Spis treści:
- Jak nawożenie wpływa na plonowanie pomidorów?
- Jak zrobić gnojówkę do pomidorów?
- Jak nawozić pomidory gnojówką z pokrzywy?
Jak nawożenie wpływa na plonowanie pomidorów?
Pomidory, tak jak papryka czy bakłażany należą do rodzin psiankowatych i mają w związku z tym wysokie potrzeby żywieniowe. Wymagają pełnego nasłonecznienia przy jednoczesnym częstym podlewaniu, ale to nie wystarczy, by obrodziły w zadowalający sposób w naszych warunkach klimatycznych. Pomidory, aby dobrze plonowały, potrzebują nawożenia azotem, fosforem, potasem, a niemałą rolę spełnia w procesie ich dojrzewania tytan. Ten ostatni pierwiastek zwiększa zawartość chlorofilu w liściach i pozytywnie wpływa na procesy fizjologiczne roślin. Powoduje to szybki przyrost masy zielonej. Tytan poprawia też proces zapylania, wytwarzania kwiatostanów, owoców i nasion, a w przypadku pomidorów na tym zależy nam najbardziej. Bardzo dużo tytanu zawierają pokrzywy (80ppm), poza tym znajdziemy w nich potas, fosfor i wiele cennych minerałów. Wbrew powszechnej opinii, ta roślina nie zawiera dużo azotu (jedynie 0,005ppm), za to pełna jest substancji, które pomagają go wytworzyć i dostosować do formy przyswajalnej dla roślin. Dlatego nawożenie gnojówką z pokrzyw warto wesprzeć dostarczeniem pomidorom odrobiny azotu. W tej roli sprawdzi się obornik wymieszany z ziemią do sadzenia pomidorów. Gnojówka z pokrzyw zawiera również elicytory, które indukują biochemiczne reakcje obronne roślin. Dzięki temu pomidory uodparniają się na ataki szkodników.
Przeczytaj również: Cała prawda o gnojówce pokrzywy? Co faktycznie dostarcza roślinom, najlepszy przepis na gnojówkę z pokrzywy
Jak zrobić gnojówkę do pomidorów?
Aby zrobić gnojówkę do pomidorów, trzeba zebrać pokrzywy, zanim wykształcą kwiatostany. Najlepszym na to okresem jest maj. Najlepiej zbierać w tym celu górne, najmłodsze pędy. Woda do produkcji nawozu powinna być pozbawiona chloru – najlepiej, żeby była to deszczówka, woda z jeziora lub stawu. W ostateczności może to być kranówka, powinna ona jednak odstać kilka dni. Jak zrobić gnojówkę z pokrzyw do pomidorów? Oto przepis krok po kroku:
- kilogram świeżo zebranych pokrzyw poszatkuj na mniejsze części i umieść w plastikowym pojemniku;
- tak przygotowane pokrzywy zalej 10-cioma litrami wody;
- pojemnik przykryj tak, aby jego zawartość mogła oddychać. Może to być gaza, kawałek firanki czy pielucha tetrowa;
- odstaw całość w częściowo zacienione miejsce;
- codziennie mieszaj zawartość pojemnika.
Pokrzywę na gnojówkę trzeba zebrać, zanim pojawią się na niej kwiatostany. Fot. Tatiana Kuklina/123RF.com
Po około 2-4 tygodniach gnojówka powinna być gotowa, wszytko zależy od temperatury. Gotowy produkt powinien przestać się intensywnie pienić a jego zapach stanie się nieco łagodniejszy niż w pierwszych fazach fermentacji. W ten sposób otrzymujemy organiczny stymulator wzrostu do pomidorów. Tytan w nim zawarty będzie łatwo przyswajalny dla roślin.
Przeczytaj również: Gnojówka z żywokostu. Jak zrobić i jakie rośliny podlewać?
Jak nawozić pomidory gnojówką z pokrzywy?
Pierwsze nawożenie gnojówką z pokrzyw można wykonać po trzech tygodniach od posadzenia pomidorów. Gnojówkę trzeba rozcieńczyć w stosunku 1: 10 i wylać pod każdy krzaczek około litra roztworu. Proces należy powtórzyć jeszcze dwa razy co dwa – trzy tygodnie. Podczas nawożenia pomidorów gnojówką z pokrzyw ważne jest, aby roztwór lać prosto pod korzeń. Nawet tak dostarczona odżywka uodporni roślinę na działanie szkodników, natomiast działanie oprysków z pokrzyw nie zostało w stu procentach udowodnione. Każdorazowe użycie gnojówki zastępuje już w tym dniu podlewanie, ponieważ spełnia jego rolę.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Cała prawda o stosowaniu mleka w ogrodzie. Czy oprysk z mleka nadaje się do wszystkich roślin?
Likwiduje szkodniki i leczy rany na roślinach. Jak wykorzystać kurkumę do kwiatów w domu i ogrodzie