Porady ogrodnicze

Ogrodowe gadżety do wysiewu nasion. Ogrodniczka radzi, czego nie kupować

Odpowiednie wyposażenie pomieszczenia do produkcji rozsad warzywnych oraz szklarni, w której wzrastać będą pierwsze w sezonie sadzonki, potrafi naprawdę ułatwić pracę. Jeżeli planujesz już teraz rozpocząć przygotowania do sezonu, poznaj te niezwykle przydatne gadżety do wysiewu nasion i pielęgnacji sadzonek. Ogrodniczka korzysta z nich już kolejny rok, a wyglądają i działają, jak nowe. 

Ogrodowe gadżety do wysiewu nasion. Ogrodniczka radzi, czego nie kupować
Do czego najlepiej wysiewać nasiona? Zacznij od siewu próbnego w mini korytku z papierowym ręcznikiem. Nie stracisz upraw. Fot. CanvaPro

Spis treści: 

Do czego najlepiej wysiewać nasiona? 

Im wcześniej i bardziej uważnie zaczniemy produkcję rozsad warzywnych, tym szybciej będziemy cieszyć się ekologicznymi plonami. Jeszcze przed nadejściem marca rozpoczynamy pracę nad wysiewem tych roślin, które z jednej strony wykazują dużą odporność na przymrozki oraz zmiany pogody, z drugiej zaś potrzebują czasu, ponieważ ich okres wegetacji jest dłuższy od innych. Na pierwszy rzut trafiają więc takie warzywa, jak: 

  • cebule, 
  • szczypiorek, 
  • kalarepa, 
  • brokuł, 
  • sałata masłowa i krucha, 
  • młoda kapusta, 
  • seler korzeniowy, 
  • karczoch. 

Większość z nich sporo czasu spędzi najpierw na naszym parapecie, w specjalnie wydzielonej przestrzeni szklarniowej, a dopiero później, nawet w połowie maja, trafi do ogrodu warzywnego. Przygotowanie nasion do kiełkowania oraz sadzonek do przeniesienia do gruntu wymaga użycia odpowiednich akcesoriów. Jak podpowiada miłośniczka ogrodnictwa, prowadząca kanał na YouTube Kasia in the garden, niektóre gadżety dostępne w sklepach, w uprawie domowej mogą okazać się zupełnie niepraktyczne: 

”Odradzam użycie w domowej uprawie miniaturowych wielodoniczek. Te większe są oczywiście fantastyczne (...), ale te malutkie się praktycznie nie nadają. One się nadają do uprawy w szkółkach czy jakichś przedsiębiorstwach, gdzie robią rozsady i mają linie kroplujące i na okrągło stoją na takich matach, gdzie wilgoć dociera do takich doniczek przez cały czas. Jak będziecie chcieli na parapetach uprawiać coś w takich doniczkach, to jestem przekonana, że nie dacie rady utrzymać stałej, optymalnej wilgotności przy tej niewielkiej ilości ziemi. Wystarczą dwie godziny słońca wpadającego przez okno i będzie skrajnie wysuszona.” 

Jednak wiele nowoczesnych rozwiązań potrafi ułatwić pracę. Jakie produkty warto wybierać, aby zapewnić nasionom najlepsze warunki do kiełkowania? Zacznijmy od tego, do czego najlepiej wysiewać nasiona oraz jakie metody się nie sprawdzają. Lepiej zrezygnować z wydmuszki po jajkach. Skorupka włożona do ziemi będzie się rozkładała nawet 2 lata, a maleńkie korzenie sadzonki, które się zgromadzą w jajeczkach, nie będą w stanie przebić się, nawet jeśli przedtem zgnieciecie wydmuszkę.

rozsady Są różne metody produkcji rozsad warzywnych - w kubkach, korytkach, wielodoniczkach. Znajdź najlepszy dla ciebie. Fot. CanvaPro

Jeżeli planujemy długoterminowe rozsady, nie warto szykować ich w rolkach po papierze. O ile doskonale sprawdzą się one w przygotowaniu siewek groszku cukrowego, który ma bardzo krótki czas wysiewu i kiełkowania, o tyle w innych przypadkach mogą one szybko spleśnieć i rozpaść się, zanim młoda roślinka będzie gotowa do przesadzenia. Zamiast eksperymentować, bezpieczniej będzie sięgnąć po solidne pojemniki plastikowe, palety do ich przenoszenia oraz mini szklarnie ogrodowe.

Przeczytaj również: Nie wiesz, co i kiedy siać? Sprawdź nasz kalendarz wysiewu warzyw

Gadżety ogrodnicze do wysiewu 

Najprostszą opcją do wysiewu nasion warzyw są małe, plastikowe doniczki. Zamiast nich możemy użyć pojemników po jogurtach czy plastikowych kubeczków po kawie, wykorzystując tym sposobem kuchenne odpadki. Jednak nie wszystkie gadżety ogrodnicze do wysiewu da się zastąpić rozwiązaniami w duchu zero waste. Co więcej, nie zawsze warto to robić. Te rozwiązania, sprawdzone przez doświadczonych ogrodników, usprawniają pracę, ułatwiają poszczególne jej etapy i zapewniają ochronę młodych sadzonek. 

  • Pojemnik na nasiona 

Pojemnik do przechowywania wywołanych zdjęć idealnie nadaje się do segregacji torebek z nasionami. Bardzo praktyczne jest to, że w takim pojemniku można zebrane saszetki podzielić na kategorie lub grupy warzyw. Dzięki temu wtedy, gdy będą potrzebne, znajdziemy je od razu bez konieczności przeszukiwania skrzynek i przebierania wszystkich zebranych tam przez kilka sezonów torebek. 

  • Mały pojemnik pod próbny wysiew 

Przy kiełkowaniu nasion przydaje się mały plastikowy pojemniczek z pokrywką i wydzielonymi przestrzeniami pod wysiew. Z tego rozwiązania korzysta Kasia in the garden, tłumacząc, w jaki sposób najlepiej je wykorzystać: 

”Kroję ręcznik papierowy na małe listki i układam w tych przestrzeniach, wcześniej już nawilżony wodą. Na nim układam nasionka, po kilka sztuk – tak testuję, czy nasionka mają zdolność do kiełkowania. W ten sposób warto sprawdzić nasionka, które przechowaliśmy z poprzedniego roku, zanim wysiejemy je na grządce i po jakimś czasie okaże się, że jednak nic nam nie wzeszło. Na nim sieję pomidory, paprykę oraz nasiona kolekcjonerskie, gdzie np. jest tylko 10 sztuk – tam kiełkuję, a potem przenoszę do doniczek na ok. 0,5 cm do ziemi.” 

  • Specjalne maty: nawadniająca, grzewcza, ochronna 

Wśród doradzanych przez specjalistkę gadżetów ogrodniczych do wysiewu znalazła się m.in. mata nawadniająca. Idealnie sprawdzi się zarówno na parapecie, jak i w szklarni. Końcówkę maty wkłada się do wody, a wilgoć rozchodzi się równomiernie na całej jej powierzchni, podlewając w ten sposób równomiernie każdą stojącą na niej doniczkę. Można ją włożyć do dodatkowego pojemnika, w którym mata utrzyma wilgoć przez kilka dni. 

Watro zainwestować też w matę grzewczą do rozsad, czyli specjalny pojemnik podgrzewający, w którym uda nam się szybciej podkiełkować wybrane nasiona, dzięki utrzymaniu określonej temperatury stymulującej wzrost. W szklarni przyda się dodatkowo mata z owczej wełny. Z jej pomocą okryjemy np. sałatę wysiewaną jesienią, chroniąc ją przed chłodem, pojawieniem się chwastów oraz przed ślimakami. 

Specjalne pojemniki plastikowe o wzmocnionych ściankach, z pokrywkami lub okryciem szklarniowym sprawdzą się zarówno przy sadzeniu, jak i przenoszeniu młodych roślinek. Ważna jest ich wielkość. Za małe nie pozwolą na rozwój systemu korzeniowego, za duże zajmą niepotrzebnie zbyt wiele miejsca. Niezależnie od tego, w czym zasiejemy nasiona lubianych przez nas warzyw, bardzo istotne będzie ich prawidłowe oznakowanie.

etykiety Etykietowanie rozsad jest bardzo ważne w późniejszym rozpoznaniu młodych roślin i właściwej ich pielęgnacji. Fot. CanvaPro

Jeśli nie mam wieloletniego doświadczenia, bez opisanej etykiety możemy nie zgadnąć, w której doniczce co kiełkuje, a tym samym stworzymy problem, na którego rozwiązanie poświęcimy sporo cennego czasu. Dlatego pamiętajmy o etykietach i ołówku, aby nasza praca nad planowaniem ogrodu przebiegała płynnie i dała satysfakcję.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Wysiew, rozsada i sadzonki roślin na parapecie. Poznaj 7 ważnych zasad

Największe błędy podczas wysiewu i rozsady warzyw. Nie dziw się, że plony są kiepski

Długo kiełkuje, wolno rośnie, ale w ogrodzie zachwyca. Wysiew eustomy na rozsadę

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.