Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Gdy wyrwiesz, nie wyrzucaj. Ten pospolity chwast walczy z chorobami, wzmacnia owoce i warzywa

W uprawie warzywnika każda czynność pielęgnacyjna decyduje o wielkości plonów. Cały sezon prowadzimy więc walkę z chwastami, które często zabierają wszystko, co najważniejsze naszym uprawom. Nie wszystkie chwasty są pasożytami - skrzyp polny to roślina, która może pomóc nam w walce z chorobami i szkodnikami, a także wzmocnić plony owoców i warzyw. Jak wykorzystać skrzyp polny w ogrodzie?

Gdy wyrwiesz, nie wyrzucaj. Ten pospolity chwast walczy z chorobami, wzmacnia owoce i warzywa
Wywar ze skrzypu polnego ma wszechstronne zastosowanie. Wpływa m.in. na owocowanie jabłoni i gruszy. Fot.Roger Smith/Photohelin/Canva Pro

Spis treści: 

Chwasty w ogrodzie

Mówi się, że chwasty nie istnieją. Są to po prostu rośliny, które naszym zdaniem nie powinny rosnąć w danym miejscu. Trudno się z tym nie zgodzić, bo to bardzo często interesujące, ładne, a czasami nawet lecznicze rośliny. Problem polega jedynie na tym, że są niepożądane w danym miejscu.

A jakie dziko rosnące rośliny najczęściej spotykamy w naszych ogrodach? Zazwyczaj największym utrapieniem jest perz, który rozrasta się głównie przez rozłogi. Co oznacza, że każda rozerwana część rośliny będzie nową rośliną. Istna syzyfowa praca. Kolejnym często spotykanym chwastem jest gwiazdnica pospolita. Większym roślinom warzywnym nie jest w stanie zaszkodzić, jedynie młodym siewkom, ponieważ rozwija się szybciej od nich i może je zdominować. Ciekawostką jest to, że jest to roślina jadalna, ale lepiej wcześniej ją podgotować.

Skrzyp uważany jest za uporczywy chwast, którego trudno się pozbyć. Fot. izabella66/CanvaPro

Kolejny popularny chwast to nawłoć - łatwo się adaptuje i rozrasta w sposób niekontrolowany. Dorasta do 2 m wysokości i kwitnie na żółto. W medycynie ludowej stosowana była w leczeniu wielu schorzeń. Problemem mogą być też samosiewki brzozy, mniszka lekarskiego, szczawika żółtego oraz wyki kosmatej (jak dorośnie, ma śliczne fioletowe kwiaty, pokłada się i wspina, może osiągać do 150 cm długości).

Przeczytaj również: Chociaż niektórzy uważają skrzyp za uporczywy chwast, to cenna roślina lecznicza

Jak zrobić zimny wyciąg ze skrzypu polnego?

Skrzyp polny (Equisetum arvense) potrafi pojawić się tam, gdzie nie wyrośnie żadna inna roślina. Może dlatego w stworzonej przez francuskich naukowców klasyfikacji ziół o najwyższej mocy, skrzyp polny uplasował się na pierwszym miejscu. W ogrodnictwie od dawna jest on uważany za jeden z najważniejszych składników wywarów i gnojówek roślinnych. Zatem, jeżeli uda nam się wyhodować trochę skrzypu we własnym ogrodzie, możemy go wykorzystać do przygotowania biopreparatu.

Najprostszy przepis to zimny wyciąg ze skrzypu. Jak go zrobić? Pół kilograma skrzypu zalewamy 5 litrami wody. Rozdrobnione części roślin moczy się w wodzie przez 24 godziny, następnie takim odwarem podlewamy nasze warzywa lub je opryskujemy. Jeżeli mamy nadwyżkę skrzypu, możemy ją ususzyć. Wtedy używamy 150 -200 g suchego skrzypu na 10 litrów wody. W skrzypie polnym jest wiele substancji mineralnych i kwasy krzemowe. W związku z tym jego stosowanie zapobiega chorobom grzybowym, a także działa przeciwko przędziorkowatym i wgryzce szczypiorku.

Zimny wyciąg ze skrzypu polnego można stosować do podlewania niemal wszystkich roślin - warzyw, kwiatów, ziół i krzewów ozdobnych. Stanowi on szczególne wzmocnienie podczas intensywnego wzrostu i kwitnienia. Regularne podlewanie nawozem ze skrzypu polnego może również wspomóc owocowanie oraz poprawić smak jabłek, gruszek czy śliwek. 

Zimny wyciąg ze skrzypu polnego można stosować do podlewania wszystkich roślin. Fot. Leung Cho Pan/Madeleine Steinbach/CanvaPro

Jak pryskać rośliny wyciągiem ze skrzypu polnego?

Skrzyp polny oprócz tego, że przeciwdziała chorobom, wzmacnia też odporność roślin i je odżywia. Dlatego warto stosować go regularnie w ogrodzie. Jak zrobić oprysk ze skrzypu polnego? Powinien być wykonywany równomiernie po powierzchni liści rośliny, którą chcemy zabezpieczyć i wzmocnić. Wykonuje się go rano lub pod wieczór, aby uniknąć nadmiernego parowania. To skuteczna metoda w przypadku roślin narażonych na atak szkodników, np. mszyc czy przędziorków.

Jeżeli nie mamy skrzypu w ogrodzie ani na okolicznych łąkach, możemy zaopatrzyć się w gotowy preparat dostępny w sklepach ogrodniczych, gdzie substancją podstawową jest właśnie skrzyp polny. Zimnych wyciągów już nie rozcieńczamy.

Skrzyp polny nie jest jedyną rośliną, z której można przygotować odwar lub wywar. Znane są także wywary i gnojówki z pokrzywy, mniszka lekarskiego, wrotycza pospolitego, krwawnika, czosnku, cebuli czy różnych ziół. Głównie używa się ich, żeby zapobiegać problemom, rzadziej do samego leczenia. 

Artykuł został uzupełniony i zaktualizowany. Pierwszy raz ukazał się 4.07.2019 roku.

Źródło: deccoria.pl/Ogród na co dzień/YouTube

Przeczytaj również: 

Skrzyp rośnie koło borówki? Trzeba się go szybko pozbyć. Jak usunąć skrzyp z działki i co z nim zrobić?

Nie wiesz, jak wyplenić skrzyp polny z ogrodu? Wypróbuj tej metody

Jak przygotować gnojówkę z odwaru skrzypu polnego? Pomidorki i ogórki zyskają naturalną ochronę

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.