąbki nie nadają się też do czyszczenia mebli drewnianych, ponieważ mogą zostawić na nich rysy.

Przeczytaj również: Rysy i wgłębienia na parkiecie. Niezawodne domowe sposoby na uszkodzenia parkietu

"Ekologicznie": Absurdy pod szyldem "eko" na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

ewa0077

Ja je uzywam tylko do czyszczenia bialych scian,sa tanie ale mozna powiedziec ze jednorazowe,bo sie szybko zuzywaja tak ze szkoda czyscic nimi wszystko

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Tego nie czyść magiczną gąbką. Jak działa i do czego używać magicznej gąbki?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.