Porady ogrodnicze

Własne pomarańcze wyhodujesz w domu. Prosta pielęgnacja sprawi, że będą piękne i smaczne

Marzysz o tym, by uprawiać drzewko pomarańczowe w domu i delektować się jego owocami oraz pięknym wyglądem? Dowiedz się, jakie wymagania ma pomarańcza i co zrobić, żeby zdrowo rosła w warunkach domowych.

Własne pomarańcze wyhodujesz w domu. Prosta pielęgnacja sprawi, że będą piękne i smaczne
Uprawa pomarańczy w domu jest możliwa. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Drzewko pomarańczowe – charakterystyka

Drzewko pomarańczowe to potoczne określenie kalamondyny, łac. Citrofortunella microcarpa. Roślina ta powstała przez skrzyżowanie kwaśnej mandarynki i kumkwatu japońskiego. Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Roślinę tę można spotkać także pod nazwami "pomarańcza miniaturowa", "pomarańcza panamska", "kalamodynka" lub "bonsai z owocami". 

Drzewko pomarańczowe rośnie dość powoli i osiąga maksymalnie 120-150 cm wysokości. Ma charakterystyczne dla cytrusów liście – eliptyczne, soczyście zielone i błyszczące. Oprócz nich tworzy białe, niezwykle pachnące kwiaty, które najobficiej zdobią roślinę latem, jednak występują cały rok. Dzięki temu drzewko może z powodzeniem zastąpić klasyczne odświeżacze powietrza.  

Z kwiatów kalamondyny powstają niewielkie, kuliste owoce o średnicy ok. 4 cm. Mają intensywnie pomarańczową skórkę i stanowią wspaniałą ozdobę drzewka, obok którego trudno przejść obojętnie. 

Przeczytaj również: Domowa uprawa drzewek cytrusowych. Wiemy, co zrobić, by wydały owoce

Drzewko pomarańczowe – stanowisko 

Utrzymanie drzewka pomarańczowego w dobrym stanie jest trudnym zadaniem dla wielu ogrodników, nawet tych doświadczonych. Roślina ma dość wysokie wymagania! Do prawidłowego rozwoju potrzebuje: 

 • bardzo jasnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego stanowiska – drzewko doskonale rośnie przy południowym i zachodnim oknie, a także na zewnątrz na dobrze oświetlonym balkonie lub tarasie, 

 • przepuszczalnej, próchniczej, delikatnie kwaśnej ziemi – drzewko pomarańczowe nie lubi stojącej wody, która powoduje gnicie korzeni. Nadmiar wapnia również nie jest mile widziany i źle wpływa na kwitnienie i owocowanie. Dlatego najlepiej posadzić roślinę w odpowiednim podłożu przeznaczonym do cytrusów. Można umieścić drzewko w uniwersalnej ziemi, jednak należy regularnie je nawozić specjalnymi preparatami, aby miało zapewnione wszystkie niezbędne składniki do rozwoju, 

 • wysokiej temperatury latem, chłodniejszej zimą – po intensywnym okresie wegetacji roślina potrzebuje spoczynku. Najlepiej zapewnisz go jej umieszczając roślinę w pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura pomiędzy 10 a 15°C. Jeśli cały czas będziesz przechowywać drzewko w ciepłym pomieszczeniu, a przez to zmuszać ją do wegetacji, szybko wyczerpie swoje siły i obumrze.  

Drzewko pomarańczowe jest bardziej odporne na zmiany stanowiska czy warunków klimatycznych niż pozostałe cytrusy. Mimo to nie należy, bez konieczności, przekręcać rośliny, dotykać jej czy narażać na niskie temperatury. 

Przeczytaj również: Wyhoduj własne cytryny na parapecie! Zasady uprawy nie są trudne

Drzewko pomarańczowe wymaga bardzo jasnego stanowiska. Fot. Pixabay

Drzewko pomarańczowe – uprawa 

Wszystkie cytrusy są dość kapryśnymi roślinami. Zarówno nadmiar wody, jak i jej brak mogą sprawić, że drzewko straci swoje liście i owoce w przeciągu kilku dni. Dlatego nie należy pozostawiać go bez opieki na zbyt długo.  

Niezwykle istotne jest właściwe podlewanie. Drzewko pomarańczowe należy systematycznie nawadniać umiarkowaną ilością wody, najlepiej odstaną lub przefiltrowaną – podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Dlatego po podlaniu należy wylać płyn, który spłynął do podstawki. Jeśli nie jest to możliwe ze względu na ciężar rośliny, trzeba zadbać o to, aby na dnie donicy znalazła się odpowiednio gruba warstwa drenażu. Keramzyt, kamyki lub potłuczone doniczki zabezpieczą korzenie przed kontaktem z wodą. 

Dobrym pomysłem jest regularne zraszanie drzewka. Cytrusy lubią dużą wilgotność powietrza – dzięki temu mają jędrne liście i są mocniejsze. Wodę należy rozpylać wyłącznie wiosną i latem, w godzinach porannych, aby słońce nie poparzyło mokrych liści. 

Należy również pamiętać o regularnym nawożeniu. Drzewko pomarańczowe potrzebuje dużej ilości składników mineralnych, zwłaszcza w okresie kwitnienia, czyli od marca do października. W tym czasie należy dokarmiać je dwa razy w miesiącu.  

Do nawożenia drzewka najlepiej używać specjalnych środków przeznaczonych do cytrusów lub uniwersalnego nawozu do roślin doniczkowych. Jednak jeśli planujesz spożywać jej owoce, sięgaj po naturalne preparaty. O dobór odpowiedniego produktu zapytaj sprzedawcę w sklepie ogrodniczym. Pamiętaj, że młode, jednoroczne drzewka nie potrzebują nawożenia. Dokarmiać należy starsze egzemplarze, zwłaszcza te nieprzesadzane od kilku lat. 

Przeczytaj również: To jej herbata earl grey zawdzięcza swój smak. Jest niezastąpiona zimą

Drzewko pomarańczowe – rozmnażanie  

Chcesz pozyskać nowe sadzonki pomarańczy? Jest to możliwe! Można to zrobić na wiele sposobów, np. poprzez szczepienie lub wysiew nasion, jednak o wiele prostsze jest rozmnażanie przez sadzonkowanie. Aby to zrobić należy: 

 • czystym sekatorem obciąć 15-20 cm młodego pędu z co najmniej trzema listkami, 
 • zanurzyć roślinę w ukorzeniaczu, 
 • przygotować podłoże do cytrusów w pojemniku i zwilżyć je, 
 • wetknąć pęd do ziemi, 
 • umieścić sadzonkę w jasnym pomieszczeniu, 
 • regularnie podlewać podłoże, aby było wilgotne. 

Po kilku tygodniach nowy pęd powinien wypuścić korzenie. Jednak warto pamiętać, że zanim zakwitnie, może minąć kilka lat. 

Drzewko pomarańczowe – przycinanie 

Cytrusy dobrze znoszą cięcie. Tak jest też w przypadku drzewka pomarańczowego. Skrócenie pędów pobudza roślinę do rozkrzewiania się na boki, a także wzrostu. Aby uzyskać taki efekt należy co kilka lat skracać pędy o co najmniej ⅓ ich długości. Obcięte części można wykorzystać do pozyskania nowych sadzonek. 

Przeczytaj również: 19 cudownych zastosowań cytryny w domu. Będziesz w szoku!

Drzewko pomarańczowe – przesadzanie 

Choć drzewko pomarańczowe rośnie dość wolno, należy regularnie wymieniać podłoże w donicy. Dzięki temu roślina będzie miała zapewnione potrzebne składniki mineralne do utrzymania kwiatów i owoców. Przez kilka pierwszych lat należy przesadzać drzewko co roku – najlepiej wczesną wiosną. Natomiast w przypadku starszych egzemplarzy można to robić rzadziej.  

Za każdym razem należy zmieniać donicę o 1-2 cm większą niż poprzednia. Co więcej, należy pamiętać o grubej warstwie drenażu na dnie pojemnika. Dzięki temu korzenie nie będą narażone na gnicie.  

Drzewko pomarańczowe – choroby 

Odpowiednio pielęgnowane cytrusy są dość odporne na choroby. Jednak wystarczy przelać roślinę, zmienić jej położenie, dotknąć lub narazić na zimno, aby wystąpiło gubienie liści.  

Drzewko pomarańczowe może paść także ofiarą szkodników. Szczególnie "lubią" je przędziorki. Są to małe, czerwone lub pomarańczowe pajęczaki, które żywią się sokiem roślin. Typowymi objawami ich obecności są białe plamy na liściach, a także pajęczyny pomiędzy pędami. Osłabiona roślina może stać się także celem ataku grzybów, które powodują nie tylko zahamowanie wzrostu, ale także utratę owoców i zamieranie całych gałęzi. 

Aby uratować drzewko podczas ataku przędziorków, należy: 

 • dokładnie umyć roślinę pod prysznicem lub szmatką nasączoną w roztworze wody i szarego mydła, 
 • spryskać wszystkie liście, owoce i pędy mieszanką wody i czosnku, 
 • "zatrudnić" do pomocy dobroczynka kalifornijskiego – naturalnego wroga przędziorków. 

W przypadku intensywnego ataku szkodników, nie bój się sięgnąć po chemiczny oprysk. Choć owoce nie będą nadawać się do spożycia, zachowasz roślinę. 

Drzewko pomarańczowe to urocza dekoracja, która świetnie odnajdzie się w loftowych, minimalistycznych, jak i klasycznych wnętrzach. Pamiętaj o zasadach jej uprawy, a będzie doskonale wyglądać. Sprawdź! 

Przeczytaj również: Szkodniki zaatakowały twoją roślinę? Tak skutecznie się ich pozbędziesz

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Zdrowe owoce w niebezpiecznym połączeniu na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Własne pomarańcze wyhodujesz w domu. Prosta pielęgnacja sprawi, że będą piękne i smaczne"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.