Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy najlepiej sadzić żarnowca? Jeśli odpowiednio go wzmocnisz, odpowie pięknym kwitnieniem

Żarnowiec miotlasty to atrakcyjny krzew słynący z niewielkich wymagań uprawowych i wytrzymałości na skrajne warunki glebowe, który wiosną cały skąpany jest w kwiatach. Sprawdźcie, jak uprawiać go w ogrodzie.

Kiedy najlepiej sadzić żarnowca? Jeśli odpowiednio go wzmocnisz, odpowie pięknym kwitnieniem
Wyjaśniamy, jak uprawiać żarnowca miotlastego w ogrodzie. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Żarnowiec (szczodrzeniec) miotlasty — charakterystyka

Żarnowiec miotlasty (Cytisus scoparius), nazywany też szczodrzeńcem, to krzew należący do rodziny bobowatych. Naturalnie występuje na terenach Europy Południowej i Środkowej, w tym również w Polsce — szczególnie na obszarach nadmorskich. Porasta piaszczyste i suche zbocza, wrzosowiska, a także skraje lasów sosnowych.  

Żarnowiec przybiera formę małego lub średniego krzewu i w zależności od tego, jak będzie prowadzony, może osiągnąć od 1 do 2 m wysokości. Pędy żarnowca są cienkie, wiotkie, rozgałęziające się pod kątem i rózgowate. Przed laty z gałęzi żarnowców wykonywano miotły, dlatego też krzew zyskał przydomek — miotlasty. Pędy żarnowca porastają małe, zielone liście o lancetowatym kształcie.

Cechą charakterystyczną szczodrzeńców są pojawiające się w maju i czerwcu kwiaty. Mają one motylkowaty kształt i w zależności od odmiany mogą przybierać kolor żółty, biały, pomarańczowy lub różowy. Właśnie ze względu na obfite kwitnienie żarnowce sadzone są w rodzimych ogrodach. Krzewy są wówczas całe skąpane w dużych, kilkucentymetrowych kwiatach o intensywnej barwie. Po przekwitnięciu w miejscu kwiatów pojawiają się owoce w kształcie długich strąków. Początkowo są jasnozielone, z czasem brunatnieją i pękają, rozsiewając wokół drobne, brązowe nasionka.  

Przeczytaj również: Kiedy kwitnie forsycja i jakie ma właściwości? Wszystko, co warto wiedzieć o uprawie złotego krzewu

Żarnowce ozdabiają motylkowate kwiaty. Fot. 123RF.com

Uprawa żarnowca — podstawowe zasady

Żarnowiec miotlasty to łatwy w utrzymaniu krzew o niewielkich wymaganiach uprawowych. Dobrze rośnie na wyjałowionej glebie, znosi suszę i nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady uprawy żarnowca miotlastego:

  • Stanowisko

Żarnowce najlepiej rosną na stanowiskach nasłonecznionych, natomiast poradzą sobie również w lekkim półcieniu. Zbytnio zacienione miejsce może jednak spowodować, że kwitnienie żarnowca będzie słabsze. Warto też wcześniej dobrze przemyśleć stanowisko dla szczodrzeńca, ponieważ krzew nie znosi przesadzania.

  • Podłoże

Żarnowiec poradzi sobie w piaszczystym, żwirowym i suchym podłożu. Preferuje kwaśną ziemię i nieco gorzej toleruje glebę o odczynie zasadowym. Niemniej jednak żarnowiec uznawany jest za krzew "do zadań specjalnych", dlatego też można sadzić go w miejscach skalistych, wyjałowionych, gdzie nie przetrwałyby inne gatunki roślin. Wszystko to dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu, który jest w stanie pozyskać wodę i cenne minerały z głębokich warstw ziemi. Co więcej, współpracuje razem z bakteriami, które znajdują się w glebie i w ten sposób pozyskuje niezbędny do rozwoju azot i wzbogaca w niego glebę.

  • Sadzenie

Wiele osób po zapoznaniu się z zaletami krzewu zastanawia się, kiedy najlepiej sadzić żarnowca w ogrodzie. Otóż standardowo najlepszy termin do sadzenia krzewów to wiosna (kwiecień-maj) lub jesień (wrzesień-październik). Po umieszczeniu krzewu w dołku należy go starannie zasypać ziemią, obficie podlać, a koniec wierzchnią warstwę ziemi zasypać korą, co zapobiegnie wyrastaniu chwastów oraz uchroni roślinę przed nadmiernym parowaniem wody.

  • Podlewanie

Żarnowiec jest odporny na susze, dlatego starsze okazy nie wymagają podlewania. Natomiast młode krzewy, w pierwszym roku po posadzeniu warto dodatkowo nawadniać, aby ułatwić im zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu.

  • Nawożenie

Szczodrzeńce nie wymagają nawożenia specjalistycznymi preparatami. Chcąc jednak wzmocnić kwitnienie, wiosną warto obsypać ziemię wokół krzewu warstwą kompostu. To pobudzi roślinę do wytwarzania kwiatów.

  • Przycinanie

Aby utrzymać ładny pokrój krzewu, zaleca się coroczne przycinanie jego pędów. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić już po przekwitnięciu kwiatów, czyli w lipcu. Natomiast wiosną warto zrobić przegląd rośliny i wyciąć wszystkie uschnięte i chore gałązki. Te pędy, które przemarzły podczas zimy, skracamy nisko przy ziemi. Powinny wiosną się odrodzić.

  • Zimowanie

Żarnowiec to krzew stosunkowo odporny na mrozy. Jest w stanie wytrzymać w zimie temperaturę w ogrodzie do -20 stopni Celsjusza. W chłodniejszych rejonach kraju warto jednak na zimę okrywać żarnowce igliwiem lub agrowłókniną. Zaleca się również okrywanie na czas zimy młodych krzewów, co większy ich szansę na przetrwanie tego okresu w dobrym stanie.

  • Rozmnażanie

Szczodrzeńce można rozmnażać z sadzonek półzdrewniałych. Najlepszy okres na przeprowadzenie tego zabiegu przypada w lecie — od czerwca do sierpnia. Istnieje również możliwość pozyskiwania krzewów z nasion, jednak jest to pracochłonny i długotrwały proces.

  • Choroby i szkodniki

Krzew jest wyjątkowo odporny na różne choroby czy szkodniki. Jednak rosnąc w zbyt wilgotnym podłożu może być narażony na wystąpienie chorób grzybowych, które powodują zamieranie i plamistość pędów żarnowca. Choroby te objawiają się pojawianiem się plam na pędach oraz żółknięciem i opadaniem liści. Gdy zauważymy takie objawy na swoim krzewie, konieczne będzie przeprowadzenie oprysku przeciwgrzybicznego.

Z kolei szkodnikiem żerującym na krzewach jest miodówka szczodrzeńca. Ten pluskwiak powoduje zaginanie się gałęzi żarnowca do ziemi. Szkodnik żeruje zazwyczaj w okresie od maja do października. Dorosłe osobniki składają na nim jaja, z których następnie wykluwają się małe larwy. Jeśli zauważysz je, potraktuj krzew preparatem kontaktowym lub środkiem naturalnym

Zastosowanie żarnowca w ogrodzie

Żarnowce doskonale prezentują się w ogrodzie w połączeniu z innymi, niższymi bylinami na rabacie np. lawendą czy wrzosami. Można je także uprawiać z przeznaczeniem na luźne i niewysokie żywopłoty. Sprawdzą się również w roli solitera. Ze względu na niewielkie wymagania, można posadzić go praktycznie w każdym suchym i skalistym kącie w ogrodzie.

Szczodrzeńce słyną też z silnego i głębokiego systemu korzeniowego, dlatego często wykorzystywane są do wzmacniania skarp i zboczy.

Żarnowiec miotlasty — warto wiedzieć

Sadząc żarnowca w swoim ogrodzie warto mieć na uwadze, że jest to roślina trująca! Szczególnie niebezpieczne są jego nasiona, które w przypadku spożycia mogą spowodować zatrucie organizmu.

Pomimo tego, że szczodrzeniec jest toksyczny, znalazł zastosowanie w ziołolecznictwie. Wyciągi z jego kwiatów mają działanie moczopędne, przeciwzapalne oraz łagodzące ból i ściągające, dlatego stosowane są w środkach leczniczych na hemoroidy.

Przed laty wyciągi z żarnowca uznawane były za antidotum na jad żmii, a jego gałązkami ścinanymi o północy okadzano miejsca nawiedzane przez zmory.

Przeczytaj również: Owoce kaki pomagają obniżyć ciśnienie i wysoki cholesterol. Jak uprawiać hurmę wschodnią w Polsce?

Owoce kaki mają wiele właściwości zdrowotnych. Fot. 123RF.com

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Wyłącz sprawdzanieSugestie PremiumWyłącz sprawdzanieSugestie Premium

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.