Porady ogrodnicze

Twoje hortensje chorują? Sprawdź, co je niszczy i jak im pomóc

Nawet jeśli zapewnisz hortensji odpowiednie warunki i staranną, sumienną pielęgnację, jej stan może się pogorszyć. Niestety niektóre odmiany tego pięknego krzewu bywają bardziej podatne na choroby grzybowe i działanie szkodników. Dowiedz się, jak rozpoznać choroby hortensji i w jaki sposób najlepiej je zwalczyć.

Twoje hortensje chorują? Sprawdź, co je niszczy i jak im pomóc
Choroby chortensji mogą wynikać ze złej pielęgnacji, ataku grzybów i wirusów. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Choroby hortensji — przyczyny

Czasami doszukujemy się szkodników lub patogenów grzybowych, a okazuje się, że choroba hortensji ma podłoże fizjologiczne, to znaczy, że winą trzeba obarczyć nieprawidłową pielęgnację. Do tego typu schorzeń zaliczamy poparzenie liści (białe, wyraźne plamy na blaszkach) czy brak kwitnienia.

Jeśli hortensja nie chce kwitnąć, przyczyn może być kilka. Najczęściej spotykaną jest zbyt suche podłoże i niedostateczne nawiezienie. Hortensja ma ogromne kwiaty, do ich utrzymania potrzebuje niestety naprawdę dużej dawki składników odżywczych. Jeśli ich nie dostanie, nie będzie kwitnąć. Jeśli pąki usychają przed rozwinięciem, oznacza to, że roślinie brakuje wody – podłoże pod hortensją nie powinno wysychać. Poprawa warunków pielęgnacji sprawi, że roślina od razu odżyje i w przyszłym roku problem z kwitnieniem już nie wystąpi.

Przeczytaj również: Ta hortensja ma olbrzymie trójkolorowe kwiaty! Nowa odmiana robi furorę

Pierwsze symptomy choroby hortensji można zauważyć na liściach. Fot. 123RF/PICSEL

Chloroza liści hortensji

Według niektórych klasyfikacji chloroza liści hortensji także zalicza się do chorób fizjologicznych. Objawia się żółknięciem blaszek liściowych, ale w bardzo charakterystyczny sposób – żółte plamy nie obejmują nerwów, zostają one intensywnie zielone. Chloroza pojawia się pod wpływem za wysokiej zawartości wapnia w podłożu. Hortensja potrzebuje kwaśnego odczynu podłoża, a nadmiar wapnia zwiększa poziom pH. Wtedy pojawiają się choroby liści.

Hortensja ogrodowa porażona chlorozą powoli zaczyna zamierać i zahamowuje wzrost. Tak naprawdę na żółknięcie liści z powodu tej choroby niewiele można poradzić. Należy przenieść roślinę do nowego podłoża, a jeśli przesadzanie hortensji nie wchodzi w grę, konieczne jest zakwaszenie gleby. Można nawieźć ją kwaśnym torfem i korą drzew iglastych. Do podlewania hortensji powinno się stosować możliwie jak najbardziej miękką wodę, by nie dostarczać roślinie nadmiaru wapnia. Aby zapobiec chorobom hortensji, ważne jest jej przycinanie.

Przeczytaj również: Czym jest chloroza i jak ją zwalczać domowymi sposobami?

Choroby grzybowe hortensji — jak je rozpoznać i zwalczyć?

Grzybowe choroby liści hortensji są bardzo niebezpieczne. Mogą sprawić, że roślina powoli uschnie; na dodatek może stać się źródłem zarażenia innych roślin w ogrodzie, także tych uprawnych, nie tylko ozdobnych.

  • Mączniak prawdziwy

Bardzo niebezpiecznym schorzeniem jest mączniak prawdziwy, który niestety czasami pojawia się na liściach hortensji. Wygląda jak biały, watowaty nalot, który pokrywa blaszki liściowe z obu stron. Pędy należy obciąć i spalić, ponieważ nie nadają się na kompost. Roślina wymaga zastosowania środków ochrony o działaniu przeciwgrzybicznym.

  • Mączniak rzekomy

Grzyb ten objawia się szarym nalotem, który pojawia się na spodniej stronie liści i pędów. Z czasem choroba postępuje, w wyniku czego na liściach uwidaczniają się żółte plamy, stopniowo przebarwiające się na kolor brunatny. Mączniak rzekomy osłabia roślinę, przez co hortensja marnieje w oczach. Krzew można uratować poprzez usuwanie zakażonych części rośliny i stosowanie oprysku fungicydami.

  • Szara pleśń

Inna choroba grzybowa, która często dotyka hortensje, to szara pleśń. Dolegliwość pojawia się, kiedy roślina jest za gęsta i liście nie mają możliwości swobodnie przesychać po rosie lub podlewaniu. Szara pleśń na hortensji może rozprowadzić się po całym ogrodzie, także na truskawki czy pomidory, jest więc niebezpieczna. Początkowo na roślinie pojawia się szary, dość gęsty nalot z wyraźnymi kropeczkami zarodników, choroba może także dotknąć pędów kwiatowych i doprowadzić do tego, że roślina nie kwitnie i stopniowo usycha. Szara pleśń na hortensji jest trudna do zwalczenia. Należy regularnie usuwać porażone liście i pędy, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby oraz opryskiwać cały krzew środkiem przeciwgrzybicznym. Domowe sposoby raczej się nie sprawdzą.

  • Plamistość liści

Plamistość liści, podobnie jak szara pleśń, powstaje na skutek zbyt dużej wilgotności oraz braku możliwości swobodnego przesychania liści. Niestety także może być przykra w skutkach. Objawia się brązowymi i wyraźnymi plamami na liściach, które czasami mogą przebarwiać się na kolor szaro-czarny. Pojawiają się na mocno zagęszczonych liściach, z czasem zajmują całą powierzchnię blaszki i doprowadzają do zaschnięcia całego pędu. Tę chorobę powoduje brak higieny uprawy, czyli nadmierne zachwaszczenie lub opadłe liście. Aby zwalczyć plamistość, należy wykonać bardzo wiele oprysków – fungicyd stosuje się nawet co dwa tygodnie przez cały sezon wegetacyjny.

 Najczęściej do zwalczenia chorób grzybowych potrzebny jest chemiczny oprysk. Fot. 123RF/PICSEL

  • Szara zgnilizna

Choroba ta atakuje młode pędy hortensji, które pokrywają się szarym nalotem, powstałym w wyniku infekcji grzybowej. Z czasem choroba przechodzi na całe liście i doprowadza do ich obumarcia. Choroba ta rozprzestrzenia się poprzez powietrze i krople deszczu, dlatego trudno jej zapobiec. Można natomiast z nią walczyć poprzez bieżące usuwanie porażonych części rośliny oraz stosowanie oprysku przeciwgrzybicznego.

  • Biała zgnilizna

Ta choroba grzybowa objawia się gniciem korzeni. Doprowadza to do stopniowego obumarcia krzewu, ponieważ nie jest on w stanie czerpać substancji odżywczych z podłoża. Z czasem liście i pędy hortensji zaczynają pokrywać się także białym nalotem. Chcąc uratować roślinę należy szybko zareagować i zastosować opryski fungicydami.

Zobacz więcej zdjęć

Choroby wirusowe hortensji

Najpowszechniejszą chorobą wirusową, która atakuje hortensje, jest pierścieniowa plamistość. W początkowym stadium objawia się rozmytymi plamami w kształcie pierścieni. Z czasem liście zaczynają się marszczyć i zwijać. Zaawansowane stadium uniemożliwia hortensji wytwarzanie nowych pąków i kwitnienie. Niestety zwalczanie chorób wirusowych hortensji i próby uratowania zainfekowanej hortensji nie przynoszą efektów. Jedynym rozwiązaniem w tym przypadku jest usunięcie porażonego krzewu i spalenie go.

Hortensja — szkodniki

Hortensja ogrodowa czasami pada ofiarą szkodników. Jej liście są przysmakiem dla mszyc. Te drobne szkodniki hortensji niestety mogą doprowadzić do poważnych szkód. Żółknięcie liści, skręcanie się i wysychanie to tylko początek. Na dodatek wzrost pędów zostaje zahamowany.

Zobacz więcej zdjęć

Obecność mszyc można zauważyć – chociaż są małe, są dobrze widoczne – zielone lub czarne plameczki na całej roślinie, zwłaszcza na spodniej części blaszki. Mogą sprawić, że zaczną pojawiać się brązowe plamy na liściach i doprowadzić do uschnięcia nawet dużego krzewu. Kilka mszyc nie ma większego znaczenia dla rośliny, w końcu w ogrodzie żyją ich naturalni przeciwnicy, na przykład biedronki. Jednak czasami jest ich bardzo wiele, nawet tysiące na jednym krzewie.

W takim wypadku należy użyć domowego środka do pielęgnacji, na przykład z pokrzywy lub naci ziemniaczanej. Ich zastosowanie jest łatwe i nie szkodzi roślinom. Przeciwko mszycom warto od razu zadziałać, żeby nie przeniosły się na inne uprawy w ogrodzie.

Przeczytaj również: Biedronki – naturalny wróg mszyc i innych insektów. Jak zwabić je do ogrodu?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Twoje hortensje chorują? Sprawdź, co je niszczy i jak im pomóc"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.