Porady ogrodnicze

Jak siać nasiona w styczniu, żeby wykiełkowały i właściwie rosły? Nietypowe metody siewu

Styczeń to doskonały moment na rozpoczęcie przygotowań do nowego sezonu w ogrodzie. W tym miesiącu wielu z nas decyduje się na pierwszy wysiew nasion. Zdarza się jednak, że założona na początku roku rozsada na parapecie sprawia problemy. Dlaczego rośliny słabo rosną lub nasiona wcale nie kiełkują? Jakie są alternatywne metody siewu w styczniu i czy warto je rozważyć? Podpowiadamy. 

Jak siać nasiona w styczniu, żeby wykiełkowały i właściwie rosły? Nietypowe metody siewu
Zamiast przygotowywać tradycyjną rozsadę, wysiej nasiona bezpośrednio na zaśnieżoną grządkę. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Problemy z wysiewem nasion w styczniu

Nie możesz się doczekać rozpoczęcia nowego sezonu w ogrodzie? Gdy grządki na działce znajdują się jeszcze w głębokim, zimowym śnie, możesz rozpocząć uprawę siewek na rozsadę. Aby to zrobić, nie potrzebujesz szczególnych umiejętności. Samodzielne wyprodukowanie młodych roślin nie jest trudne. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu nasion. Dzięki niej wiadomo, jaki gatunek i odmiana nasion mogą być wysiane w styczniu, a także, w jaki sposób powinno się dokonać siewu. Roślinom należy zapewnić również odpowiednie warunki: optymalną temperaturę, wilgotność oraz dostęp do światła.

Zdarza się jednak, że samodzielnie przygotowana rozsada na parapecie sprawia problemy. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na ograniczony dostęp do światła słonecznego w styczniu. Niedostateczne nasłonecznienie negatywnie wpływa na proces fotosyntezy. Skutkiem prowadzenia rozsady w nieodpowiednich warunkach jest etiolacja, czyli niewytworzenie zielonego barwnika w tkankach, a także nadmierne wydłużanie się nadziemnych części roślin.

Przygotowanie własnej rozsady nie jest trudne. Przygotowanie własnej rozsady nie jest trudne. Fot. CanvaPro

Na zaburzenie naturalnego cyklu wzrostu roślin wpływają również wahanie temperatury czy częste przeciągi, na jakie narażone są przetrzymywane w mieszkaniach rozsady. To tylko niektóre z problemów, z jakimi musimy się zmagać, przygotowując siewki na wiosnę. Tradycyjna rozsada to jednak niejedyne dostępne dla nas rozwiązanie. W styczniu możemy zdecydować się na wybór innej metody siewu, która w przypadku pewnych roślin może dać lepsze rezultaty.

Przeczytaj również: Tych nasion nie kupuj. Co oznacza F1, a co F2?

Alternatywne metody siewu w styczniu

Jednym z rozwiązań problemów związanych z tradycyjną rozsadą może być doświetlanie roślin specjalnymi lampami. Sztuczne światło pozwala stworzyć roślinom warunki przybliżone do naturalnych, dzięki czemu wyrównane jest kiełkowanie i wzrost siewek. Aby zapewnić roślinom optymalne warunki, możemy również skorzystać z alternatywnych metod siewów styczniu. Które z nich są warte rozważenia?

  • Wysiew nasion na rabaty pokryte śniegiem. Nasiona roślin, które poddaliśmy stratyfikacji, możemy wysiać bezpośrednio na grunt w ogrodzie, na którym znajduje się śnieg. Gdy pokrywa będzie topniała, zapewni nasionom odpowiednią wilgotność. Co możemy w ten sposób wysiewać? Przede wszystkim werbenę patagońską, maki oraz orlaję wielkokwiatową.

  • Wysiew nasion metodą winter sowing. Zimą możemy wysiać nasiona niektórych roślin do ziemi znajdującej się w zamkniętym, plastikowym pojemniku z otworami. Taką miniaturową szklarnię wynosimy na zewnątrz, gdzie pod wpływem niskiej temperatury zachodzi stratyfikacja nasion. Proces ten powoduje ich równomierne kiełkowanie. Jakie rośliny możemy wysiewać metodą winter sowing? M.in. ostróżki, aksamitki, nasturcje, nagietki, kosmosy, lewkonie, astry, rudbekie, szałwię czy lwie paszcze. Doskonale nadaje się ona również do uprawy warzyw, np. brokułów, marchwi, grochu, kalarepy, jarmużu oraz kopru.

Siew nasion w styczniu i prowadzenie rozsady na parapecie często skazane są na niepowodzenie. Krótkie dni, a wraz z nimi niedostateczna ilość światła, zaburzają wzrost roślin. Aby uzyskać mocne i zdrowe sadzonki, możemy skorzystać z alternatywnych metod, które w dużo większym stopniu oddają warunki naturalne.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak odstraszyć dziki z ogrodu lub działki? Zobacz, czego najbardziej boją się dziki

Kwiaty wczesnej wiosny. Jak uprawiać przebiśniegi?

Jak przygotować mleko wapienne do bielenia drzew owocowych?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.