Spis treści:
- Kiedy i po co wiązać liście czosnku w węzeł?
- Jak wiązać liście czosnku?
- Czy kwiaty czosnku trzeba usuwać?
- Kiedy można zbierać czosnek?
Kiedy i po co wiązać liście czosnku w węzeł?
Niektórzy ogrodnicy wiążą liście czosnku. Po co to robią? Przede wszystkim po to, aby uzyskać jeszcze większe plony i dorodne główki czosnku. Wiązanie liści wywołuje w roślinie stres, przez co przekazuje wszystkie substancje odżywcze do podziemnej główki, a nie do liści. To powoduje, że główka czosnku szybciej dojrzewa, jest większa i łatwiejsza w przechowywaniu.
Ważne jest jednak, aby nie wiązać liści zbyt wcześnie. Najlepiej zrobić to 10-14 dni przed planowanym zbiorem.
Jak wiązać liście czosnku?
Samo wiązanie liści czosnku nie jest trudne. Zajmuje jednak trochę czasu, ponieważ każdą roślinę należy zawiązać osobno. To wyklucza przeprowadzanie tego zabiegu na plantacjach, jednak w przydomowym ogródku jak najbardziej się sprawdza.
Aby związać liście czosnku, należy zebrać je i okręcić tak, aby powstał prosty supeł. To wystarczy, aby uzyskać pozytywne efekty z wiązania czosnku.
Przeczytaj również: Sadzę w ogrodzie, gdzie tylko można. Nie mam żadnych problemów ze szkodnikami
Czy kwiaty czosnku trzeba usuwać?
Czosnek ozimy wytwarza łodygi kwiatostanowe, na których rozwijają się cebulki powietrzne. Wielu ogrodników pozbywa się ich, ponieważ chcą, aby roślina wszystkie składniki pokarmowe przekazywała do czosnku znajdującego się pod ziemią. Kwiatostany osłabią rozwój ząbków, które mogą być przez to mniejsze.
Kiedy liście czosnku żółkną i zaczynają się załamywać, to znać, że można go zebrać. Fot. lapis2380/123RF.com
Kwiaty czosnku również mają swoje zalety. To jeden ze sposobów rozmnażania się rośliny. W kwiatach tworzą się cebulki powietrzne, które zasadzone w glebie w pierwszym roku wytworzą pojedynczy ząbek czosnku, a na drugi rok dobrze znaną główkę czosnku podzieloną na ząbki. Cebulki powietrzne można siać pod drzewami owocowymi czy roślinami narażonymi na atak szkodników. Zapach czosnku je odstraszy, dzięki czemu zyskujesz naturalną ochronę przed szkodnikami.
Jeśli chcesz wiązać liście – należy przed tą czynnością usunąć kwiatostany.
Przeczytaj również: Kiedy sadzić czosnek wiosenny w ogrodzie? Oto najważniejsze zasady
Kiedy można zbierać czosnek?
Czas wykopywania czosnku zależy przede wszystkim od jego odmiany. Czosnek ozimy sadzony na jesień powinno zbierać się pod koniec czerwca lub na początku lipca. Z kolei czosnek jary sadzony na wiosnę powinno zbierać się 3 tygodnie później pod koniec lipca lub na początku sierpnia.
Czas zbioru czosnku zależy także od warunków uprawowych i pogodowych. W chłodniejszych rejonach Polski może się on nieco opóźnić. Warto zatem obserwować także rośliny, ponieważ to one dają wyraźne sygnały do zbioru. Jak rozpoznać, że czosnek można już wykopać?
Liście czosnku zaczynają żółknąć i się załamywać. Jeśli zachowałeś kwiatostan, w czasie optymalnego czasu zbioru zauważysz, że łodygi się prostują.
Warto pamiętać, aby nie opóźniać zbiorów czosnku. Powoduje to rozluźnianie się ząbków czosnku, co skraca czas ich przechowywania. Jeśli zbierzesz czosnek jary w odpowiednim momencie, możesz spokojnie przechowywać go nawet do zimy.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak przechowywać czosnek? Standardowe i starodawne metody przechowywania czosnku
Dlaczego czosnek ma małe główki? Uprawa i pielęgnacja czosnku latem
Jak przygotować czosnek przed sadzeniem na zimę? Nie wystarczy zakopać go w ziemi