Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy nawozić czosnek ozimy? Spryskaj pierwsze zielone liście, zobaczysz, jakie wyrosną główki

Kwiecień to idealny moment do nawożenia czosnku ozimego, który wiosną zaczyna wypuszczać pierwsze liście. Sprawdźcie, czym nawozić czosnek posadzony jesienią, by główki urosły duże i dorodne.

Kiedy nawozić czosnek ozimy? Spryskaj pierwsze zielone liście, zobaczysz, jakie wyrosną główki
Wyjaśniamy, czym nawozić czosnek ozimy. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Kiedy nawozić czosnek ozimy?

Czosnek ozimy bardzo dobrze znosi niskie temperatury, dlatego sadzi się go do gruntu jesienią, najczęściej w październiku i listopadzie. Jego system korzeniowy zdąży wykształcić się jeszcze przed nastaniem przymrozków, a sadzonki do wiosny zimują w glebie. W marcu czosnek ozimy zaczyna kiełkować, w kwietniu zazwyczaj osiągają już kilka, kilkanaście cm wysokości, w kolejnych tygodniach rośnie i dojrzewa, a w lipcu nadaje się już do zbiorów, co sygnalizują zasychające liście.

Warunkiem uzyskania dobrego jakościowo plonu jest zaspokojenie potrzeb pokarmowych czosnku poprzez odpowiednie nawożenie. Zaleca się nawozić czosnek kilkukrotnie — jeszcze przed posadzeniem oraz w trakcie uprawy.

Zalecane sposoby nawożenia czosnku:

  • Przedplon — czosnek najlepiej sadzić w miejscu, gdzie wcześniej rosły warzywa nawożone obornikiem np. ziemniaki, ogórki, seler, fasola czy warzywa kapustne. Na miesiąc przed planowanym posadzeniem czosnku grządki warto przekopać z kompostem oraz wzbogacić nawozem zawierającym fosfor i potas, co dodatkowo użyźni glebę i dostarczy sadzonkom składników odżywczych.

  • Nawożenie mineralne na wiosnę — w kwietniu, gdy czosnek wykształci już liście, można rozpocząć nawożenie preparatami zawierającym azot. Nawóz najlepiej rozcieńczać z wodą i stosować podczas podlewania grządek. Dokarmianie czosnku kontynuuje się aż do czerwca. W drugiej połowie czerwca należy zaprzestać nawożenia, ponieważ może to opóźnić dojrzewanie czosnku.

  • Nawożenie dolistne — czosnek to warzywo o słabym systemie korzeniowym, dlatego ma ograniczoną zdolność do pobierania składników pokarmowych z gleby. Dlatego chcąc uniknąć niedoborów składników mineralnych, które gwarantują powodzenie uprawy, warto również nawozić czosnek dolistnie, wykorzystując od tego preparaty do roślin cebulowych. Spryskiwanie liści czosnku nawozem najlepiej wykonywać wcześnie rano lub wieczorem.

  • Ściółkowanie — nie jest to bezpośrednia forma nawożenia, jednak pozwala zachować w glebie składniki mineralne oraz zapobiega odparowywaniu wody z podłoża. Grządki, w których posadzony został czosnek, warto więc ściółkować kompostem, obornikiem, skoszoną trawą, słomą lub korą sosnową. Dzięki temu składniki odżywcze nie będą wypłukiwać się z gleby.

Bardzo ważnym zabiegiem, który ma wpływ na wielkość główek czosnków, jest obrywanie pędów kwiatostanowych. Wtedy roślina całą swoją energię wykorzystuje na wytworzenie główki, a nie dzieli jej na wykształcanie pąków.

Nawożenie czosnku ma duży wpływ na wielkość główek. Fot. 123RF.com

Czym nawozić czosnek ozimy?

Do nawożenia czosnku można wykorzystywać różnego rodzaju preparaty, zarówno te ze sklepu, jak i przygotowane samodzielnie. Jaki nawóz pod czosnek zimowy stosować?

  • Obornik — np. bydlęcy, kurzy, krowi lub koński. Zalany wodą może posłużyć jako gnojówka, którą rozcieńczoną można wykorzystywać do podlewania
  • Kompost — przygotowany samodzielnie lub w formie granulatu
  • Ekologiczny nawóz do warzyw — zawierający azot, fosfor i potas
  • Nawóz mineralny do roślin cebulowych — do stosowania w formie dolistnej
  • Biohumus — wyprodukowany z odchodów dżdżownic kalifornijskich

Przeczytaj również:

Nowatorski sposób uprawiania czosnku. Możesz mieć czosnek prosto z parapetu

Kiedy sadzić cebulę i czosnek wiosenny? Zaznacz w kalendarzu daty i pilnuj ich

Lista jego właściwości jest długa. Jak uprawiać czosnek niedźwiedzi?

Podpowiadamy, jak uprawiać czosnek na kuchennym parapecie. Fot.123RF.com

"Na zdrowie": Czosnek - superfood. Nadaje smak potrawom i jest wyjątkowy zdrowy na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.