Porady ogrodnicze

Co zrobić, gdy hortensja nie kwitnie? Wyjaśniamy

Hortensja (Hydrangea) to jeden z najpopularniejszych krzewów ozdobnych. Występuje w wielu odmianach. Można ją spotkać w europejskich ogrodach. Roślina ta zachwyca swoim zwartym pokrojem i ogromnymi kwiatostanami. Te mogą wybarwiać się na biało, niebiesko, różowo, fioletowo oraz czerwono. Jej pochodząca z greki nazwa oznacza dosłownie „pojemnik na wodę”. 

Co zrobić, gdy hortensja nie kwitnie? Wyjaśniamy
Dlaczego hortensja nie kwitnie? Przyczyna zależy od odmiany Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Spis treści:

Charakterystyka hortensji 

Dlaczego hortensja nie kwitnie? Przyczyna zależy od odmiany. Pod nazwą hortensja znajdziesz nie tylko szeroko znane krzewy, ale też pnącza. 

Rodzaje hortensji: 

 • ogrodowa (Hydrangea macrophylla); 
 • bukietowa (Hydrangea paniculata); 
 • dębolistna (Hydrangea quercifolia); 
 • drzewiasta (Hydrangea arborescens).  

Najpopularniejsze odmiany krzewiastych hortensji: 

 • „Annabelle”; 
 • „Strong Annabelle Limelight”; 
 • „Grandiflora”; 
 • „Pink Diamond”; 
 • „Blaumeise”;
 • „Nikko Blue”. 

Najpopularniejsze odmiany hortensji pnących: 

 • „Silver Lining”; 
 • „Cordifolia”; 
 • „Mirranda”; 
 • „Take a Chance”. 

Poszczególne odmiany hortensji różnią się od siebie nie tylko kolorem kwiatów czy kształtem liści. Zmienne są także rozmiar kwiatostanów, wysokość rośliny, jej odporność na mróz, preferowane stanowisko czy też termin kwitnienia. 

Krzew hortensji może osiągać nawet 1,8 m wysokości. Bylina te preferuje ziemię kwaśną o pH 3–7. Lubi być obficie podlewana. Nawet chwilowe przesuszenie gleby może spowodować więdnięcie liści i opadanie kwiatów. Jeśli zareagujesz odpowiednio szybko i podlejesz roślinę, to odzyska ona właściwy wygląd. 

Większość odmian hortensji preferuje stanowiska półcieniste. W pełnym słońcu ich płatki i liście mogą brązowieć. Wyjątkiem są hortensje bukietowe np. odmiana „Limelight”. 

Hortensje – kiedy kwitną? 

Przyjmuje się, że okres kwitnienia tych roślin trwa od czerwca do sierpnia. Kwitnące sadzonki można kupić w sklepach przez cały rok. Co ciekawe, jeśli chodzi o hortensje, kwitnienie można również przyśpieszyć. 

Jeśli masz możliwość kupienia hortensji ogrodowej w donicy jeszcze w zimie, przechowaj ją w pomieszczeniu z dostępem światła dziennego i dodatnią temperaturą. W marcu przenieś ją w cieplejsze miejsce. Roślina będzie się nadawała do wysadzenia, kiedy tylko minie ryzyko wystąpienia przymrozków. Wtedy już w maju będziesz mógł cieszyć się jej kwiatami. 

W lecie, kiedy kwitnie hortensja, najczęściej wiele innych roślin nie wygląda już najlepiej. Posadź je na jednej rabacie. Niemal o każdej porze roku ogród będzie udekorowany kwiatami. Hortensja kwiatowa będzie dobrze wyglądać posadzona przy tulipanach, ostróżkach, naparstnicach, czosnkach ozdobnych, różach czy też łubinach. Ponieważ z reguły hortensja kwitnienie ma dość obfite i jest wysokim krzewem, świetnie sprawdzi się również jako soliter. 

Od czego zależy to, jak obficie kwitną krzewy hortensji? 

Obfitość kwitnienia hortensji zależy od wielu czynników. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy dobrze wybrałeś stanowisko dla niej. Ważne są też czynniki pogodowe, sposób nawożenia oraz wiek krzewu. Najobficiej kwitną te, które w wybranym miejscu rosną przynajmniej 3 lata. 

Roślinę należy odpowiednio nawozić zarówno przed posadzeniem do gruntu, jak i w każdym kolejnym sezonie. Najlepiej sprawdzą się do tego kompost, obornik i wióry rogowe. W sklepach można kupić też specjalne nawozy dedykowane hortensjom. Zawarta w nich sól glinu sprawia, że kwiaty wybarwiają się na niebiesko. Natomiast dzięki związkom wapnia będą bardziej różowe. Na obfitość kwitnienia wpływa też sposób przycinana krzewu. Przy nieodpowiedniej pielęgnacji zdarza się, że hortensja nie kwitnie w ogóle. 

 Hortensje mogą nie zakwitnąć w ogóle, jeśli zostały nieprawidłowo przycięte albo jeśli przemarzły Fot. 123RF/PICSEL

Dlaczego hortensje nie kwitną? 

Przyczyn może być wiele. Inne przyczyny braku kwitnienia będą w przypadku hortensji ogrodowych, bukietowych, drzewiastych i dębolistnych. Rośliny mogą nie zakwitnąć w ogóle, jeśli zostały nieprawidłowo przycięte albo jeśli przemarzły. Czasami przyczyną jest brak nawożenia bądź inwazja szkodników. 

Hortensje ogrodowe kwitnące na zeszłorocznych pędach 

W przypadku krzewów hortensji ogrodowej kwitną głównie pędy zeszłoroczne. Jeśli zostały zbyt mocno przycięte bądź przemarzły, to kwiaty się nie pojawią. Niestety – musisz poczekać do przyszłego roku. Cięcie pędów przeprowadź jesienią lub na wiosnę. Zetnij wyłącznie przekwitnięte kwiatostany. Jeśli chcesz wykonać cięcie odmładzające, to usuń te gałązki, które za bardzo się rozrosły. Nie przycinaj mocno wszystkich pędów naraz. Jeśli to zrobisz, to roślina wypuści nowe przyrosty, ale zakwitnie dopiero w kolejnym roku. 

Podobna sytuacja ma miejsce, jeśli część nadziemna krzewu całkowicie zmarzła. Możesz tego łatwo uniknąć. Na zimę okryj rośliny np. agrowłókniną. Najlepiej owiń je kilkoma warstwami materiału. Wtedy będą skutecznie chronione także przed zimnym wiatrem. Możesz też wykonać kopczykowanie korą. W ten sposób dodatkowo zakwasisz podłoże. Bez względu na wybrany sposób okrywania roślin pamiętaj o tym, żeby zdjąć osłonę dopiero wtedy, gdy minie ryzyko wystąpienia nocnych przymrozków. 

Czy tegoroczne pędy hortensji mogą zakwitnąć? 

Hortensje ogrodowe kwitnące na tegorocznych pędach są spotykanie o wiele rzadziej. Istnieją jednak takie odmiany. W ich przypadku brak kwitnienia może oznaczać niedobór składników odżywczych. Aby temu zapobiec, rozpocznij nawożenie już wczesną wiosną. Użyj nawozów wieloskładnikowych. Wyróżniają się one bardzo długim działaniem. Istnieją także odżywki dedykowane hortensjom – je również możesz z powodzeniem wykorzystać. 

Roślina od samego początku musi mieć źródło substancji odżywczych. Pomyśl o tym już na etapie sadzenia. Dobrym sposobem jest wsypanie do przygotowanego dołka niewielkiej ilości podłoża do roślin kwasolubnych. Po posadzeniu możesz dodatkowo przeprowadzić ściółkowanie kompostem, zrębkami lub korą. 

Hortensje bukietowe 

Dlaczego hortensje bukietowe nie kwitną? W przeciwieństwie do ogrodowych są to rośliny odporne na mróz, które dobrze znoszą mocne przycinanie. Przyczyny braku kwitnienia będą więc zupełnie inne. Bardzo często zdarza się, że jest to efekt ataku szkodników albo chorób grzybowych. 

Na hortensjach ogrodowych mogą pojawiać się mszyce i czerwce, nazywane też wełnowcami. To prawdziwa zmora ogrodników. Szkodniki te wysysają soki z młodych przyrostów. Mogą prowadzić nawet do ich całkowitego obumierania. Natomiast do najczęściej spotykanych chorób grzybowych należą mączniak i szara pleśń. Objawami ich pojawienia się są charakterystyczne plamy na liściach i kwiatach – brązowe lub brązowoszare w przypadku pleśni, białe u mączniaka. Z czasem mogą rozprzestrzenić się na całą roślinę. Dlatego tak ważne jest szybkie zauważenie problemu i podjęcie odpowiednich kroków zaradczych. W obu przypadkach konieczne może okazać się wykonanie oprysku odpowiednim preparatem. 

Hortensja bukietowa nie zakwitnie, jeśli nie została odpowiednio przycięta na wiosnę. Skróć jej pędy nawet do 15 cm. Nie musisz tego robić w przypadku tych gałązek, które są odpowiednio grube i nie będą pokładać się na ziemi pod wpływem ciężaru kwiatów. Gdy przycinasz roślinę, zadbaj o to, by zachowała kulisty kształt i zwarty pokrój. Wtedy będzie obficie kwitnąć aż do jesieni. 

Przeczytaj:

Najbardziej odporna i wytrzymała odmiana hortensji. Sprawdzi się w każdym ogrodzie

Dorastają do 4 metrów i są odporne na przemarzanie. Jak pielęgnować hortensje bukietowe w ogrodzie?

Hortensje - uprawa w donicach. Jak zmienić kolor kwiatów?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co zrobić, gdy hortensja nie kwitnie? Wyjaśniamy"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.