Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jedyny w swoim rodzaju nawóz do pomidorów. Stymuluje wzrost sadzonek i zwiększa plony

W uprawie pomidorów istotną rolę odgrywa nawożenie, które ochroni je przed atakami szkodników i stymuluje ich wzrost. W amatorskich praktykach ogrodniczych staramy się sięgać po naturalne odżywki, które sprawią, że będziemy mogli cieszyć się zdrowymi owocami bez pestycydów. Pod tym względem szczególnie skuteczna jest gnojówka z pokrzyw, ale trzeba wiedzieć, jak ją przygotować i jak używać. Tytan w niej zawarty jest niezrównanym stymulatorem roślin. 

Jedyny w swoim rodzaju nawóz do pomidorów. Stymuluje wzrost sadzonek i zwiększa plony
Pomidory, by dobrze owocowały, potrzebują nawożenia azotem, fosforem a także tytanem. Fot. Martina Unbehauen/ 123RF.com

Spis treści:

Jak nawożenie wpływa na plonowanie pomidorów? 

Pomidory, tak jak papryka czy bakłażany należą do rodzin psiankowatych i mają w związku z tym wysokie potrzeby żywieniowe. Wymagają pełnego nasłonecznienia przy jednoczesnym częstym podlewaniu, ale to nie wystarczy, by obrodziły w zadowalający sposób w naszych warunkach klimatycznych. Pomidory, aby dobrze plonowały, potrzebują nawożenia azotem, fosforem, potasem, a niemałą rolę spełnia w procesie ich dojrzewania tytan. Ten ostatni pierwiastek zwiększa zawartość chlorofilu w liściach i pozytywnie wpływa na procesy fizjologiczne roślin. Powoduje to szybki przyrost masy zielonej. Tytan poprawia też proces zapylania, wytwarzania kwiatostanów, owoców i nasion, a w przypadku pomidorów na tym zależy nam najbardziej. Bardzo dużo tytanu zawierają pokrzywy (80ppm), poza tym znajdziemy w nich potas, fosfor i wiele cennych minerałów. Wbrew powszechnej opinii, ta roślina nie zawiera dużo azotu (jedynie 0,005ppm), za to pełna jest substancji, które pomagają go wytworzyć i dostosować do formy przyswajalnej dla roślin. Dlatego nawożenie gnojówką z pokrzyw warto wesprzeć dostarczeniem pomidorom odrobiny azotu. W tej roli sprawdzi się obornik wymieszany z ziemią do sadzenia pomidorów. Gnojówka z pokrzyw zawiera również elicytory, które indukują biochemiczne reakcje obronne roślin. Dzięki temu pomidory uodparniają się na ataki szkodników. 

Przeczytaj również: Cała prawda o gnojówce pokrzywy? Co faktycznie dostarcza roślinom, najlepszy przepis na gnojówkę z pokrzywy

Jak zrobić gnojówkę do pomidorów? 

Aby zrobić gnojówkę do pomidorów, trzeba zebrać pokrzywy, zanim wykształcą kwiatostany. Najlepszym na to okresem jest maj. Najlepiej zbierać w tym celu górne, najmłodsze pędy. Woda do produkcji nawozu powinna być pozbawiona chloru – najlepiej, żeby była to deszczówka, woda z jeziora lub stawu. W ostateczności może to być kranówka, powinna ona jednak odstać kilka dni. Jak zrobić gnojówkę z pokrzyw do pomidorów? Oto przepis krok po kroku:  

  • kilogram świeżo zebranych pokrzyw poszatkuj na mniejsze części i umieść w plastikowym pojemniku;  
  • tak przygotowane pokrzywy zalej 10-cioma litrami wody;  
  • pojemnik przykryj tak, aby jego zawartość mogła oddychać. Może to być gaza, kawałek firanki czy pielucha tetrowa;  
  • odstaw całość w częściowo zacienione miejsce;  
  • codziennie mieszaj zawartość pojemnika.  

Pokrzywę na gnojówkę trzeba zebrać, zanim pojawią się na niej kwiatostany. Fot. Tatiana Kuklina/123RF.com

Po około 2-4 tygodniach gnojówka powinna być gotowa, wszytko zależy od temperatury. Gotowy produkt powinien przestać się intensywnie pienić a jego zapach stanie się nieco łagodniejszy niż w pierwszych fazach fermentacji. W ten sposób otrzymujemy organiczny stymulator wzrostu do pomidorów. Tytan w nim zawarty będzie łatwo przyswajalny dla roślin.  

Przeczytaj również: Gnojówka z żywokostu. Jak zrobić i jakie rośliny podlewać?

Jak nawozić pomidory gnojówką z pokrzywy?  

Pierwsze nawożenie gnojówką z pokrzyw można wykonać po trzech tygodniach od posadzenia pomidorów. Gnojówkę trzeba rozcieńczyć w stosunku 1: 10 i wylać pod każdy krzaczek około litra roztworu. Proces należy powtórzyć jeszcze dwa razy co dwa – trzy tygodnie. Podczas nawożenia pomidorów gnojówką z pokrzyw ważne jest, aby roztwór lać prosto pod korzeń. Nawet tak dostarczona odżywka uodporni roślinę na działanie szkodników, natomiast działanie oprysków z pokrzyw nie zostało w stu procentach udowodnione. Każdorazowe użycie gnojówki zastępuje już w tym dniu podlewanie, ponieważ spełnia jego rolę.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Cała prawda o stosowaniu mleka w ogrodzie. Czy oprysk z mleka nadaje się do wszystkich roślin?

Likwiduje szkodniki i leczy rany na roślinach. Jak wykorzystać kurkumę do kwiatów w domu i ogrodzie

Cała prawda o stosowaniu sody oczyszczonej w ogrodzie. Czy faktycznie jest świetnym nawozem, zwiększa kwitnienie i niszczy chwasty?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.