Porady ogrodnicze

Jest mało wymagający w uprawie, mrozoodporny i niepodatny na choroby. Jak dbać o porzeczkoagrest w ogrodzie?

Porzeczkoagrest to jeden z gatunków mieszanych, który ma w sobie wszystkie najlepsze cechy „rodziców”. Jest odporny na działanie warunków atmosferycznych i na wiele chorób, a do tego daje bardzo smaczne i zdrowe owoce. Jedynym poważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym trzeba pamiętać, jest przycinanie.  

Jest mało wymagający w uprawie, mrozoodporny i niepodatny na choroby. Jak dbać o porzeczkoagrest w ogrodzie?
Z odpowiednio pielęgnowanej rośliny można zebrać nawet 6 kg owoców. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Porzeczkoagrest – czym się charakteryzuje?  

Porzeczkoagrest (łac. Ribes x Nidigrolaria) to krzew jagodowy, który – jak sama nazwa wskazuje – jest połączeniem porzeczki (a konkretnie porzeczki czarnej) i agrestu. Ta ciekawa krzyżówka z wyglądu przypomina jednak bardziej pierwszy ze wspomnianych gatunków. Jest plenna i całkiem wysoka – sięga do 2 metrów.  

Liście są nieduże, podobnie jak kwiaty w żółtym odcieniu, pojawiające się w kwietniu. Pędy są dość elastyczne i nie wydzielają tak specyficznego zapachu, jak porzeczka czarna. Natomiast są one pozbawione kolców, co zdecydowanie ułatwia sezonowy zbiór owoców. A te pojawiają się już około lipca.  

Rozłożysta roślina charakteryzuje się silnym wzrostem. Z powodu swojej ekspansywności poszczególne sadzonki należy sadzić co 1,5 m – 2 m od siebie.  

Owoce porzeczkoagrestu – smaczne i zdrowe  

Owoce porzeczkoagrestu, znane także jako „czarny agrest”, zbierają się w niezbyt obszerne grona na krótkich ogonkach. Mają one zazwyczaj ciemnofioletowy kolor i nieco owłosioną skórkę. Są duże i bardzo smaczne. Choć wyglądem bliżej im do porzeczek, to smakiem kojarzą się raczej z agrestem.  

Warto również wspomnieć o wartościach odżywczych porzeczkoagrestu. Jest on bogaty w: 

 • witaminy (m.in. witamina A i C), 
 • cukry, 
 • mikro- i makroelementy, 
 • sole mineralne.  

Owoce można spożywać na surowo, a także sporządzić z nich różnego rodzaju przetwory, takie jak: 

 • soki, 
 • dżemy, 
 • konfitury, 
 • galaretki,  
 • wina i nalewki, 
 • nadzienia (np. do domowych drożdżówek). 

Obfite plony zbiera się mniej więcej na połowę lipca, choć oczywiście dużo zależy od konkretnego sezonu i od tego, z jaką odmianą ma się do czynienia. Co ważne, zbiór porzeczkoagrestu może trwać nawet kilka tygodni, ponieważ owoce mają to do siebie, że nie psują się na krzewie zbyt wcześnie. 

owoce porzeczkoagrestu Owoce porzeczkoagrestu, znane są także jako „czarny agrest”. Fot. 123RF/PICSEL

Odmiany porzeczkoagrestu  

Opisywany tu gatunek nie należy do najpopularniejszych na polskich działkach i w ogrodach. Mimo to, wyhodowano już dwie odmiany porzeczkoagrestu.  

 • Odmiana Josta. O niemal 3-krotnie większych owocach w porównaniu z porzeczką czarną, które idealnie sprawdzają się na przetwory.  
 • Odmiana Croma. O 2-krotnie większych owocach, które jednak są słodsze od ‘Josty’. Nadają się one do spożywania prosto z krzaczka.  

Obydwie odmiany pojawiają się w formach krzewiastej i na pniu. Ten drugi wariant jest częściej praktykowany w przypadku wersji działkowej. Wymaga bowiem mało skomplikowanego cięcia, a poza tym zbiory są szybsze i łatwiejsze.  

Jak wygląda uprawa porzeczkoagrestu?  

Porzeczkoagrest, który jest sprzedawany w pojemnikach, nadaje się do sadzenia przez cały rok. Natomiast egzemplarze z gołym korzeniem będą najlepiej rosły. Zdecydowanie najlepszą porą na sadzenie krzewów jest wiosna.  

Takie rośliny można prowadzić w formie krzewu. Inną opcją jest zdecydowanie się na uprawę drzewka szczepionego na pniu. Niezależnie od tego, jaki wariant wybierzesz, pamiętaj o tym, żeby tuż po umiejscowieniu w glebie od razu skrócić pędy o mniej więcej 3 oczka. Dzięki temu zagęścisz i ładnie ukształtujesz krzew, sprawiając, że będzie on pięknie się rozrastać w kolejnych latach.  

Jeśli chodzi o glebę, to nie ma tu specjalnych wymagań. W zupełności sprawdzi się zwykła ziemia ogrodowa: 

 • umiarkowanie wilgotna, 
 • próchnicza, 
 • żyzna,  
 • z lekko kwaśnym pH.  

W celu utrzymania odpowiednich warunków podłoża, warto podsypać nieco wysokiego torfu. W ten sposób zapewnisz optymalny odczyn i zabezpieczysz roślinę zwłaszcza w pierwszych tygodniach po posadzeniu.  

Jakie będzie idealne stanowisko dla porzeczkoagrestu? Najlepiej, jeśli postawisz na dobrze nasłonecznione miejsce. Taka decyzja dobrze zaowocuje – dosłownie. Owoce ze zbiorów będą duże, soczyste i bardzo słodkie. Natomiast półcień nie zaszkodzi roślinie, choć trzeba się liczyć z nieco skromniejszymi plonami.  

Przycinanie porzeczkoagrestu  

Porzeczkoagrest, podobnie jak wiele innych krzewów owocowych, trzeba od czasu do czasu przycinać. Wyróżnia się dwa rodzaje cięć: tuż po posadzeniu i cykliczne (pielęgnacyjne). Poza tym dużo zależy od tego, czy ma się do czynienia z formą pienną, czy z formą krzewiastą.   

 • Pierwsze cięcie wykonuje się na wiosnę. W tym celu, trzeba zredukować wszystkie gałązki nad trzecim pąkiem od gruntu. Ten wstępny zabieg prowadzi do tego, że już od posadzenia, na roślinie rozwija się więcej nowych gałązek. Uwaga: najczęściej przycinanie wstępne wykonuje się w przypadku porzeczkoagrestu uprawianego w formie krzewiastej.

 • Kolejne cięcia, czyli tzw. cięcia pielęgnacyjne, przeprowadza się dopiero na krzewach kilkuletnich. Zwykle po 3 – 4 latach od posadzenia wykonuje się odmładzanie, polegające na przycięciu słabych lub zbyt zagęszczonych fragmentów. Warto również usunąć gałązki pokładające się i suche.  

Im starsza jest roślina, tym mniej gęsto będą pojawiać się na jej gałązkach owoce. Mniej więcej po 4. sezonie nie odnotowuje się już owocowania. Zatem prace pielęgnacyjne warto przeprowadzać w taki sposób, by zawsze pozostawiać w całości pędy jednoroczne i dwuletnie, a tych starszych cyklicznie się pozbywać.  

Z kolei porzeczkoagrest prowadzony w formie piennej najczęściej wymaga po prostu corocznego usuwania starszych i uszkodzonych pędów.  

Nawożenie porzeczkoagrestu 

Tuż po zasadzeniu, porzeczkoagrest należy obficie podlać. Wcześniej trzeba jednak zadbać o to, by zaprawić glebę przekompostowanym obornikiem lub kompostem. Korzenie powinny swobodnie opadać do dołu.  

W przyszłości warto nawozić krzew innym rodzajem nawozu, np. biohumusem lub kompostem.  Na rynku dostępne są także różnego rodzaju produkty przeznaczone wyłącznie do krzewów owocujących.  

Takie nawożenie dostarczy niezbędnych składników odżywczych, które są potrzebne do wzrostu i do intensywnego owocowania. Warto więc o to zadbać.  

Rozmnażanie porzeczkoagrestu 

Rozmnażanie porzeczkoagrestu przebiega najczęściej z wykorzystaniem okładów, które pobiera się z pędów. Inna metoda rozmnażania, np. z nasion, nie sprawdzi się w przypadku takiego międzygatunkowego mieszańca.  

Na wiosnę, jednoroczny pęd przygina się do ziemi. Następnie, używając do tego elastycznego drutu, mocuje w jednym miejscu i przysypuje podłożem. Przez cały okres wegetacyjny odkład należy regularnie nawadniać.  

Pęd powinien się ukorzenić mniej więcej po 8 – 12 tygodniach. Taką sadzonkę warto jednak dla pewności pozostawić w glebie do przyszłego roku, osłaniając jedynie przed zimą.  

Porzeczkoagrest – warto uprawiać w swoim ogrodzie  

Porzeczkoagrest to dziś rzadko spotykany krzew, który jednak warto uprawiać w swoim ogrodzie. Jest on mało wymagający w uprawie, mrozoodporny i niepodatny na choroby. Z odpowiednio pielęgnowanej rośliny tego gatunku można zebrać nawet 4 – 6 kg owoców. 

Przeczytaj również: Malinotruskawka - japoński owoc dla smakoszy. Poznaj zasady uprawy

malinotruskawka Uprawa malinotruskawki nie przysparza problemów, a jej owoce są smaczne. Fot. Getty Images

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.