Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Podlewanie roślin ogrodowych w zimie. Jakie gatunki tego potrzebują?

Myślisz, że rośliny w ogrodzie podlewa się tylko wiosną i latem? To częsty, ale błędny pogląd. Choć może się wydawać, że zimą działka pogrążona jest w głębokim śnie i nie potrzebuje naszej troski, jest zupełnie inaczej. Nie możemy zapominać, że pewne gatunki wymagają nawadniania również o tej porze roku. Które rośliny w ogrodzie trzeba podlewać zimą? Jak to robić, aby im nie zaszkodzić? Oto krótki poradnik o jednym z najważniejszych zabiegów w zimowym ogrodzie. 

Podlewanie roślin ogrodowych w zimie. Jakie gatunki tego potrzebują?
Nie każdy wie, że część roślin w ogrodzie trzeba podlewać przez cały rok – również zimą. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Podlewanie roślin w zimie – po co to robić?

Zimą ogród jest pogrążony we śnie, a znajdujące się w nim rośliny odpoczywają i wstrzymują wzrost. Nie oznacza to jednak, że o tej porze roku nie potrzebują wody. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że niektóre rośliny w ogrodzie zimą nie przechodzą w stan całkowitego spoczynku. Mowa przede wszystkim o tych gatunkach, które jesienią nie zrzucają liści. Nawet gdy słupek rtęci znacznie spada, ich procesy życiowe nie ustają, choć są spowolnione w porównaniu z okresem wegetacji.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego podlewanie roślin w zimie jest ważne, odpowiedź jest prosta. Część roślin nadal potrzebuje wody o tej porze roku, ponieważ ciągle rośnie, co nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. W przypadku roślin zachowujących ulistnienie proces transpiracji zachodzi również zimą. Zatem podobnie jak w okresie wiosenno-letnim, przez małe szparki na liściach część wody z tkanek roślinnych jest stale oddawana do otoczenia. Podczas najchłodniejszych miesięcy w roku proces ten może zachodzić bardzo intensywnie, ponieważ często występują wtedy duże wahania temperatur, a także mroźne, wysuszające podmuchy wiatru. Wpływ na parowanie wody z liści mają również nagrzewające rośliny promienie słoneczne.

Rośliny zimozielone potrzebują wody również podczas najchłodniejszych dni w roku. Rośliny zimozielone potrzebują wody również podczas najchłodniejszych dni w roku. Fot. CanvaPro

Wszystkie te czynniki prowadzą do tego, że z czasem roślinom zimozielonym zaczyna brakować wody. Nie zawsze mogą pobrać ją z podłoża, szczególnie wtedy, gdy grunt jest zamarznięty. Niskie temperatury powodują, że woda w glebie staje się trudno dostępna dla korzeni. W takich warunkach rośliny wykazują objawy suszy tzw. suszy fizjologicznej. Możemy je łatwo rozpoznać po np. więdnięciu i zwijaniu liści bądź zmianie ich barwy.

Niepodlewanie roślin ogrodowych zimą może doprowadzić nawet do ich obumarcia. Wiosną wielu ogrodnikom może się wydawać, że ich rośliny przemarzły. Tymczasem bardzo często zdarza się, że one po prostu... umarły z pragnienia. Jeśli zatem chcemy, aby rośliny zimozielone dotrwały do wiosny, musimy je podlewać. Warto to jednak robić w rozsądny sposób, stosując się do kilku ważnych wskazówek. W innym razie zamiast pomóc roślinom poważnie im zaszkodzimy.

Zimą nie wolno podlewać roślin w trakcie mrozów. Zimą nie wolno podlewać roślin w trakcie mrozów. Fot. 123RF.com

Przeczytaj również: Najlepsze odmiany warzyw na nowy sezon w ogrodzie. Jakie nasiona wybrać?

Które rośliny w ogrodzie trzeba podlewać zimą?

Wiele roślin uprawianych w naszych przydomowych ogrodach zimą jest narażonych na wystąpienie tzw. suszy fizjologicznej. Jakie rośliny trzeba podlewać o tej porze roku, aby uniknąć wystąpienia tego niepożądanego zjawiska? Nie możemy dopuścić do przesuszenia m.in. następujących gatunków:

  • wrzosów,

  • różaneczników,

  • bluszczu,

  • trzmieliny,

  • mahonii pospolitej,

  • runianki japońskiej,

  • bukszpanów,

  • jałowców,

  • jodeł,

  • sosen,

  • cyprysów,

  • pierisów,

  • azalii.

Różaneczniki i bukszpany potrzebują podlewania zimą. Różaneczniki i bukszpany potrzebują podlewania zimą. Fot. CanvaPro

Warto pamiętać o tym, że na wystąpienie suszy fizjologicznej szczególnie narażone są te rośliny, które nie zdążyły się jeszcze dobrze ukorzenić, np. młode lub niedawno przesadzone okazy. Zagrożone są nią również gatunki, które odznaczają się płytkim systemem korzeniowym, a także, jak już wspominaliśmy, rośliny zachowujące zielone liście na zimę. Szczególną troską powinniśmy objąć okazy o dużych i płaskich liściach. Właśnie one tracą wodę najszybciej. Z tego powodu dużo częściej powinniśmy podlewać takie rośliny jak różaneczniki czy bluszcze niż iglaki, które mają niewielkie, mocno zredukowane liście. Zimowego nawadniania wymagają zarówno okazy uprawiane w gruncie, jak i w donicach przetrzymywanych na zewnątrz.

Jak podlewać rośliny w ogrodzie zimą?

Aby nie dopuścić do wystąpienia suszy fizjologicznej, warto zadbać o rośliny zimujące w ogrodzie jeszcze jesienią. Zanim wystąpią mrozy, powinniśmy je regularnie podlewać. Jest to szczególnie istotne w okresach bezdeszczowych i słonecznych. W ten sposób gatunki zdołają zgromadzić zapasy wody. Warto pamiętać, że zimą nadal będziemy musieli je podlewać. Będą jednak dużo lepiej przygotowane do najtrudniejszej dla nich pory roku.

Podczas zimowego podlewania roślin w ogrodzie trzeba się trzymać kilku zasad, aby im nie zaszkodzić. Podczas zimowego podlewania roślin w ogrodzie trzeba się trzymać kilku zasad, aby im nie zaszkodzić. Fot. CanvaPro

Zarówno do jesiennego, jak i zimowego podlewania roślin w ogrodzie powinniśmy wykorzystywać wyłącznie miękką wodę. Najlepsza będzie deszczówka lub odstała woda. Okazy nawadniamy obficie, lecz małym strumieniem. Gdy zapewnimy podłożu odpowiednią wilgotność, powinniśmy wyścielić je ściółką organiczną, na przykład korą. W ten sposób uchronimy ziemię przed nadmiernym wyparowywaniem wody, a także zabezpieczymy korzenie roślin przed zamarzaniem.

Warto pamiętać, aby podczas podlewania roślin w ogrodzie zimą nie moczyć ich liści, ponieważ w ten sposób, narazimy je na przemarzanie i powstawanie uszkodzeń. Bardzo ważne jest również, aby nawadniać rośliny wyłącznie w czasie odwilży, gdy temperatura powietrza utrzymuje się powyżej zera. Nigdy nie podawajmy roślin podczas mrozów – grozi to poważnym uszkodzeniem roślin. Odpowiednie nawadnianie okazów zimą jest ważne zwłaszcza w okresach, gdy opady śniegu są niewielkie lub nie występują wcale.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Zbieraj skórki pomarańczy, przydadzą się w ogrodzie. Zrobisz superodżywkę do hortensji

Najlepsze odmiany ogórka gruntowego. Ogrodnicy przestrzegają przed jednym typem nasion

Najpiękniejsze kwitnące pnącza do ogrodu. Czas wybrać i zaplanować, gdzie je posadzić

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.