Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Uprawa pomidorów w donicach. Najlepsze odmiany, sadzenie, podlewanie i nawożenie

Pomidory w donicach są idealnym rozwiązaniem na wyhodowanie owoców, które często włączamy do swojej diety. Ich pielęgnacja nie jest trudna, przede wszystkim powinniśmy zapewnić pomidorom odpowiednią ilość słońca i właściwe nawodnienie. Poznaj podstawowe zasady uprawy pomidorów w donicach.  

Uprawa pomidorów w donicach. Najlepsze odmiany, sadzenie, podlewanie i nawożenie
Pomidory w donicach są idealnym rozwiązaniem na wyhodowanie owoców, które często włączamy do swojej diety. Fot.123RF.com

Spis treści:

Pomidor to bardzo popularny owoc, który często jest stosowany jako dodatek do wielu dań. Dzięki sadzeniu pomidorów w donicach możemy poczuć się jak w ogrodzie na naszym balkonie lub tarasie. Sprawdź najlepsze odmiany tego owocu, sposoby sadzenia oraz podstawową pielęgnację pomidorów.  

Jak sadzić pomidory do donic? 

Sadzenie pomidorów w donicach jest łatwe – wystarczy użyć odpowiednio głęboką donicę, glebę oraz prawidłowo przygotować sadzonki. Jak sadzić pomidory do donic? Na początek warto przygotować sobie odpowiednią donicę. Może być ona wykonana z plastiku i ważne, aby miała przynajmniej 15 l.

Donicę należy wypełnić drenażem, a dopiero później ziemią, którą powinniśmy delikatnie ugnieść. Gleba do pomidorów musi być lekko kwaśna, warto dodać do niej domieszkę gliny. Dzięki takiemu dodatkowi podłoże dłużej utrzyma wilgoć. Do tak przygotowanej gleby można posadzić pomidory, pozostawiając na górze listek. W późniejszym etapie z łodyżek wykształcą się systemy korzeniowe.  

Jakie są najlepsze odmiany pomidorów do donic?

Najlepiej sadzić wczesne odmiany pomidorów do donic, a także te o typie cherry. Do donic warto posadzić pomidory tj.: 

  • cytrynek groniasty – pomidor o żółtych owocach zebranych w małe grona; 
  • koralik – pomidory posiadają wiotkie łodygi, owoce są czerwone i kuliste; 
  • balkoni red – cechuje się dużymi, słodkimi i czerwonymi owocami pomidorów. 

Pomidory wczesne są bardziej soczyste, słodkie i aromatyczne ze względu na dojrzewanie w słońcu. Takie odmiany są w mniejszym stopniu narażone na zarazę ziemniaczaną niż pomidory dojrzewające później.  

pomidory w donicach Uprawa pomidorów w donicach nie powinna sprawiać trudności. Fot.123RF.com

Jak pielęgnować pomidory w donicach? 

Bardzo ważne w pielęgnacji pomidorów w donicach jest ich regularne nawadnianie. Roślinę powinniśmy podlewać z rana lub w godzinach przedpołudniowych. Pamiętajmy o obfitym podlewaniu, jednak nie przelejemy pomidorów. Zbyt duża ilość wody powoduje choroby grzybowe.  

Przez pierwsze trzy tygodnie nie musimy nawozić pomidorów, ponieważ świeża gleba posiada wystarczającą ilość składników pokarmowych. Po tym czasie powinniśmy rozpocząć regularne nawożenie nawozami wieloskładnikowymi płynnymi. Możemy zastosować również naturalny kompost z pokrzyw lub roztwór z drożdży. 

Pomidory w donicach powinny być ulokowane w nasłonecznionym, ciepłym miejscu. Rośliny te bardzo lubią ciepło, dlatego wydadzą obfite plony, rosnąc w takim stanowisku.

Podczas pielęgnacji pomidorów pamiętajmy również o obrywaniu niepotrzebnych pędów i liści, ponieważ mogą one utrudnić wzrost rośliny i zmniejszyć obfitość owoców. Nie możemy jednak oberwać wszystkich liści, ponieważ odpowiadają one za proces fotosyntezy. Gdy na roślinie pojawią się pierwsze owoce, należy ściąć wierzchołek pomidorów, aby zwiększyć zjawisko owocowania.  

Przeczytaj również: Pielęgnacja pomidorów w maju. Co robić po posadzeniu pomidorów, dlaczego obrywanie wilków jest ważne?

Uprawa pomidorów w donicach – zalety i wady

Pomidory uprawiane w donicach posiadają zarówno zalety, jak i wady. Główną zaletą uprawy tych owoców w donicach jest: 

  • prosty sposób sadzenia pomidorów w donicach – wystarczy odpowiednia gleba, doniczka oraz pomidory o wczesnej odmianie;
  • niewymagające miejsce – nie musisz mieć działki lub ogrodu, żeby sadzić pomidory w donicach. Wystarczy nasłoneczniona przestrzeń na balkonie lub na tarasie;
  • mięsiste, soczyste pomidory o słodkawym smaku – samodzielnie wyhodowane pomidory dla wielu osób będą smaczniejsze i zdrowsze.

Niestety, uprawa pomidorów w donicach ma również kilka wad. Powinniśmy mieć świadomość zagrożeń i dodatkowych obowiązków, wśród których należy wymienić m.in.: 

  • choroby grzybowe – pojawiają się, gdy w lecie często występują opady deszczu; 
  • mrówki – insekty lubią przebywać w miejscach pod donicami z pomidorami; 
  • częstsze podlewanie i nawożenie niż w przypadku pomidorów w gruncie.

Sadząc pomidory w donicach, powinniśmy mieć świadomość podstawowych zasad uprawy tych roślin. Nie zapomnijmy również o zakupie właściwej odmiany pomidorów. 

Przeczytaj również: Koniecznie wrzuć do dołka podczas sadzenia pomidorów. Efekt? Zdrowy, silny korzeń i bogate plony

"Rolnicy": Uprawa niezwykłych pomidorów na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.