Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Cała prawda o stosowaniu mleka w ogrodzie. Czy oprysk z mleka nadaje się do wszystkich roślin?

Ekologiczne nawozy i odżywki do roślin to tanie i korzystne rozwiązanie, o którym pamięta wielu ogrodników. Jednym z najcenniejszych składników, których można użyć na działce, jest mleko. Jego właściwości wzmocnią rośliny i sprawią, że pięknie zakwitną w tym sezonie. Odkryj właściwości odżywki z dodatkiem mleka i sprawdź, w jaki sposób możesz użyć go w swoim ogrodzie.

Cała prawda o stosowaniu mleka w ogrodzie. Czy oprysk z mleka nadaje się do wszystkich roślin?
Mleko jest często stosowane w ogrodach jako odżywka oraz oprysk. Jednak nie do wszystkich roślin się nadaje. Fot. Antonio Sanchez/123RF.com

Spis treści:

Mleko to jeden z najlepszych składników na odżywkę do ogrodu. Dowiedz się, w jaki sposób możesz go użyć, aby wzmocnić swoje rośliny i cieszyć się ich urokiem.

Jakie właściwości ma mleko? Zalety odżywki z mlekiem

Mleko jest niezwykle bogate w cenne substancje, które korzystne są nie tylko dla ludzi, ale również dla roślin. W jego składzie znajdziemy wapń, witaminy z grupy B oraz cenne cukry i białka. Dzięki nim mleko odżywi rośliny. Co więcej, może zapobiec objawom niedoboru wapnia, które zwykle objawiają się poprzez zmniejszenie i zamieranie wierzchołków wzrostu oraz żółknięcie i skręcanie się liści. Zawartość witaminy B może pomóc w zwalczaniu mszyc oraz wirusów.

Mleko jest również pożywką dla istotnych mikroorganizmów. Po dodaniu odżywki z jego dodatkiem do gleby staje się ona bogatsza. Zawarta w mleku laktoferyna sprawia, że ma ono właściwości bakteriobójcze oraz antygrzybiczne. Dzięki temu może stanowić remedium oraz środek zapobiegawczy na choroby roślin. Sprawdzi się szczególnie w przypadku mączniaka prawdziwego.

Przeczytaj również: Oprysk z mleka na pomidory - przepisy i zastosowanie. Kiedy najlepiej pryskać pomidory mlekiem?

Jakie minusy ma stosowanie mleka w ogrodzie?

Warto jednak pamiętać, że użycie mleka w ogrodzie może wiązać się z pewnymi zagrożeniami. Odczuwalne mogą być szczególnie w przypadku roślin na początku swojego rozwoju. Kiedy użyjemy zbyt dużej ilości mleka w krótkim czasie, możemy znacząco wpłynąć na zahamowanie ich wzrostu oraz więdnięcie.

Problemem w przypadku mleka może być również tłuszcz. Jego spora ilość w mleku może spowodować, że w ogrodzie zapanuje nieprzyjemny zapach. Z kolei użycie odtłuszczonego mleka może przyczynić się do gnicia roślin.

Mleko może sprawić, że w ogrodzie będzie nadmiar mikroorganizmów grzybowych, przez które na pędach oraz liściach pojawią się nieestetyczne plamy. Z tego powodu, zanim użyjemy mleka w ogrodzie, upewnijmy się, że zastosowaliśmy odpowiednie proporcje.

Oprysk z mleka chroni pomidory przed chorobami i szkodnikami.  Fot. Antonio Sanchez/123RF.com

Do czego można stosować mleko w ogrodzie?

W ogrodzie najlepiej sprawdzi się mleko o niskiej i średniej zawartości tłuszczu ok. 1-2 procent. Za jego pomocą można przygotować odżywkę lub oprysk, który będzie użyteczny w naszym ogrodzie.

Przed użyciem mleka w ogrodzie, koniecznie należy je rozwodnić. Poleca się na litr wody dodać pół szklanki mleka. Są to bezpieczne proporcje, dzięki którym będziemy mieć pewność, że odżywka nie zaszkodzi roślinom. Tak przygotowaną mieszanką możemy podlewać lub opryskiwać rośliny zależnie od ich potrzeb. W przypadku roślin doniczkowych nie należy podlewać ich częściej niż raz na miesiąc. Z kolei rośliny w ogrodzie można stosować oprysk raz na 7-10 dni.  

W przypadku oprysków powinniśmy zadbać, aby nadmiar płynu nie pozostał na pędach i liściach. Może on znacząco przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych. Z tego powodu po oprysku warto przetrzeć delikatnie liście za pomocą miękkiej czystej szmatki.

Warto pamiętać, że odżywki z mlekiem nie należy stosować podczas upałów. Kiedy na zewnątrz jest zbyt gorąco, mleko może szybko skwaśnieć, a w naszych ogrodzie zostanie nieprzyjemny zapach.

Przeczytaj również: Cała prawda o gnojówce pokrzywy? Co faktycznie dostarcza roślinom, najlepszy przepis na gnojówkę z pokrzywy

Do jakich roślin stosować mleko?

Mleko sprawdzi się szczególnie w przypadku roślin, które lubią gleby wapienne i zasadowe. Wcale nie musimy ograniczać się do stosowania go jedynie w ogrodzie. Można również zastosować je do domowych roślin doniczkowych. Dzięki zawartości wapnia będzie odpowiednie w uprawie fikusów, bluszczów, dzwonków, aloesu, paproci oraz palm doniczkowych.

Odżywka z dodatkiem mleka będzie doskonała w przypadku uprawy pomidorów oraz ogórków. Dzięki niemu ochronimy nasze plony przed inwazją szkodników i wystąpieniem chorób grzybowych.

Mleko może zaszkodzić roślinom, które lubią kwaśną glebę. Odżywki nie należy stosować do różaneczników, hortensji, magnolii, wrzosów, azalii czy pierisów. 

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Cała prawda o używaniu octu w ogrodzie. Czy faktycznie niszczy chwasty, odstrasza ślimaki i zakwasza ziemię?

Szybko pozbędziesz się gąsienic z borówki amerykańskiej. Wystarczy warzywny oprysk

Dlaczego rzodkiewka nie rośnie w korzeń, tylko w liście. Błędy popełniasz już podczas siewu

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.